MojaLekáreň.sk

Spýtajte sa nás

Vaše zdravie je pre nás na prvom mieste. Načúvame vám a rešpektujeme vaše priania týkajúce sa starostlivosti o zdravie.

Či už potrebujete pomoc s výberom vhodného lieku, doplnku stravy či vitamínu, naši lekárnici sú tu pre vás! Poradia vám nielen s klasickými liekmi, ale majú skúsenosti aj s prírodnou liečbou, bylinnou terapiou, Bachovými esenciami či homeopatiou.

Napíšte nám email a naši lekárnici vám v pracovné dni odpovedia do 24 hodín. Môžete nás tiež kontaktovať na tel. 0221 201 380 (možnosť 2) v pracovných dňoch od 9 do 14 hod. Vo všedné dni v časoch 10-14 hodin zastihnete našich lekárnikov aj na online chate.
 

Na všetky vaše dotazy odpovie tým lekárnikov pod vedením Mgr. Pavly Horákovej a PharmDr. Kamily Horníčkovej.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými liečivami

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s prírodnou liečbou alebo bylinnou terapiou

On-line chat

Začať konverzáciu

Práve nie sme online. Využite pre svoj dotaz e-mail.

E-mail

Ak je váš dotaz obsiahly a potrebujete detailnejšiu odpoveď, napíšte nám na lekarnik@mojalekaren.sk a odpoveď získate do 24 hodín.

Načítavam filtre...
Filtrovanie
81 otázok a odpovedí

Horúčka je stav, pri ktorom telo má vyššiu teplotu, než je jeho normálne telesná teplota. Normálna telesná teplota u dospelých sa pohybuje v rozmedzí približne 36 °C až 37 °C, ale táto teplota môže byť individuálna a môže sa meniť počas dňa. Horúčka sa obvykle považuje za telesnú teplotu vyššiu ako 38 °C. Horúčka je často príznakom infekcie alebo iného zdravotného problému, keď imunitný systém tela reaguje na cudzie látky, ako sú baktérie, vírusy alebo iné patogény. Pri infekcii telo často zvyšuje teplotu ako obranný mechanizmus, pretože mnoho baktérií a vírusov sa množí najlepšie pri…

Celá odpověď

Zrazenie horúčky je dôležité pre vaše pohodlie a pohodu, ale je dôležité si uvedomiť, že horúčka môže byť príznakom závažnejších ochorení. Predtým, ako začnete zraziť horúčku, je dôležité konzultovať s lekárom, aby ste zistili príčinu horúčky a dostali správnu liečbu. Tu sú niektoré všeobecné rady, ako môžete zraziť horúčku: Užívajte lieky na horúčku: Paracetamol alebo ibuprofén môžu pomôcť znižovať horúčku a zmierňovať bolesť. Vždy dodržiavajte odporúčania na obale alebo pokyny lekára. Odpočinok: Dajte svojmu telu dostatok času na odpočinok. Pokoj a spánok môžu pomôcť telu bojovať proti…

Celá odpověď

Zbavenie sa horúčky u detí je dôležité, pretože horúčka môže byť príznakom infekcie alebo iného ochorenia. Tu sú niektoré spôsoby, ako pomôcť deti zbaviť sa horúčky: Dávajte veľa tekutín: Uistite sa, že dieťa pije dostatok vody, džúsu, vody s ovocným príchutí alebo elektrolytových nápojov. U detí s horúčkou môže dochádzať k rýchlejšiemu dehydrovaniu. Oblečenie a teplota miestnosti: Oblečte dieťa do ľahkého oblečenia, ktoré umožní teplo telu uniknúť. Udržiavajte teplotu v miestnosti pohodlnou, nie príliš teplo, ani príliš chladno. Kúpanie vo vlažnej vode: Kúpeľ vo vlažnej vode môže…

Celá odpověď

Najúčinnejšou prevenciou pred čiernym kašľom je vakcinácia.Očkovacia látka proti čiernemu kašľu sa zvyčajne podáva v rámci kombinovaného očkovania proti záškrtu a tetanu (často v kombinácii aj s očkovacou látkou proti poliomyelitíde, Haemophilus influenzaea hepatitíde B). Prvý cyklus 2 až 3 dávok sa zvyčajne podáva v období od dvoch do 12 mesiacov podľa národného očkovacieho kalendára. Tretia a štvrtá dávka sa odporúča vo veku od 11 do 24 mesiacov a ďalšia dávka v období medzi tretím a siedmym rokom života. Očkovanie v dospelosti sa odporúča predovšetkým cestovateľom.

Celá odpověď

Ako u detí, tak aj u dospelých je základom liečby podávanie antibiotík. Kvôli čoraz viac stúpajúcej rezistencii sú v súčasnosti najviac používané semisyntetické makrolidy. Alternatívou je podávanie trimetoprim sulfametoxazolu. Záchvaty kašľa sa tlmia podávaním sedatív.

Celá odpověď

Pôvodcom ochorenia je baktéria Bordetella pertussis, ktorá sa prenáša kvapôčkovou cestou (kýchaním, kašľaním či rozprávaním). Tá sa naviaže na sliznicu dýchacích ciest, kde následne vyvoláva zápal s tvorbou hlienu až odumretie sliznice dýchacích ciest. Ochorenie môže prebiehať ako s komplikáciami, tak aj bez nich. To do veľkej miery závisí ako od veku, tak aj imunitného systému chorého.  

Celá odpověď

Čierny kašeľ je vysoko infekčné ochorenie, ktoré postihuje najmä pľúca a horné dýchacie cesty. Príznaky čierneho kašľa spočiatku pripomínajú bežnú nádchu. Prítomný je výtok z nosa,kýchanie, mierny kašeľ či mierna horúčka. Kašeľ sa však obvykle do dvoch týždňov stáva zävažnejším a začínajú sa objavovať nepríjemné záchvaty dusivého kašľa s hlbokým nádychom. Kašeľ zvykne byť sprevádzaný zvracaním hustého hlienu. Záchvaty kašľa sa stupňujú, objavujú sa najmä v noci a postupom času už aj počas dňa. Medzi záchvatmi je pacient pokojný, ale častokrát vyčerpaný. Najzávažnejšie formy čierneho kašľa sa…

Celá odpověď

Rozdiel medzi akútnym a chronickým zápalom nosohltanu spočíva v trvaní, závažnosti a opakovateľnosti príznakov. Akútny zápal nosohltanu: Trvanie: Akútny zápal nosohltanu je krátkodobý a môže trvať len niekoľko dní až do týždňa. Príznaky: Príznaky akútneho zápalu nosohltanu môžu zahŕňať bolesť v hrdle, podráždenie, kašeľ, zvýšenú telesnú teplotu, červenú a opuchnutú sliznicu hrdla, hlieny a bolesť pri prehĺtaní. Príznaky môžu byť závažné, ale obvykle sú dočasné. Príčiny: Akútny zápal nosohltanu môže byť spôsobený vírusmi, ako sú rôzne druhy vírusov, ktoré spôsobujú nachladnutie alebo…

Celá odpověď

Najlepší liek na zápal nosohltanu závisí od príčiny zápalu a individuálnych potrieb pacienta. Zápal nosohltanu môže byť spôsobený vírusmi alebo baktériami, a preto liečba sa môže líšiť v závislosti od toho, aký typ zápalu nosohltanu máte. Tu sú niektoré možné lieky a terapeutické prístupy: Antibiotiká: Ak je zápal nosohltanu spôsobený bakteriálnou infekciou, lekár vám môže predpísať antibiotiká. Je dôležité užívať antibiotiká presne podľa pokynov lekára a dokončiť celý priebeh liečby, aj keď sa príznaky zlepšia. Antibiotiká nie sú účinné proti vírusovým infekciám, takže ich nemožno použiť…

Celá odpověď

Hoci nie je možné úplne odstrániť zápal nosohltanu okamžite, existuje niekoľko spôsobov, ako zmierniť príznaky a urýchliť hojenie. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť rýchlo sa zlepšiť: Pijte dostatok tekutín: Udržiavajte sa hydratovaní pitím vody, bylinných čajov, džúsov a v prípade potreby aj rehydračných roztokov. Tekutiny pomáhajú udržiavať vlhkú sliznicu nosohltanu a zriediť hlieny. Zabezpečte si dostatok odpočinku: Oddych a spánok sú dôležité pre imunitný systém a hojenie. Pokúste sa vyspať dostatočne, aby sa vaše telo mohlo zaoberať zápalom. Vlhký vzduch: Používanie…

Celá odpověď

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.