Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Zapareniny u dospelých: čo na ne platí a ako sa im vyhnúť

Zapareniny u dospelých: čo na ne platí a ako sa im vyhnúť
Zdielať

Intertrigo, ako sa odborne nazývajú zapareniny, sa netýka len bábätiek, ale veľmi často postihuje i dospelých. Má pomerne bolestivý a nepríjemný priebeh a v prípade zanedbania ho môžu sprevádzať aj infekčné stavy. Poradíme vám, ako predchádzať zapareninám a tých vzniknutých, ako sa rýchlo zbaviť.

Čo sú zapareniny a ako ich spoznať

Ide o začervenanú plochu alebo jednotlivé červenkasté pupienky sprevádzané pálením, svrbením alebo bolesťou. Pred zapareninami nie je nikto chránený. Môžu sa objaviť kedykoľvek a kdekoľvek na pokožke, ktorá sa trie o seba alebo na zaparenom mieste.

Príčiny zaparenín

Obvyklou príčinou vzniku zaparenín je zaparenie. Preto veľmi často postihujú ľudí s nadváhou a tvoria sa v ich kožných záhyboch. Výnimkou ale nie sú ani zapareniny u športovcov, ktorí pri fyzických aktivitách nosia syntetické materiály alebo u profesionálnych vodičov, ktorí trávia väčšinu dňa v jednej polohe bez možnosti sa prevetrať. Medzi rizikové faktory vzniku zaparenín u dospelých patria:

 • obezita
 • diabetes
 • nosenie dlahy, ortézy, sadry alebo umelých končatín
 • inkontinencia
 • nadmerné potenie
 • zanedbaná hygiena
 • podvýživa
 • imunitné poruchy
 • nepriedušné syntetické oblečenie a nadmerné potenie hlavne v lete
 • dlhodobé choroby, kedy je človek pripútaný na lôžko

Častou príčinou je kvasinka Candida albicans alebo iné kožné plesne, ktoré prejav zapareniny zhoršujú. 

Ako zabrániť vzniku zaparenín

K zhoršeniu všetkých kožných problémov prispievajú pot, stopy moču alebo výkalov − udržiavajte preto dostatočnú hygienu! Tá spočíva v pravidelnom sprchovaní, dostatočnom osušení pokožky a jej následnom pretretí. Rovnako dôležité je nosenie priedušného oblečenia a obuvi. Ako prevencia sa tiež hodí aplikácia krémov proti zapareninám do miest, v ktorých je možné predpokladať zaparenie.

Kde vznikajú zapareniny

Medzi miesta najčastejšie postihnuté zapareninami patria najmä kožné záhyby, pretože sa v nich udržuje vlhkosť, čo je pre baktérie spôsobujúce intertrigo doslova živná pôda. Sú to hlavne tieto miesta:

 • pokožka pod prsiami
 • zadok
 • triesla
 • podpazušie
 • oblasť genitálií

Liečba zaparenín

Základom liečby je dostatočná hygiena kvalitným mydlom bez zbytočnej parfumácie a dokonalé osušenie miesta. Ďalej použitie sypkého púdru či zásypu k udržaniu miesta v suchu. Na tento účel sa hodí detský zásyp alebo púdre s antimikróbnymi prísadami. Veľmi účinné sú k zahojeniu tiež detské krémy s obsahom zinku určené na zapareniny. Ak je miesto červené, bolestivé, je vhodné použiť v tenkej vrstve masti s antimykotickou látkou. Postihnuté miesto musí dobre vetrať. Pokúste sa ho udržať čo najviac v suchu na vzduchu.

Pomoc z prírody na zapareniny

Vhodný je tiež bylinný kúpeľ alebo oplach. Pre tento účel sa hodí hojivý repík, nechtík alebo šalvia. Postačí zaliať lyžicu repíka alebo iných bylín 250 ml vriacej vody a nechať 10 minút vylúhovať. Po ochladení na teplotu tela odvarom umývať niekoľkokrát denne postihnuté miesto. Následne môžeme potrieť v tenkej vrstve repíkovou alebo nechtíkovou masťou.

Postihnuté miesto je možné aj postriekať koloidným striebrom a nechať zaschnúť. Potom natrieme masťou z repíka alebo nechtíka. (PharmDr. Kamila Horníčková)

6. november 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Čo je to fenylketonúria? Dá sa s touto poruchou plnohodnotne žiť? A aké potraviny sú pri PKU vhodné? Máme pre vás odpovede nielen na tieto otázky.

viac

Čo je to prostata a ako môže ovplyvniť zdravie muža? Ako môžu byť životný štýl a prevencia nápomocné v predchádzaní problémov s prostatou? Prezradíme v našom článku.

viac

Vysvetlíme vám, čo obnáša dna, poradíme, ako sa vyvarovať hromadeniu kyseliny močovej v organizme a tiež, čo robiť, keď už nás tieto ťažkosti postihli.

viac

Prezradíme vám, aké môžu byť reakcie na očkovanie proti chorobe covid-19 a tiež poradíme, ako postupovať v prípade, že sa objaví práve u vás.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.