Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Strašiak menom menopauza

Strašiak menom menopauza
Zdielať

Trápia vás návaly tepla, potenie, únava, búšenie srdca, nervozita či bolesť pŕs? Možno sa jedná o menopauzu, ktorá je spojená práve s týmito symptómami. Aj tie sa však dajú riešiť.

Príznaky menopauzy

Každá žena môže v období menopauzy zažívať iné príznaky, najčastejšie sú však tieto:

  • nočné potenie
  • návaly horúčavy
  • bolesť hlavy
  • priberanie na váhe
  • suchá koža
  • vypadávanie vlasov
  • zmeny nálad
  • ťažkosti so spánkom
  • väčšia únava
  • znížená chuť na sex

K vyššie menovaným príznakom sa môžu po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch objaviť aj problémy s inkontinenciou, osteoporóza či ischemická choroba srdca. 

Hor sa na preventívnu prehliadku

Aspoň 1x za 2 roky absolvujte preventívne vyšetrenie u svojho praktického lekára, na ktoré máte nárok. Na výsledkoch tohto vyšetrenia potom záleží, či vás pošle k ďalším odborným špecialistom (endokrinológia, cievne, gynekológia,...)

Ako vyriešiť problémy v menopauze

Liečba klimakterického syndrómu môže byť hormonálna či nehormonálna.

Nehormonálna liečba

Nehormonálna liečba v klimaktériu by mala byť na prvom mieste. Vždy by sme mali rešpektovať svoje telo, naučiť sa vnímať jeho potreby a vyskúšať spolu s úpravou stravy pomoc z prírody. Bylinné prípravky na klimaktérium obsahujú rôzne rastlinné fytoestrogény či látky, ktoré podporujú vlastnú prirodzenú tvorbu hormónov. 

Veľmi účinný z bylín sa preukázal ploštičník strapcovitý, ktorý obsahuje látky tzv. fytoestrogény. Tieto "prírodné hormóny" boli skúmané z hľadiska účinnosti v klimaktériu a je zrejmé, že veľmi efektívne znižujú ťažkosti sprevádzajúce menopauzu. Látky z ploštičníka nijako neovplyvňujú vlastné ženské pohlavné orgány, nezvyšujú teda ani riziko rozvoja nádorových ochorení.

Ďalšími prírodnými látkami, ktoré veľmi napomáhajú urovnať hladiny vlastných hormónov a zvládnuť klimaktérium sú

Hormonálna liečba

Hormonálna liečba by mala byť nasadená iba v nevyhnutných prípadoch a len na obmedzenú dobu. Predpisuje ju gynekológ.

Keď chýba estrogén

Nedostatok estrogénu, ktorý sprevádza menopauzu, spôsobuje úbytok kostnej hmoty. Metabolizmus kosti sa zrýchľuje, znižuje sa novotvorba kosti, zvyšuje sa vstrebávanie kosti. To so sebou prináša nebezpečenstvo osteoporózy, pre ktorú sú typické zlomeniny stavcov, zlomeniny krčku stehennej kosti či zlomeniny zápästia. 

Ak estrogény chýbajú, ďalším problémom, ktorý môže nastať je ateroskleróza. Po menopauze dochádza k poklesu "dobrého" cholesterolu, zvýšenie "zlého" cholesterolu a zvýšenie celkového cholesterolu.

Upravte životný štýl aj jedálniček

Vysaďte kofeín, alkohol, cigarety, korenené jedlá a horúce nápoje. Z jedálnička vyraďte tučné jedlá, údeniny, vajcia a naopak jedzte viac zeleniny, ovocia, mliečnych výrobkov s bohatým obsahom vápnika, celozrnné pečivo, rastlinné oleje či orechy a doplňte vitamín D3. Pravidelne sa hýbte − stačí dlhšia prechádzka, plávanie či iná aktivita, ktorá vás bude baviť. Hladinu cholesterolu si merajte častejšie − využiť môžete niektorého z mnohých druhov cholesterolmetrov. 

21. júl 2020
Témy článku
Liečivé prípravky
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Prezradíme vám, prečo by echinacea nemala chýbať v žiadnej domácej bylinkovej lekárničke a tiež kde všade môže nájsť uplatnenie.

viac

Čo je to roztrúsená skleróza, aké sú jej najčastejšie prejavy, ako sa dajú mierniť a aké má toto ochorenie prognózy.

viac

Vysvetlíme vám, ako sa prejavuje zápal žalúdka, ako sa dá liečiť a tiež poradíme ako tomuto stavu predchádzať.

viac

Niekedy tušíme, prečo nás hlava rozbolela, zatiaľ čo inokedy sa bolehlav objaví úplne nečakane a zdanlivo bez príčiny. Prezradíme vám, aké sú najčastejšie spúšťače bolestí hlavy a tiež pridáme pár…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.