MojaLekáreň.sk
Hľadať

Vitamín B1 alebo tiamín. Prečo je pre nás tak dôležitý?

Vitamín B1 je pre naše telo nevyhnutný - dodáva nám energiu, má vplyv na nervový systém a srdce. Dozviete sa, odkiaľ ho najlepšie získate a kedy je vhodné ho telu doplniť.

Vitamín B1 alebo tiamín. Prečo je pre nás tak dôležitý?
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Beri - beri alebo nedostatok vitamínu B1

Tak sa volá choroba, ktorá človeka postihne, ak bude trpieť úplným nedostatkom vitamínu B1, čiže tiamínu. V súčasnosti sa vyskytuje v krajinách, kde nie je samozrejmosťou pestrá strava. Názov choroby vystihuje poruchu chôdze, ktorá je pre ňu príznačná. Beri beri znamená totiž v jednom z jazykov používaných v Indii „ovčia chôdza".

Na čo je dobrý Vitamín B1

Tiamín je nevyhnutnou súčasťou asi tridsiatich enzýmov. Má významný vplyv na energetickú premenu v bunkách. Je teda potrebný predovšetkým pre neporušenú funkciu nervového systému a srdca.

Zdroje vitamínu B1

Kľúčom k dostatočnému príjmu vitamínu B1 je prirodzená pestrá strava.

Dostatok tiamínu získate z týchto potravín:

Keďže tepelnými úpravami a dlhým státím sa vitamín B1 ničí, je dobré konzumovať čerstvé, nerafinované potraviny.

Nedostatok vitamínu B1

Pri nedostatku vitamínu B1 budete postihnutí poruchou funkcie nervov; slabosťou, brnením a pocitom znecitlivenia končatín, zhoršením celkového stavu. Pri úplnom deficite vitamínu B1 (avitaminóze) sa objavia poruchy srdcové, strata citlivosti v končatinách, porucha chôdze, zápaly nervov, poruchy psychiky a opuchy.

V našej republike avitaminóza v podstate nehrozí. Nedostatok vitamínu B1 vás však môže postihnúť, ak máte poruchu jeho vstrebávania (pri opakovanom dlhodobom zvracaní, alkoholizme, chorobách tráviaceho systému), pri ochoreniach nervov, hladovkách, chronickej hemodialýze a chudokrvnosti.

Prebytok vitamínu B1

Prebytok a toxické pôsobenie by bolo úplnou výnimkou, pretože nadbytočné množstvo sa vylučuje z tela. Avšak pri značnom príjme tohto vitamínu boli popísané bolesti hlavy, svrbenie pokožky, slabosť, potenie a nevoľnosť.

Kto potrebuje vitamínu B1 viac?

Zvýšené nároky na tiamín majú:

  • ženy užívajúce antikoncepciu,
  • ľudia v strese, podávajúci vysoký fyzický výkon,
  • deti
  • tehotné a dojčiace ženy,
  • pri nedostatočnej výžive
  • nadmernému požívaniu alkoholu,
  • starší ľudia.

Ako je to s vitamínom B1

Tento vitamín je rozpustný vo vode a v prípade jeho vyššieho príjmu ho telo bez problémov vylúči močom. Organizmus si nevie tiamín skladovať a nesprávna skladba jedálnička (t. j nadmerný príjem cukrov a kávy), nás o tiamín ochudobňuje. Nedostatky tiamínu v potrave stoja za zhoršenou pamäťou, zníženou koncentráciou, rozvojom melanchólie až depresie. Tiamín je tiež potrebný pre správne fungovanie pamäte v starobe.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Vitamíny Výživové doplnky a vitamíny
% Výhodné ponuky a akcie priamo do e-mailu
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Použili ste BMI kalkulačku a tá vám oznámila, že máte nadváhu a bolo by potrebné niečo zhodiť? Má kalkulačka vždy pravdu? Alebo − ako je to…

viac

Prezradíme vám, aké sú príznaky jačmenného zrna, ako sa dá liečiť, a tiež kedy je nutné s týmto problémom zájsť k lek…

viac

Barbadoská čerešňa alebo acerola je jeden z najlepších zdrojov prírodného vitamínu C na svete. Vznikli tak rozsiahle plantáže, na ktorý…

viac

Ide o ochorenie, prejavujúce sa zápalom hrtana a trpia na neho ako dospelí, tak deti. Laryngitída nie je väčšinou nebezpečná, ale napriek tomu sa oplat…

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.