MojaLekáreň.sk
Hľadať

Ľanové semienko a jeho výhody

Ľanové semienko a jeho výhody
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

O blahodarných vlastnostiach ľanového semienka vedel už Karol Veľký, a tak svojim poddaným nariaďoval ho v záujme vlastného zdravia pravidelne konzumovať. A práve vďaka nemu získal ľan siaty svoj latinský názov linum usitatissimum, čo v preklade znamená ľan najužitočnejší.

V súčasnej dobe prešlo ľanové semienko mnohými odbornými výskumami, ktoré jeho zdravotnú prospešnosť potvrdili a je teda považované za superpotravinu. Dali sme pre vás dokopy hneď 7 jeho najvýznamnejších benefitov:

1. Doslova nabité živinami

Pestuje sa v dvoch variantoch, ľan hnedý a ľan zlatý, a oba majú rovnaké výživové hodnoty. Konkrétne sú významným zdrojom omega-3 mastných kyselín, vápnika, horčíka, železa, vlákniny, bielkovín a tiež vitamínov B1, B6 a kyseliny listovej. Denná dávka ľanového semienka by nemala prekročiť dve polievkové lyžice. Ak konzumujeme celé ľanové semienko, je nutné ho dobre rozhrýzť, inak je z tela vylúčené a žiadna z jeho živín sa do organizmu nedostane.

2. Plné vlákniny

Jedna lyžica ľanového semienka obsahuje asi 3 gramy vlákniny, čo je viac ako 10% odporúčanej dennej dávky. Ľanové semienka navyše obsahujú oba typy vlákniny, teda rozpustnú, ktorá pomáha napríklad udržiavať normálnu hladinu cholesterolu v krvi a nerozpustnú, ktorá pôsobí preventívne proti zápche, vzniku hemoroidov a ide o zdroj potravy pre črevný mikrobióm.

3. Udržuje cholesterol v rovnováhe

Vysoký podiel vlákniny, ale predovšetkým podiel kyseliny alfa linolénovej (ALA), stojí za tým, že ľanové semienko znižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu a naopak, zvyšuje hladinu cholesterolu dobrého (HDL), ktorý je dôležitý pre správnu funkciu pečene.

4. Obsahuje vysoko kvalitné proteíny

Proteíny obsiahnuté v ľanovom semienku sú bohaté na aminokyseliny asparágovú, glutámovú a arginín. Aj z tohto dôvodu by ľanové semienko nemalo chýbať v jedálničku žiadneho vegetariána či vegána.

5. Pomáha kontrolovať hladinu krvného cukru

Vedecká štúdia Amerického národného inštitútu pre zdravie, ktorá sa zaoberala vplyvom ľanového semienka na zdravie ľudí s diabetom 2. typu, dokazuje, že pravidelná konzumácia 10 - 20 g mletého ľanového semienka denne počas najmenej jedného mesiaca znižuje hladinu cukru v krvi o 8 - 20 %.

6. Uľahčuje boj s nadváhou

Ak bojujete s nadmernými kilogramami a stále sa vám nedarí tento zápas vyhrať, zaraďte do každodenného jedálnička ľanové semienko. Vďaka vysokému obsahu rozpustnej vlákniny totiž spomaľuje trávenie, žalúdok tak do mozgu vysiela signál pre pocit plnosti a vy teda necítite chuť ani potrebu konzumovať ďalšie jedlo.

7. Skvele chutí

Okrem všetkých spomínaných zdraviu prospešných vlastností má tiež ľanové semienko úžasnú ľahko orieškovú chuť, a tak môže byť pridávané do mnohých pokrmov, napríklad:

 • celé ľanové semienka sa hodia do slaného aj do sladkého pečiva
 • olej z ľanových semienok skvele dochutí zeleninové šaláty
 • mleté ľanové semienka výborne zahustia smoothie
 • odvar z ľanového semienka je vynikajúci pre uľahčenie pôrodu s tým, že sa odporúča ho začať piť asi 3 týždne pred predpokladaným termínom príchodu potomka na svet

Granola s ľanovými semienkami

Vyskúšajte chutnú granolu plnú výživných surovín.

Na jej prípravu budete potrebovať:

 • 2 šálky špaldových vločiek
 • 1 šálku kešu orechov
 • ½ šálky lieskových orechov
 • ½ šálky plátkov mandlí
 • ½ šálky ľanových semienok
 • 1 lyžicu kakaa
 • 2 lyžice kokosového oleja
Navštívte súvisiace produktové kategórie
Lieky na trávenie Kozmetika a hygiena Bio potraviny
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Snažíte sa schudnúť a nejde vám to? Trápia vás napuchnuté nohy, brucho, nadmerné potenie alebo celulitída? Možno v tele zadržiavate vodu, čo môže viesť k dlhodobým zdravotným ťažkostiam.

viac

Úpal a úžeh má väčšina ľudí úzko spojené s letom, avšak úpal so slniečkom súvisieť priamo nemusí. To je aj hlavný rozdiel medzi týmito dvoma chorobami z prehriatia, ktoré sú inak veľmi podobné a…

viac

Ako spoznať, že máte angínu a ako sa angína lieči? Aké sú druhy angíny a ako sa angíne vyhnúť? Prezradíme v našom článku.

viac

Ľudský papilomavírus alebo HPV (Human papilloma vírus) napáda bunky ľudskej pokožky a slizníc. Je veľmi odolný a stabilný a vo vlhkom prostredí môže vyvolať infekciu aj o niekoľko mesiacov. Až 80 % z…

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.