Ľanové semienko a jeho výhody

O blahodarných vlastnostiach ľanového semienka vedel už Karol Veľký, a tak svojim poddaným nariaďoval ho v záujme vlastného zdravia pravidelne konzumovať. A práve vďaka nemu získal ľan siaty svoj latinský názov linum usitatissimum, čo v preklade znamená ľan najužitočnejší.
V súčasnej dobe prešlo ľanové semienko mnohými odbornými výskumami, ktoré jeho zdravotnú prospešnosť potvrdili a je teda považované za superpotravinu. Dali sme pre vás dokopy hneď 7 jeho najvýznamnejších benefitov:
1. Doslova nabité živinami
Pestuje sa v dvoch variantoch, ľan hnedý a ľan zlatý, a oba majú rovnaké výživové hodnoty. Konkrétne sú významným zdrojom omega-3 mastných kyselín, vápnika, horčíka, železa, vlákniny, bielkovín a tiež vitamínov B1, B6 a kyseliny listovej. Denná dávka ľanového semienka by nemala prekročiť dve polievkové lyžice. Ak konzumujeme celé ľanové semienko, je nutné ho dobre rozhrýzť, inak je z tela vylúčené a žiadna z jeho živín sa do organizmu nedostane.
2. Plné vlákniny
Jedna lyžica ľanového semienka obsahuje asi 3 gramy vlákniny, čo je viac ako 10% odporúčanej dennej dávky. Ľanové semienka navyše obsahujú oba typy vlákniny, teda rozpustnú, ktorá pomáha napríklad udržiavať normálnu hladinu cholesterolu v krvi a nerozpustnú, ktorá pôsobí preventívne proti zápche, vzniku hemoroidov a ide o zdroj potravy pre črevný mikrobióm.
3. Udržuje cholesterol v rovnováhe
Vysoký podiel vlákniny, ale predovšetkým podiel kyseliny alfa linolénovej (ALA), stojí za tým, že ľanové semienko znižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu a naopak, zvyšuje hladinu cholesterolu dobrého (HDL), ktorý je dôležitý pre správnu funkciu pečene.
4. Obsahuje vysoko kvalitné proteíny
Proteíny obsiahnuté v ľanovom semienku sú bohaté na aminokyseliny asparágovú, glutámovú a arginín. Aj z tohto dôvodu by ľanové semienko nemalo chýbať v jedálničku žiadneho vegetariána či vegána.
5. Pomáha kontrolovať hladinu krvného cukru
Vedecká štúdia Amerického národného inštitútu pre zdravie, ktorá sa zaoberala vplyvom ľanového semienka na zdravie ľudí s diabetom 2. typu, dokazuje, že pravidelná konzumácia 10 - 20 g mletého ľanového semienka denne počas najmenej jedného mesiaca znižuje hladinu cukru v krvi o 8 - 20 %.
6. Uľahčuje boj s nadváhou
Ak bojujete s nadmernými kilogramami a stále sa vám nedarí tento zápas vyhrať, zaraďte do každodenného jedálnička ľanové semienko. Vďaka vysokému obsahu rozpustnej vlákniny totiž spomaľuje trávenie, žalúdok tak do mozgu vysiela signál pre pocit plnosti a vy teda necítite chuť ani potrebu konzumovať ďalšie jedlo.
7. Skvele chutí
Okrem všetkých spomínaných zdraviu prospešných vlastností má tiež ľanové semienko úžasnú ľahko orieškovú chuť, a tak môže byť pridávané do mnohých pokrmov, napríklad:
- celé ľanové semienka sa hodia do slaného aj do sladkého pečiva
- olej z ľanových semienok skvele dochutí zeleninové šaláty
- mleté ľanové semienka výborne zahustia smoothie
- odvar z ľanového semienka je vynikajúci pre uľahčenie pôrodu s tým, že sa odporúča ho začať piť asi 3 týždne pred predpokladaným termínom príchodu potomka na svet
Granola s ľanovými semienkami
Vyskúšajte chutnú granolu plnú výživných surovín.
Na jej prípravu budete potrebovať:
- 2 šálky špaldových vločiek
- 1 šálku kešu orechov
- ½ šálky lieskových orechov
- ½ šálky plátkov mandlí
- ½ šálky ľanových semienok
- 1 lyžicu kakaa
- 2 lyžice kokosového oleja
