Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Strašiak menom menopauza

Strašiak menom menopauza
Zdielať

Trápia vás návaly tepla, potenie, únava, búšenie srdca, nervozita či bolesť pŕs? Možno sa jedná o menopauzu, ktorá je spojená práve s týmito symptómami. Aj tie sa však dajú riešiť.

Príznaky menopauzy

Každá žena môže v období menopauzy zažívať iné príznaky, najčastejšie sú však tieto:

  • nočné potenie
  • návaly horúčavy
  • bolesť hlavy
  • priberanie na váhe
  • suchá koža
  • vypadávanie vlasov
  • zmeny nálad
  • ťažkosti so spánkom
  • väčšia únava
  • znížená chuť na sex

K vyššie menovaným príznakom sa môžu po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch objaviť aj problémy s inkontinenciou, osteoporóza či ischemická choroba srdca. 

Hor sa na preventívnu prehliadku

Aspoň 1x za 2 roky absolvujte preventívne vyšetrenie u svojho praktického lekára, na ktoré máte nárok. Na výsledkoch tohto vyšetrenia potom záleží, či vás pošle k ďalším odborným špecialistom (endokrinológia, cievne, gynekológia,...)

Ako vyriešiť problémy v menopauze

Liečba klimakterického syndrómu môže byť hormonálna či nehormonálna.

Nehormonálna liečba

Nehormonálna liečba v klimaktériu by mala byť na prvom mieste. Vždy by sme mali rešpektovať svoje telo, naučiť sa vnímať jeho potreby a vyskúšať spolu s úpravou stravy pomoc z prírody. Bylinné prípravky na klimaktérium obsahujú rôzne rastlinné fytoestrogény či látky, ktoré podporujú vlastnú prirodzenú tvorbu hormónov. 

Veľmi účinný z bylín sa preukázal ploštičník strapcovitý, ktorý obsahuje látky tzv. fytoestrogény. Tieto "prírodné hormóny" boli skúmané z hľadiska účinnosti v klimaktériu a je zrejmé, že veľmi efektívne znižujú ťažkosti sprevádzajúce menopauzu. Látky z ploštičníka nijako neovplyvňujú vlastné ženské pohlavné orgány, nezvyšujú teda ani riziko rozvoja nádorových ochorení.

Ďalšími prírodnými látkami, ktoré veľmi napomáhajú urovnať hladiny vlastných hormónov a zvládnuť klimaktérium sú

Hormonálna liečba

Hormonálna liečba by mala byť nasadená iba v nevyhnutných prípadoch a len na obmedzenú dobu. Predpisuje ju gynekológ.

Keď chýba estrogén

Nedostatok estrogénu, ktorý sprevádza menopauzu, spôsobuje úbytok kostnej hmoty. Metabolizmus kosti sa zrýchľuje, znižuje sa novotvorba kosti, zvyšuje sa vstrebávanie kosti. To so sebou prináša nebezpečenstvo osteoporózy, pre ktorú sú typické zlomeniny stavcov, zlomeniny krčku stehennej kosti či zlomeniny zápästia. 

Ak estrogény chýbajú, ďalším problémom, ktorý môže nastať je ateroskleróza. Po menopauze dochádza k poklesu "dobrého" cholesterolu, zvýšenie "zlého" cholesterolu a zvýšenie celkového cholesterolu.

Upravte životný štýl aj jedálniček

Vysaďte kofeín, alkohol, cigarety, korenené jedlá a horúce nápoje. Z jedálnička vyraďte tučné jedlá, údeniny, vajcia a naopak jedzte viac zeleniny, ovocia, mliečnych výrobkov s bohatým obsahom vápnika, celozrnné pečivo, rastlinné oleje či orechy a doplňte vitamín D3. Pravidelne sa hýbte − stačí dlhšia prechádzka, plávanie či iná aktivita, ktorá vás bude baviť. Hladinu cholesterolu si merajte častejšie − využiť môžete niektorého z mnohých druhov cholesterolmetrov. 

21. júl 2020
Témy článku
Liečivé prípravky
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Možno už ste niekedy skúšali rozmixovať ovocie so smotanou a šupnúť túto zmes do mrazničky s nádejou, že si po pár hodinách pochutnáte na skvelej zmrzline... Lenže namiesto zmrzliny na vás čakala…

viac

Ide o ochorenie, prejavujúce sa zápalom hrtana a trpia na neho ako dospelí, tak deti. Laryngitída nie je väčšinou nebezpečná, ale napriek tomu sa oplatí vedieť, ako sa prejavuje a ako jej predchádzať.

viac

Pre správne fungovanie organizmu je nutné piť dostatočné množstvo tekutín. Napriek tomu miernou dehydratáciou trpí stále veľký počet ľudí. Rizikovejšie skupiny sú deti a seniori, u ktorých by sme na…

viac

Tiež si v lete užívate všetko to ovocie okolo? Jahody, ríbezle, čučoriedky a marhule k letu proste patria. A čarovať so sladkým ovocím sa dá aj bez múky. Niekedy sa ho tiež oplatí dať dohromady s…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.