Obľúbené položky

Úvodná stránka » Odborné poradenstvo » Aby vám pľuzgier neskazil výlet alebo radosť z nových topánok

Aby vám pľuzgier neskazil výlet alebo radosť z nových topánok

Zaobstarali ste si nové pohorky na výlety - ako sa ale vyhnúť pľuzgierom?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Plánujete letné výlety a dovolenky a jediné, čo vám ešte chýba, sú nové pohorky. Tešíte sa, ako si ich obujete a nohy sa potešia. Ak si ale nové topánky doma nerozchodíte, ale obujete ich až na výlet, po pár hodinách zistíte, že topánky nepríjemne drú a tlačia. V mieste dlhodobejšieho tlaku či odierania vznikne pľuzgier. V lepšom prípade nebolí a v pohybe nijako neobmedzuje. V tom horšom je však každý krok utrpením.

Ako sa vyhnúť pľuzgierom a ako ich ošetriť v prípade vzniku?

  1. Ak si zaobstaráte nové topánky, predtým, než vyrazíte na dlhšiu prechádzku alebo dovolenku, je dobré v nich skúsiť nejakú dobu chodiť aj doma, takpovediac "rozchodiť ich". Budete vedieť, kde topánky tlačia, kde drú, kde sa zarývajú remienkami do nohy. Riešiť to možno rôznymi spôsobmi - použijete (iné) ponožky, inak obujete topánky, zmeníte štýl chôdze, prípadne preventívne podlepíte krízové miesta.
  2. Keď už pľuzgier vznikne (keďže v mieste pľuzgiera je pokožka poškodená), vzniká sa tu možnosť pre vstup infekcie do organizmu. Otlak a pľuzgier sa môže aj zapáliť, preto ho vždy ošetrujte čistými rukami a nikdy ho nestrhávajte. Okolie pľuzgiera môžete umyť vodou, prípadne mydlom a ľahko osušiť.
  3. Večná otázka, o ktorej sa stále vedú spory je, či pľuzgier prepichovať alebo nie. Ak budete chcieť pľuzgier prepichnúť, je treba to urobiť sterilnou ihlou. Ak chcete použiť ihlu na šitie alebo špendlík, odporúčam ho riadne vydezinfikovať napr. v čistom alkohole. Potom pľuzgier jemne vytlačte a vydezinfikujte. Blanku pľuzgiera nestrhávajte.
  4. Na hojenie pľuzgierov je vhodné použiť tzv. vlhké hojenie pomocou hojivých gélov, hydrokoloidných a hydrogélových náplastí. Tak nevznikne chrasta a pľuzgier sa bude hojiť rýchlejšie.
  5. Ak začne byť okolie pľuzgiera začervenané, napuchnuté, bolestivé, bude z neho vytekať hnis, prípadne sa pridá zimnica alebo horúčka, došlo pravdepodobne k infekcii. V prípade, že by sa stav nezlepšoval, odporúčam vyhľadať lekára.

Bolesť Koža Rady lekárnika

Najpredávanejšie značky

Výhodné ponuky už nemusíte hľadať

pošleme vám ich e-mailom :)

Skúste to, odhlásiť sa prípadne môžete kedykoľvek.
Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam