MojaLekáreň.sk

Vitamín B12 (kobalamín)

Vitamín B12 je pre organizmus dôležitý, pretože sa podieľa na tvorbe červených krviniek. Poradíme, odkiaľ ho získať, aká je denná dávka a kto by ho mal dopĺňať do stravy.

Vitamín B12 (kobalamín)
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Čo je vitamín B12 (kobalamín)

Kobalt, ktorý je dôležitou súčasťou tohto vitamínu, je ako samostatný kov modrý – pridáva sa do skla, ktoré sfarbuje do sýtej, „kobaltovej modrej". Bunky v ľudskom tele ale nie sú modré. Kobalamín, ako sa biochemicky vitamín B12 nazýva, hrá dôležitú úlohu v krvotvorbe. Tento vitamín je súčasťou komplexu vitamínov skupiny B.

Prečo je vitamín B12 dôležitý

Vitamín B12 má v tele niekoľko funkcií – najznámejšia je jeho účasť na tvorbe červených krviniek, nevyhnutný je aj pre funkciu nervového systému a tvorbu bunkových membrán. Bez vitamínu B12 sú červené krvinky príliš veľké a nedokážu správne plniť svoju funkciu – odovzdávať kyslík bunkám.

Kde nájdeme vitamín B12

Zdroje vitamínu B12 nájdeme predovšetkým:

  • v živočíšnych produktoch ako je mäso, vajcia, mlieko a mliečne výrobky,
  • v mäse je potom najviac obsiahnutý v pečeni, obličkách a srdci.

Vegáni, vegetariáni a vitamín B12

Ak ste vegetarián, máte možnosť získať ho z kysnutých potravín, tiež sa v malom množstve nachádza v niektorých morských riasach. U zdravého človeka pokryje dennú potrebu vitamínu B12 bežná strava. V neposlednom rade sa na tvorbe vitamínu B12 podieľajú črevné baktérie. Ako jedálniček vegetariánov vhodne doplniť sa dozviete v ďalšom z našich článkov.

Prebytok a nedostatok vitamínu B12

Prebytok vitamínu B12 v ľudskom tele spravidla nenastáva, pretože tento vitamín sa v tele do zásoby neukladá.

Nedostatok môže vzniknúť pri poruche vstrebávania zo žalúdka a čriev, nedostatočnom prísune z potravy (prísni vegetariáni) a pri poruchách metabolizmu. Vedie k zníženiu tvorby a deformácii tvaru červených krviniek s následnou chudokrvnosťou známe ako perniciózna anémia. Môže dôjsť k ochoreniu nervovej sústavy a poruche rastu.

Predávkovanie vitamínom B12

V dostupnej literatúre nebolo popísané poškodenie zdravia vitamínom B12 ani jeho predávkovanie.

Odporúčaná denná dávka vitamínu B12

Denná potreba vitamínu B12 je 0,1 1 mikrogram/deň.

0,1 mikrogramu je minimálne množstvo chrániace organizmus pred prejavmi jeho nedostatku, 1 mikrogram stačí, aby ste mali normálne červené krvinky. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča:

  • u dospelých 2 μg/deň,
  • v tehotenstve 3 μg denne,
  • u dojčiacich žien 2,5 μg/deň.

Prepočítané na potraviny, jedna porcia mäsa alebo jedno vajce by malo pokryť dennú potrebu vitamínu B12 u dospelého človeka.

Kto by mal vitamín B12 určite doplniť do stravy

Dopĺňanie vitamínu B12 výživovými doplnkami je odporúčané v prípade prísneho vegetariánstva a pri diétach obmedzujúcich množstvá živočíšnej stravy (napríklad pri ochorení obličiek). Z výživových doplnkov sa vstrebe cca 1 – 5 % obsiahnutého vitamínu B12. Preto ho obsahujú vyššie množstvo ako je odporúčaná denná dávka.

Čo ak máte vitamínu B12 nedostatok

Nedostatok vitamínu B12 pri poruche jeho vstrebávania sa lieči iba injekciami priamo do žily. Ak máte dojem, že trpíte nedostatkom vitamínu B12, môžete si kúpiť niektorý z viacerých ponúkaných výživových doplnkov. Odporúčame však tieto ťažkosti najprv konzultovať s lekárom.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Lieky na trávenie Kozmetika a hygiena

Prečítajte si tiež

Podľa vyhlášky o cestnej premávke musí byť pes pri jazde v aute zabezpečený tak, aby nebola ohrozená bezpečnosť vodiča, prepravovaných osôb alebo zvierat a bezpečnosť cestnej premávky. Nie je však…

viac

Glutatión (GSH) je jedným z najsilnejších a najúčinnejších antioxidantov, ktorý viaže voľné radikály a chráni tak organizmus pred oxidačným stresom. Nachádza sa v každej bunke nášho tela. Telo si ho…

viac

Kvasená alebo fermentovaná zelenina (pickles) obsahuje miliardy prospešných baktérií a veľké množstvo vitamínu C. Okrem toho má vysoký obsah vlákniny. Slúži preto ako podpora trávenia a posilnenie…

viac

Lymská borelióza je infekčné ochorenie, ktoré do nášho organizmu doručí nakazený kliešť, vo chvíli, keď začne sať krv. Lymskou boreliózou sa na Slovensku ročne nakazí zhruba tri a pol tisíc ľudí. Ide…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.