MojaLekáreň.sk

Vitamín B12 (kobalamín)

Vitamín B12 (kobalamín)
Zdielať

Vitamín B12 je pre organizmus dôležitý, pretože sa podieľa na tvorbe červených krviniek. Poradíme, odkiaľ ho získať, aká je denná dávka a kto by ho mal dopĺňať do stravy.

Čo je vitamín B12 (kobalamín)

Kobalt, ktorý je dôležitou súčasťou tohto vitamínu, je ako samostatný kov modrý – pridáva sa do skla, ktoré sfarbuje do sýtej, „kobaltovej modrej". Bunky v ľudskom tele ale nie sú modré. Kobalamín, ako sa biochemicky vitamín B12 nazýva, hrá dôležitú úlohu v krvotvorbe. Tento vitamín je súčasťou komplexu vitamínov skupiny B.

Prečo je vitamín B12 dôležitý

Vitamín B12 má v tele niekoľko funkcií – najznámejšia je jeho účasť na tvorbe červených krviniek, nevyhnutný je aj pre funkciu nervového systému a tvorbu bunkových membrán. Bez vitamínu B12 sú červené krvinky príliš veľké a nedokážu správne plniť svoju funkciu – odovzdávať kyslík bunkám.

Kde nájdeme vitamín B12

Zdroje vitamínu B12 nájdeme predovšetkým:

  • v živočíšnych produktoch ako je mäso, vajcia, mlieko a mliečne výrobky,
  • v mäse je potom najviac obsiahnutý v pečeni, obličkách a srdci.

Vegáni, vegetariáni a vitamín B12

Ak ste vegetarián, máte možnosť získať ho z kysnutých potravín, tiež sa v malom množstve nachádza v niektorých morských riasach. U zdravého človeka pokryje dennú potrebu vitamínu B12 bežná strava. V neposlednom rade sa na tvorbe vitamínu B12 podieľajú črevné baktérie. Ako jedálniček vegetariánov vhodne doplniť sa dozviete v ďalšom z našich článkov.

Prebytok a nedostatok vitamínu B12

Prebytok vitamínu B12 v ľudskom tele spravidla nenastáva, pretože tento vitamín sa v tele do zásoby neukladá.

Nedostatok môže vzniknúť pri poruche vstrebávania zo žalúdka a čriev, nedostatočnom prísune z potravy (prísni vegetariáni) a pri poruchách metabolizmu. Vedie k zníženiu tvorby a deformácii tvaru červených krviniek s následnou chudokrvnosťou známe ako perniciózna anémia. Môže dôjsť k ochoreniu nervovej sústavy a poruche rastu.

Predávkovanie vitamínom B12

V dostupnej literatúre nebolo popísané poškodenie zdravia vitamínom B12 ani jeho predávkovanie.

Odporúčaná denná dávka vitamínu B12

Denná potreba vitamínu B12 je 0,1 1 mikrogram/deň.

0,1 mikrogramu je minimálne množstvo chrániace organizmus pred prejavmi jeho nedostatku, 1 mikrogram stačí, aby ste mali normálne červené krvinky. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča:

  • u dospelých 2 μg/deň,
  • v tehotenstve 3 μg denne,
  • u dojčiacich žien 2,5 μg/deň.

Prepočítané na potraviny, jedna porcia mäsa alebo jedno vajce by malo pokryť dennú potrebu vitamínu B12 u dospelého človeka.

Kto by mal vitamín B12 určite doplniť do stravy

Dopĺňanie vitamínu B12 výživovými doplnkami je odporúčané v prípade prísneho vegetariánstva a pri diétach obmedzujúcich množstvá živočíšnej stravy (napríklad pri ochorení obličiek). Z výživových doplnkov sa vstrebe cca 1 – 5 % obsiahnutého vitamínu B12. Preto ho obsahujú vyššie množstvo ako je odporúčaná denná dávka.

Čo ak máte vitamínu B12 nedostatok

Nedostatok vitamínu B12 pri poruche jeho vstrebávania sa lieči iba injekciami priamo do žily. Ak máte dojem, že trpíte nedostatkom vitamínu B12, môžete si kúpiť niektorý z viacerých ponúkaných výživových doplnkov. Odporúčame však tieto ťažkosti najprv konzultovať s lekárom.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

19. október 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Bolesť v krížoch je nepríjemná záležitosť, ktorá nás nenechá spať alebo naopak vstať. Čo je príčinou a ako bolesti zmierniť či úplne eliminovať? Dozviete sa v našom článku.

viac

Založiť rodinu je veľké rozhodnutie. S plánovanou zmenou by mali súhlasiť obaja partneri, prijať zodpovednosť a pohovoriť si otvorene o otázkach plodnosti. Prinášame vám základné informácie o ženskom…

viac

Zelený jačmeň patrí medzi obľúbené zelené potraviny, ktoré sa podieľajú na celkovom povzbudení organizmu vďaka obsahu prírodných vitamínov a minerálov. Do skupiny zelených potravín zaraďujeme aj…

viac

V súčasnosti je čím ďalej viac venovaná pozornosť tzv. systémovej enzymoterapii. Jej hlavným predstaviteľom je liek Wobenzym.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac