Čo sú to enzýmy
Enzýmy sú látky bielkovinovej povahy, ktoré sú prítomné v každom živom organizme, vrátane človeka. V bunkách vznikajú z aminokyselín, ktoré získavame trávením bielkovín obsiahnutých v potrave. Upresňujú povahu a rýchlosť chemických reakcií a riadia väčšinu biochemických procesov. Preto sa im tiež hovorí biokatalyzátory.
Ako enzýmy fungujú
V priebehu jednej sekundy prebehne v tele mnoho miliónov chemických reakcií. Bez nich by to trvalo stovky rokov. V súčasnosti je známych viac ako 3000 enzýmov prítomných v našom tele. Ale je ich oveľa viac. Každý enzým má svoju špecifickú úlohu. Hodí sa len k určitej látke. Ako kľúč k zámku. Enzým „svoju“ látku zmení určitým spôsobom. Dokonalá súhra týchto reakcií zaisťuje takmer všetky životné pochody. Pre život aj pre zdravie je potrebné, aby boli v tele všetky enzýmy prítomné v dostatočnom množstve a funkčnom stave.
Tráviace enzýmy
Tráviace enzýmy sú látky, ktoré pomáhajú tráveniu, t. j. rozkladajú zložité molekuly na jednoduché. Veľká väčšina tráviacich enzýmov sa dá zaradiť do nasledujúcich 4 kategórií podľa toho, ktoré typy molekúl rozkladajú na:
- proteázy − rozkladajú bielkoviny na aminokyseliny,
- lipázy − rozkladajú tuky na mastné kyseliny,
- amylázy, sacharázy, maltázy, celulázy − rozkladajú sacharidy,
- nukleázy − rozkladajú nukleové kyseliny na nukleotidy.
Ľudské tráviace enzýmy sa nachádzajú predovšetkým v ústach (sliny), v žalúdku, v čreve, v pankrease.
Enzýmy v histórii a dnes
Už primitívne národy používali na liečbu rôznych rán šťavu alebo dužinu z ovocia obsahujúcu enzýmy (ananás, papája). Poznali a používali aj orgány obetných zvierat, ktoré sú bohaté na enzýmy (slinivka).
Enzýmy, ktoré používa moderná medicína, sú získavané z obdobných zdrojov ako pred storočiami, alebo modernými metódami genetického inžinierstva. Zakladateľom systémovej enzýmoterapie je rakúsky lekár Max Wolf. Jeho skúsenosti boli následne potvrdené výsledkami výskumov, laboratórnych experimentov a klinických štúdií.

Systémová enzýmoterapia
Systémová enzýmoterapia používa cielene zostavené zmesi rastlinných a živočíšnych enzýmov vo forme tabliet. Pred poškodením tráviacimi šťavami v žalúdku sú chránené špeciálnym obalom, ktorý sa rozpúšťa až v zásaditom prostredí tenkého čreva. Tu dochádza k vstrebávaniu účinných molekúl enzýmu. Tie potom pôsobia v celom organizme (systéme), najmä tam, kde prebieha zápal.
Z čoho sa enzýmy získavajú
- Trypsín, chymotrypsín a enzýmová zmes pankreatín − z pankreasov mladých jatočných zvierat,
- Amyláza a lipáza − sú mikrobiálneho pôvodu (Aspergillus oryzae)
- Papaín − z plodu papáje,
- Bromelaín − z ananásu
Účinky Wobenzymu
Najčastejšie podávaným liekom systémovej enzýmoterapie je Wobenzym®. Každý enzým a jeho presne stanovené množstvo má svoj význam. Proteolytické enzýmy, ktoré obsahuje, priaznivo ovplyvňujú zápal a imunitu. Pri užívaní Wobenzymu sa tiež rýchlejšie vstrebávajú opuchy, podliatiny a krvné výrony, ustupuje bolesť.
Na čo sa používa Wobenzym
Wobenzym sa používa ako podporný prostriedok pri:
- liečbe najrôznejších zápalov − napr. zápaly dýchacích ciest, priedušiek, nosových dutín, močových ciest, šliach a svalov, gynekologické zápaly, zápaly prostaty, zápaly povrchových žíl, hemoroidy.
- reumatoidnej artritíde, artróze, reumatizme mäkkých tkanív a problémoch s lymfatickým tkanivom. Je vhodnou alternatívou pre osoby, ktoré neznášajú nesteroidné protizápalové lieky.
- hojenie chronických rán, ako sú vredy predkolenia, preležaniny a rany, ktoré sprevádzajú napr. cukrovku (diabetická noha).
- k posilneniu imunity v období chrípok a prechladnutí
- liečbe antibiotikami. Urýchľuje prestup antibiotík do tkanív a tým zvyšuje ich účinok.

Wobenzym po operácii
Wobenzym zmierňuje bolesť a opuchy spojené s úrazmi a stavmi po operáciách. Urýchľuje hojenie všetkých poúrazových a pooperačných stavov. Je veľmi obľúbený aj v stomatológii a plastickej chirurgii, kde urýchľuje hojenie.
Wobenzym pre deti
Wobenzym je vhodný aj pre deti. S úspechom ho využijeme pri liečbe ich úrazov, prechladnutí, chrípke, zápaloch dýchacích ciest, k posilneniu imunity a všetkých vyššie uvedených problémov.
Ako sa Wobenzym užíva
Liečba začína dávkou 3x denne 5 tabliet až 3x denne 10 tabliet, podľa akútnosti ochorenia. S postupným ústupom ťažkostí sa dávkovanie postupne znižuje na udržiavaciu dávku 3x denne 3 tablety. Liečba zvyčajne trvá niekoľko týždňov (do vymiznutia príznakov). Odporúča sa ¼ hodiny pred jedlom zapiť nerozhryzené tablety väčším množstvom vody. Deťom upravujeme dávkovanie v pomere 1 tableta na každých 6 kg váhy.
Ak sa stále ešte rozhodujete, či Wobenzym užívať alebo nie, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.