Moje srdcovky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Kurie oko, ako ho odstrániť?

Kurie oko, ako ho odstrániť?

Koža Starostlivosť o telo

Nosíte často podpätky, alebo máte doma jeden pár topánok, ktorý vám presne nesedí, ale topánky sú tak pekné, že sa do nich raz za čas s kňučaním vtesnáte? Potom vám asi trable s kurím okom nie sú neznáme. Aj napriek tomu, že sa tento bolestivý kožný útvar nevyhýba ani mužom, ženy majú kurie oká častejšie práve preto, že nosia nevhodnú obuv.

Kurie oko, ako ho odstrániť?

Kurie oká nás najčastejšie trápia na nohách, vznikajú otlačením o príliš tesné topánky na miestach, kde sa prsty dotýkajú o seba alebo sa tlačia na topánku. Ide o bolestivý výstupok, ktorý vznikne nahromadením odumretých kožných buniek. Koža na výstupku je žltobiela a uprostred nej dovnútra rastúci tŕň, ktorý je väčšinou čiernej farby.

Ako sa zbaviť kurieho oka

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa zbaviť kurieho oka na päte alebo na chodidle. Môžete vyraziť na pedikúru, kde si s ním hravo poradí skúsená pedikérka, alebo sa kurieho oka môžeme zbaviť doma. Domácim pomocníkom sú potrebné gélové či klasické náplasti na kurie oká obsahujúce kyselinu salicylovú. O vhodnom použití sa ale poraďte radšej s lekárom.

Kurieho oka sa doma môžete zbaviť aj pomocou babských rád. Medzi tie najznámejšie patrí napríklad nočný zábal z cibule a z octu, alebo potieranie oka rozrezaným hrozienkom. Náš tip na odstránenie kurieho oka na nohe ale väzí v horúcom a pravidelnom kúpeli.

Ako vylúpnuť kurie oko?

Základom správneho vylúpnutia kurieho oka, je dôkladné zmäkčenie kože kúpeľom. Do horúceho kúpeľa môžete pridať bylinky, napríklad rebríček obyčajný a soľ, alebo jedlú sódu. Dobrým pomocníkom pri zmäkčovaní kože sú aj oleje. Kurie oko potom opatrne odškrabnite pomocou nožíka alebo žiletky. Miesto vydezinfikujte a prelepte náplasťou. Ak sa kurie oko nepodarí odstrániť na prvýkrát, kúpeľ opakujte každý deň.

Ak máte pocit, že máte kurie oko na ruke, ide pravdepodobne skôr o mozoľ alebo bradavicu. Bradavice sa môžu urobiť aj na nohe, ale na rozdiel od kurieho oka, sú vírusového pôvodu a nejdú len tak vylúpnuť.

Kurie oko môžu mať aj deti, a to z rovnakých dôvodov, ako dospelí.

Ako predchádzať kurím okám

Dôležitá je aj prevencia. Rozhodne nenoste topánky (nech sú akokoľvek krásne), ktoré vás tlačia alebo vám nie sú akurát. Do topánok noste ponožky a majte chodidlá vždy čisté a suché.

Keď dôjde na starostlivosť o telo, chodidlá sú miestom, na ktoré často zabúdame. Zbavujte ich pravidelne odumretej kože a na noc ich natierajte hydratačným krémom.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam