Moje srdcovky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Inkontinencia moču: typy, príčiny a liečba

Inkontinencia moču: typy, príčiny a liečba

Starostlivosť o telo

Inkontinencia čiže samovoľný únik moču, jednoducho strata kontroly nad močovým mechúrom, trápi množstvo obyvateľov Slovenska. Napriek tomu je pre väčšinu z nich veľkým spoločenským tabu, ktoré často nechcú odkryť ani pred svojím lekárom. Pritom sa v mnohých prípadoch dá riešiť.

Inkontinencia moču: typy, príčiny a liečba

Inkontinencia oveľa viac postihuje ženy ako mužov a hoci sa oveľa častejšie vyskytuje u ľudí v pokročilom veku, nie je nevyhnutným dôsledkom starnutia. Inkontinenciou nazývame akýkoľvek vôľou neovládateľný únik moču s tým, že tento únik môže mať celý rad príčin a podľa ich zistení potom spadá buď do starostlivosti urológa (stresová, urgentná, zmiešaná, návalová), alebo do starostlivosti neurológa (reflexná, paradoxná, psychogénna).

Typy samovoľného úniku moču

 • Stresová inkontinencia je typická pre ženy po pôrode alebo po menopauze. Vzniká v dôsledku nadmerného tlaku v bruchu, teda napríklad pri kašľaní, kýchaní, zdvíhaní ťažkých bremien alebo tiež pri smiechu.
 • Urgentná inkontinencia sa prejavuje náhlou a veľmi intenzívnou potrebou, po ktorej nasleduje pomočenie. Veľmi často sa vyskytuje v spánku. Okrem toho, že môže vznikať v dôsledku roztrúsenej sklerózy a ďalších degeneratívnych ochorení, cukrovky, operácie či úrazu, môže byť tiež následkom infekcie močových ciest.
 • Zmiešanou inkontinenciou nazývame kombináciu stresového a urgentného úniku moču.
 • Paradoxná inkontinencia postihuje častejšie mužov a môžu za ňu oslabené svaly močového mechúra alebo zablokovaná močová trubica. Prejavuje sa tak, že močový mechúr je stále preplnený a iba preteká. Objavuje sa napríklad v dôsledku močových kameňov, cukrovky, po náročných operáciách alebo tiež kvôli zväčšenej prostate. U starších mužov sa v súvislosti so zväčšenou prostatou, ktorá bráni vylúčeniu moču, objavuje aj inkontinencia návalová.
 • Zo strachu, úzkosti alebo stresu sa najmä u starších pacientov môže objaviť psychogénna inkontinencia. Zvyčajne je dočasná, často sa objavuje napríklad pri hospitalizácii alebo v inom stresujúcim období.

Inkontinencia v tehotenstve a po pôrode

Nie je nič výnimočné, keď sa objaví samovoľný únik moču u tehotných žien, a to najmä v pokročilom štádiu gravidity. Inkontinencia sa v tomto období objavuje preto, že je vyvíjaný enormný tlak na oblasť panvového dna. Inkontinencia po pôrode potom môže byť spôsobená opuchmi tkanív vo vaginálnej oblasti. Akonáhle sa telo zahojí, mal by ustúpiť aj samovoľný únik moču. Ak k tomu nedôjde zhruba do pol roka od pôrodu, je vhodné navštíviť lekára.

Prečo sa inkontinencia moču objavuje?

Inkontinencia nie je choroba, je to symptóm, ktorý môže mať celý rad príčin, či už ide o zdravotný stav, dispozície alebo bežné návyky. Medzi rizikové faktory vzniku inkontinencie patrí:

 • pohlavie (u žien je vyššie riziko vzniku stresovej inkontinencie, a to hlavne v dôsledku tehotenstva, pôrodu, menopauzy a aj vďaka prirodzenej ženskej anatómii, u mužov zase hrozí vyššie riziko vzniku inkontinencie paradoxnej a návalovej)
 • vek (čím vyšší vek, tým vyššie riziko vzniku inkontinencie)
 • nadváha (nadbytočné kilogramy zvyšujú tlak na močový mechúr)
 • fajčenie (účinky tabaku na organizmus zvyšujú riziko samovoľného úniku moču)
 • rodinná anamnéza (ak sa vyskytuje inkontinencia u niektorého z vašich rodičov, zvyšuje sa aj riziko vzniku u vás)
 • choroby (inkontinencia sa často objavuje v dôsledku niektorých degeneratívnych ochorení alebo tiež diabetu)

Kedy kvôli inkontinencii navštíviť lekára?

Hoci sa samovoľný únik moču týka viac žien, objavuje sa aj u mužov a detí. Ani u jednej zo skupín neradno odkladať návštevu lekára - aj napriek tomu, že ju zrejme budú sprevádzať rozpaky. Inkontinencia môže byť totiž sprievodným javom vážnych ochorení a zároveň sama môže vyvolať psychické ťažkosti alebo negatívne ovplyvniť kvalitu pracovného či partnerského života. Ak vás teda samovoľný únik moču trápi každý deň dlhšie ako jeden mesiac, zájdite k lekárovi.

Ako prebieha vyšetrenie?

Pre zahájenie vhodnej liečby je správna diagnóza úplne kľúčová. Lekár sa pri nej obvykle zameriava na reflexné a fyzikálne vyšetrenie, zmeria objem močového mechúra, vykoná rozbor moču, krvné testy, ultrazvuk a prípadne i cystoskopiu. Často je tiež vykonávaný stresový test, pri ktorom je pacient požiadaný o zakašľanie a lekár sleduje únik moču.

Liečba inkontinencie

Liečba úniku moču úplne závisí od diagnóz a stupňa inkontinencie. Napríklad ľahšie štádiá stresovej inkontinencie sa liečia pomocou cvičení, elektrostimulácie, laserom, pesaroterapiou či farmakologickou terapiou. U pokročilejších štádií sa zvyčajne prechádza k miniinvazivnímu zákroku, pri ktorom je močová trubica podopretá špeciálnou pošvovou páskou, ktorá zabráni úniku moču pri zvýšení tlaku v bruchu. Ďalšou možnosťou je potom chirurgická implementácia umelého zvierača močovej trubice.

Medzi ďalšie možnosti liečby inkontinencie patria:

 • zmena životného štýlu, najmä redukcia váhy, obmedzenie fyzickej záťaže a dodržiavanie pravidelného pitného režimu (obmedzenie pitia kávy a iných močopudných nápojov)
 • Kegelove cviky, teda posilňovanie panvového dna
 • mikčný drill, čiže tréning močového mechúra, teda močenie podľa vopred stanoveného plánu, ktoré určí lekár
 • parasympatolytiká, lieky na uvoľnenie steny mechúra, vďaka ktorým sa znižuje frekvencia močenia
 • hormonálna liečba
 • akupunktúra
 • bylinky

Inkontinencia stolice

Rovnako ako únik moču, aj inkontinencia stolice sa častejšie objavuje u žien v pokročilejšom veku. Je spôsobená oslabením svalov panvového dna a často sa vyskytuje v dôsledku mozgovej mŕtvice, diabetu alebo tiež niektorých degeneratívnych ochorení. Fekálna inkontinencia postihuje asi 2% dospelých jedincov a môže spôsobovať vážne psychické problémy, je preto vhodné v súvislosti s ňou navštíviť čo najskôr lekára.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam