MojaLekáreň.sk

Schizandra čínska, klanopraška alebo magnolka? Odhaľte tajomstvo čínskej medicíny.

Možno vám jej názov znie exoticky, v skutočnosti je schizandra čiže klanopraška čínska, u nás menej známa popínavá rastlina, ktorá sa používa predovšetkým v čínskej medicíne.

Schizandra čínska, klanopraška alebo magnolka? Odhaľte tajomstvo čínskej medicíny.
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Pôvod a podoba schizandry

Schizandra čínska, klanopraška čínska, magnolka alebo tiež čínsky cintroník. Tieto všetky názvy ukrývajú liečivku z východnej medicíny, ktorej sila a prospešnosť ľudskému zdraviu je známa po stáročia. V čínskom liečiteľstve sa radí medzi 50 základných najdôležitejších bylín. 

Pôvodom je táto liečivá rastlina zo severnej Číny, dnes sa stačila rozšíriť už do všetkých kútov sveta. Vyzerá ako dlhá drevitá liana, ktorá sa týči po všetkom, čo jej príde pod list. Dorastá až 15 metrov. Má veľmi pekné, rôznofarebné kvety s príjemnou vôňou.

Zaujímavejšie sú ale jej červené plody (pripomínajú jarabiny alebo brusnice). Hovorí sa, že tieto plody majú všetkých 5 chutí, ktoré zodpovedajú ľudským orgánom. Sladká predstavuje slezinu, horká srdce, slaná obličku, pikantná pľúca a kyslá pečeň. Po usušení majú plody schizandry čínskej horkú chuť. Práve sušené plody sa následne využívajú.

Na čo je dobrá schizandra

  • Schizandra je rastlina bohatá na antioxidačné látky, je teda prírodným antioxidantom, ktorý chráni bunky ľudského tela pred vonkajšími radikálmi.
  • Ďalej je známa ako adaptogén a duševné tonikum. Adaptogény sú látky zvyšujúce odolnosť organizmu proti stresovým situáciám. Adaptogénny účinok sa dostavuje už po niekoľkých dávkach, kedy je zrejmé postupné odbúravanie neprirodzenej stresovej reakcie organizmu. Adaptogény zlepšujú tiež schopnosť tela odolávať zmenám podmienok, napríklad cestovanie, zmena teploty atď.
  • Schizandra je využívaná aj ako tonikum pre podporu duševnej pohody. Jej pravidelné užívanie navodzuje vyrovnanú náladu a psychickú vyrovnanosť. V tomto prípade sa dávkuje nižšia dávka užívaná niekoľkokrát počas dňa.
  • Skvelé pôsobí tiež na správnu funkciu trávenia a pečene. Podporuje ich čistenie a udržuje pečeň zdravú. Výrazne normalizuje pečeňové funkcie.
  • Schizandra má tiež vplyv na respiračné zdravie.

Ďalších mnoho prospešných účinkov nájdete opísaných v bylinných herbároch.

Pre koho nie je schizandra vhodná

Schizandra by sa nemala užívať v tehotenstve a pri dojčení. Nie je tiež vhodná pre deti.

Formy užívania schizandry čiže magnolky

Schizandru nájdeme v ponuke ako

  • sušené plody,
  • vo forme čaju, čajových zmesí,
  • liehovej tinktúry alebo
  • kapsúl.

Výživové doplnky používame iba podľa návodu výrobcu a ak si nie ste istí, vždy po konzultácii s lekárom či lekárnikom.

Ako pestovať schizandru

Ako sme už povedali, schizandra čínska je liana a dorastá až do výšky 15 metrov. Potrebuje sa hlavne po niečom popínať. Ideálna je napríklad pergola, cez ktorú schizandra krásne porastie a vytvorí v nej príjemný tieň. Je mrazuvzdorná, takže sa nemusíte báť, že by neprežila zimu. Keďže korenia plytko, vysádzajte ju na miesto, kde bude mať aj cez leto dostatok vlahy. Zároveň ale potrebuje dostatok slniečka. Preto odporúčame podstielku z mulčovacej kôry alebo pokosenej trávy, ktorá korene ochráni pred zoschnutím.

Platí, že čím staršia rastlina je, tým viac plodí. Spočiatku rastie veľmi pomaly, ale vytrvajte. Po pár rokoch si užijete jej červených plodov dosýta.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Prečítajte si tiež

Probiotiká pomáhajú imunitnému systému v boji proti chorobám tým, že podporujú zdravie črevného mikrobiómu a chránia ho pred škodlivými baktériami, kvasinkami, plesňami a vírusmi. Nájdete ich v…

viac

Crohnova choroba je autoimunitné chronické ochorenie tráviaceho traktu. Spôsobuje zápalové procesy v rôznych častiach tráviacej sústavy, najčastejšie však v oblasti spojenia tenkého a hrubého čreva.…

viac

Tiež ste sa stretli s názvami prvá, druhá, tretia, štvrtá, piata, šiesta a siedma detská choroba? Číslovanie pochádza z čias, keď sa ešte veľmi nevedelo, čo choroby spôsobuje. Tieto choroby postihujú…

viac

Veľmi často je jedným z príznakov bežného prechladnutia, známeho aj ako vírusové ochorenie dýchacích ciest. Toto vírusové ochorenie dýchacích ciest najčastejšie postihuje nos a hltan. Medzi príznaky…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.