
Namiesto žuvačky si dajte zázvorový bonbón
Ak trpíte nadúvaním, vynechajte žuvačky! Počas žuvania totiž prehltnete veľké množstvo vzduchu a navyše - väčšina žuvačiek obsahuje cukrové alkoholy ako je sorbitol, xylitol a manitol, ktoré môžu tieto problémy spôsobovať. Namiesto toho si radšej dajte zázvorové cukríky. Zázvor totiž upokojuje zažívanie a podporuje správnu činnosť žalúdka a čriev. (PharmDr. Kamila Horníčková)
Bylinky proti nadúvaniu
Ak chcete obmedziť nadúvanie, ktoré spôsobujú strukoviny alebo niektoré druhy zeleniny, varte ich spoločne s bylinkami, ako je fenikel, oregano, tymian, rasca, bazalka, zázvor, mäta, koriander alebo majorán.
Potraviny proti nadúvaniu
Ak vás trápi nadmerné nadúvanie, ktoré sa objavuje takmer po každom jedle, mali by ste do svojho jedálnička zaradiť viac vlákniny, a to napríklad v podobe ovocia (banány, jablká) alebo tiež kyslé mliečne výrobky, celozrnné obilniny, zemiaky, orechy a niektorú čerstvú zeleninu, konkrétne uhorky, paradajky, červenú repu.

Probiotiká a tráviace enzýmy
Užívanie probiotík spolu s tráviacimi enzýmami znižuje množstvo nestrávených sacharidov v črevách, ktoré spôsobujú nadúvanie. Prípravok Lepicol Plus obsahuje popri účinných tráviacich enzýmoch a probiotikách aj mätovú silicu, zázvor a vlákninu, ktoré zlepšujú vstrebávanie živín a znižujú množstvo produkovaných plynov. (PharmDr. Kamila Horníčková)
Čaj proti nadúvaniu
Bylinné čaje sú vhodné najmä pre ľudí, ktorých tráviaci systém reaguje plynatosťou takmer na každé jedlo, a nadmerné nadúvanie ich tak trápi pravidelne. Najvhodnejšie sú tieto čajové zmesi:
- harmančekový čaj spoľahlivo uľaví od kŕčov a má upokojujúce účinky,
- čaj z medovky, hluchavky, paliny a tymianu je vhodný po konzumácii tučných a ťažko stráviteľných pokrmov,
- čaj zo zmesi feniklu, levandule a vňate jastrabiny je vynikajúci pri plynatosti pre dojčiace ženy,
- čaj z medovky, mäty, lipového kvetu a feniklu pomáha od nadúvania malým deťom,
- čaj zo zmesi himalájskych bylín je vhodný pre nadúvanie v tehotenstve.
Lieky proti nadúvaniu
- Ak vás trápi častá plynatosť a bylinky, potraviny ani čaje nie sú účinné, je čas siahnuť po voľnopredajných liekoch proti nadúvaniu:
- Novorodencom a dojčatám najlepšie pomôžu od nadúvania a bolestí bruška kvapky alebo probiotiká, prípadne masážne oleje či gély.
- Výťažok z artičokov urýchľuje proces trávenia a uľavuje od plynatosti.
- Sušené plody amalaki sú vysoko účinné pre osoby, ktoré trápi chronické nadúvanie.
- Espumisan, kvapky aj kapsuly, odstraňuje zažívacie ťažkosti a uľavuje od nadúvania po každom jedle.
- Probiotické tablety podporujú správnu funkciu tráviaceho systému.

Nadúvanie môže súvisieť s inými chorobami
Ak trpíte väčšími ťažkosťami s nadúvaním, odporúčame viesť si denné záznamy skonzumovaných potravín a odhaliť tak tie, ktoré vám môžu tieto problémy spôsobovať. Často sa za týmito ťažkosťami skrýva potravinová intolerancia napríklad na lepok, mliečne výrobky, sóju, vajcia a pod. Ak máte podozrenie na intoleranciu či alergiu, konzultujte všetko s lekárom. (PharmDr. Kamila Horníčková)
Detoxikácia
K častým problémom s tráviacim systémom a teda aj k nadúvaniu veľkou mierou prispieva konzumácia tučných a príliš slaných pokrmov, jedál plných "éčok" alebo iných syntetických zložiek. Orgány, vrátane tých tráviacich sú potom nadmerne zaťažené a nefungujú tak, ako majú. Pravidelná detoxikácia organizmu preto zlepšuje funkciu tráviaceho systému a zároveň uľavuje od nadúvania.