MojaLekáreň.sk

Spýtajte sa nás

Vaše zdravie je pre nás na prvom mieste. Načúvame vám a rešpektujeme vaše priania týkajúce sa starostlivosti o zdravie.

Či už potrebujete pomoc s výberom vhodného lieku, doplnku stravy či vitamínu, naši lekárnici sú tu pre vás! Poradia vám nielen s klasickými liekmi, ale majú skúsenosti aj s prírodnou liečbou, bylinnou terapiou, Bachovými esenciami či homeopatiou.

Napíšte nám email a naši lekárnici vám v pracovné dni odpovedia do 24 hodín. Môžete nás tiež kontaktovať na tel. 0221 201 380 (možnosť 2) v pracovných dňoch od 9 do 14 hod. Vo všedné dni v časoch 10-14 hodin zastihnete našich lekárnikov aj na online chate.
 

Na všetky vaše dotazy odpovie tým lekárnikov pod vedením Mgr. Pavly Horákovej a PharmDr. Kamily Horníčkovej.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými liečivami

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s prírodnou liečbou alebo bylinnou terapiou

On-line chat

Začať konverzáciu

Práve nie sme online. Využite pre svoj dotaz e-mail.

E-mail

Ak je váš dotaz obsiahly a potrebujete detailnejšiu odpoveď, napíšte nám na lekarnik@mojalekaren.sk a odpoveď získate do 24 hodín.

Načítavam filtre...
Filtrovanie
81 otázok a odpovedí

Zápal nosohltanu, známy aj ako faryngitída, je stav, pri ktorom dochádza k zápalu sliznice v zadnej časti hrdla, čo môže spôsobiť rôzne príznaky. Tu sú niektoré z prejavov zápalu nosohltanu: Bolesť v hrdle: Jedným z hlavných príznakov zápalu nosohltanu je bolesť v hrdle. Bolesť môže byť mierne až silného charakteru a zvyčajne sa zhoršuje pri prehĺtaní. Zvýšená citlivosť hrdla: Sliznica v hrdle môže byť podráždená a citlivá na dotyk, čo môže spôsobiť pocit svrbenia alebo nepríjemnosti. Červené alebo opuchnuté hrdlo: Sliznica hrdla môže byť začervenaná a opuchnutá. Sucho v hrdle: Zápal…

Celá odpověď

cystitída, t.j. zápal dolných močových ciest (močového mechúra a močovej trubice), v prvom polroku života sa častejšie vyskytuje u chlapcov, neskôr častejšie u dievčat. U veľmi malých detí, ktoré ešte nevedia popísať svoje ťažkosti, je dieťa nepokojné, odmieta jedlo a pitie. K ďalším príznakom patrí časté nútenie na močenie, pálenie a rezanie pri močení, bolesti v podbrušku, poprípade teplota. Môže sa objaviť zvracanie, tupá bolesť v pleciach, mnohonásobne zvýšené CRP.

Celá odpověď

Krv v moči (hematúria) môže byť viditeľná, kedy je moč sfarbený alebo neviditeľná navonok,dá sa zistiť mikroskopickým vyšetrením alebo pomocou diagnostických prúžkov na zistenie prítomnosti krvi v moči.

Celá odpověď

Lekár po stanovení diagnózy predpíše antibakteriálnu liečbu antibiotikami. Dieťaťu treba zabezpečiť kľudový režim, teplo, dohliadnúť na dostatočný a pravidelný príjem tekutín, najvhodnejšia je čistá voda alebo obľúbený čaj. Urologický čaj s obsahom medvedice lekárskej nie je vhodný pre deti do 12 rokov. Pri dlhšom užívaní je medvedica lekárska mierne toxická, môže spôsobiť nevoľnosť. Sýtené a sladené nápoje nie sú vhodné. Vhodnou alternatívou sú brusnicové nápoje a čaje, ktoré znižujú pH moču, a tým vytvárajú nepriaznivé prostredie pre množenie baktérii.

Celá odpověď

Krv v moči u mužov môže byť prítomná: podobne ako u žien, pri infekcii močových ciest ,močovej trubice alebo obličiek, ktoré sa prejavuje pálením pri močení, nutkaním na močenie, bolesťami a pálením v oblasti rozkroku. Lekár doporučí antibiotiká, dodržiavanie pitného režimu. Z voľnopredajných prípravkov doporučujem výživové doplnky s obsahom brusníc, D-manózy a urologické čaje po úraze alebo veľkej fyzickej námahe. Po oddychu a regenerácii sa stav znormalizuje. pri zväčšenej prostate, najčastejšie u mužov nad 50 rokov. Ak ide o nezhubné zväčšenie prostaty,okrem vyšetrenia u urológa,…

Celá odpověď

  Krv v moči (hematúria) netreba podceňovať, môže byť príznakom vážneho ochorenia a mala by byť vždy vyšetrená lekárom. Moč môže byť svetlo alebo sýtočervenej farby, až farby “čierneho čaju”, niekedy sa v ňom vyskytujú krvné zrazeniny. Inokedy sa dá zistiť prítomnosť krvi v moči len pod mikroskopom. Nezľaknite sa ale, farba moču sa môže zmeniť aj po konzumácii niektorých potravín (černice, červená repa, rebarbora) alebo liekov. Krv v moči u žien môže zvyčajne signalizovať zápal močových ciest, bakteriálnu infekciu močových ciest alebo pohlavných orgánov , môže byť prítomná v moči počas…

Celá odpověď

Zápal priedušiek, známy aj ako bronchitída, môže mať infekčnú alebo neinfekčnú príčinu a sprevádza ho zápal sliznice priedušiek. Liečba zápalu priedušiek závisí od jeho príčiny a závažnosti. Ak máte podozrenie na zápal priedušiek, odporúča sa konzultovať so svojím lekárom, aby sa určila presná príčina a navrhla vhodná liečba. Tu je niekoľko všeobecných krokov, ktoré môžete zvážiť: Dostatok odpočinku: Počas obdobia zápalu priedušiek je dôležité dať svojmu telu dostatok odpočinku, aby sa umožnilo zotavenie. Dostatočná hydratácia: Uistite sa, že pijete dostatok tekutín, pretože hydratácia…

Celá odpověď

Zápal priedušiek, známy aj ako bronchitída, môže mať rôzne príznaky a závažnosť v závislosti od jeho typu (akútna alebo chronická) a príčiny (infekčná alebo neinfekčná). Tu sú niektoré bežné príznaky zápalu priedušiek: Akútna bronchitída: Kašeľ, ktorý môže byť suchý alebo mokrý (s hlienom) Hlien alebo hlieny v spúte (hlien, ktorý sa vykašliava) Bolesť na hrudi alebo nepohodlie v hrudníku Horúčka a zimnica Zvýšená únavnosť a slabosť Ťažkosti s dýchaním alebo dýchavičnosť Podráždený hrdlo Zvýšená tvorba slín Oslabený hlas Chronická bronchitída: Opakujúci sa kašeľ, ktorý trvá…

Celá odpověď

Liečba zápalu priedušiek u detí závisí od závažnosti príznakov, veku dieťaťa a príčiny zápalu. Je dôležité sa poradiť so svojím pediatrom pred začatím akýchkoľvek liečebných opatrení. Tu sú niektoré všeobecné kroky, ktoré môžete zvážiť pri liečbe zápalu priedušiek u detí: Dostatok odpočinku: Dajte dieťaťu dostatok času na odpočinok. Odpočinok pomáha telu zotaviť sa a bojovať proti infekcii. Dostatočná hydratácia: Uistite sa, že dieťa pije dostatok tekutín. Tekutiny pomáhajú riediť hlien a uľahčujú jeho odstraňovanie. Inhalácie a pary: Inhalácie nad horúcou vodou alebo pomocou inhalátora…

Celá odpověď

Voľnopredajné lieky na liečbu zápalu priedušiek sa zvyčajne zameriavajú na zmiernenie príznakov, ako je kašeľ, bolesť v hrudníku a dýchavičnosť. Je však dôležité si uvedomiť, že voľnopredajné lieky môžu pomôcť len pri miernych príznakoch a nie sú určené na liečbu závažných alebo chronických stavov. Pred začatím užívania akýchkoľvek liekov by ste sa mali poradiť so svojím lekárom alebo farmaceutom, aby ste zabezpečili, že sú vhodné pre vašu konkrétnu situáciu. Niektoré z voľnopredajných liekov, ktoré sa môžu použiť na zmiernenie príznakov zápalu priedušiek, zahŕňajú: Paracetamol:…

Celá odpověď

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.