MojaLekáreň.sk
Hľadať

Za únavou a bolesťami hlavy môže stáť nedostatok železa

Za únavou a bolesťami hlavy môže stáť nedostatok železa
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

V poslednej dobe sa čím ďalej, tým častejšie stretávame s odporúčaním zaraďovať do jedálnička potraviny obsahujúce železo, pretože jeho deficit v populácii nie je zanedbateľný. Dostupné zdroje uvádzajú, že nedostatok železa trápi až 30% populácie. A ak sa tento problém nerieši, dlhodobý nedostatok železa v krvi môže spôsobiť anémiu (chudokrvnosť) a s ňou ďalšie súvisiace zdravotné komplikácie.

Anémia z nedostatku železa – najčastejšie hematologické ochorenie

Len pre zaujímavosť, anémia z nedostatku železa (tzv. sideropenická anémia) je v súčasnej dobe najčastejším hematologickým ochorením a v celosvetovom meradle dokonca najčastejšou chorobou vôbec. V rozvojových krajinách je jej výskyt oveľa vyšší, než u nás. Uvádza sa, že týmto ochorením tam trpí 30 – 70 % populácie. (1)

Prečo k nedostatku železa dochádza?

Odpoveď je pomerne jednoduchá. V našich podmienkach nie je ani tak problém so skladbou stravy a prijímaním železa (Fe) v potrave, ak opomenieme drastické diéty, ale veľký podiel na súčasnej situácii má skôr neznalosť. Čo nadmerné straty železa z organizmu najčastejšie spôsobuje a aké sú príznaky deficitu tohto pre krvotvorbu dôležitého prvku?

Nedostatok železa sa úzko viaže s krvnými stratami, medzi ktoré patrí okrem iného aj pravidelné silné menštruačné krvácanie, a to si dá do súvislostí len málokto. Samozrejme, že príčinou chudokrvnosti môžu byť aj niektoré ochorenia, ktoré sa s chronickým krvácaním spájajú. Medzi časté patria zhubné a nezhubné nádory maternice, zápalové poškodenia obličiek a močových ciest, krvácanie do tráviaceho ústrojenstva vplyvom vredovej choroby, pažerákových varixov, hemoroidov alebo nádorov a pod. Krvácanie do gastrointestinálneho traktu (GIT) však môžu vyvolávať aj niektoré lieky - ako je kyselina acetylsalicylová, glukokortikoidy, nesteroidné antireumatiká, antikoagulanciá, či chlorid draselný.

V neposlednom rade môže byť nedostatok železa spôsobený poruchou jeho vstrebávania.

Zákernosť tkvie v tom, že nedostatok železa človek dlho nijako nepociťuje a príznaky, ktoré na nedostatok železa poukazujú, sú často pričítané iným dôvodom.

Viete, že... existujú 2 typy železa?

Existujú 2 typy železa – hemové a nehemové. Hemové železo sa vyskytuje len v živočíšnych produktoch. Nehemové železo môžeme nájsť ako v rastlinných, tak aj živočíšnych produktoch. Z hemového železa sa vstrebáva približne 10 – 25 %, z nehemového iba 8 – 10 %. Vstrebávanie železa podporuje vitamín C a kyslosť žalúdka. Telo nevie prebytočné železo z tela vylúčiť. Pozor preto na jeho predávkovanie. Nadbytok železa je pre telo škodlivý. Odporúčaná denná dávka je 10 mg pre mužov a 15 mg pre ženy. Vyššiu potrebu železa majú tehotné a dojčiace ženy. (Mgr. Pavla Horáková)

Príznaky nedostatku železa

 • Únava až vyčerpanie – ľudia ich zvyčajne pripisujú veľkému množstvu práce a povinností alebo nekvalitnému spánku.
 • Bolesti hlavy – dávané do súvislosti so stresom či nekvalitným spánkom.
 • Zlá kvalita a vypadávanie vlasov – zvádzanie na nekvalitnú starostlivosť a stres.
 • Bledá pokožka – vysvetľovanie nedostatočným pobytom na čerstvom vzduchu a nevyspatím.
 • Silná a bolestivá menštruácia – odôvodňovanie genetickými predpokladmi („aj mama to tak mala").
 • Problémy s dýchaním či búšenie srdca – pripisované zlej fyzickej kondícii či stresu.

Z odrážok je zrejmé, ako ľahké je príznaky nedostatku železa dlho prehliadať a dopracovať sa až k vážnej, vyššie spomínanej anémii.

Ak teraz začínate premýšľať, či vaše problémy nemôžu súvisieť s nedostatkom železa, splnil tento článok svoje poslanie a vy máte veľkú šancu, že sa vám anémia a s ňou spojené zdravotné komplikáciami vyhnú.

Ako môžete nedostatok železa sami riešiť?

Základom je samozrejme prevencia spočívajúca v pravidelnej konzumácii potravín obsahujúcich železo. Medzi ne patria:

 • vnútornosti – napr. pečeň
 • červené mäso – najmä hovädzie a zverina
 • strukoviny – napr. šošovica a cícer
 • špenát
 • sója
 • mak
 • kokos
 • mandle
 • orechy

Ak však už na sebe pozorujete príznaky, ktoré môžu naznačovať nedostatok železa, je na mieste navštíviť lekára a nechať si urobiť laboratórne vyšetrenie. V prípade, že bude nízka hladina železa v krvi potvrdená, poraďte sa s lekárom o výbere vhodných potravinových doplnkov s obsahom železa.

Ako užívať železo

Mnohé lieky a výživové doplnky s obsahom železa môžu spôsobovať nepríjemnú zápchu, nevoľnosti aj bolesť v žalúdku. Tieto produkty obsahujú prevažne nehemové železo a je potrebné ich užívať nalačno. U hemového železa bývajú tieto nežiaduce účinky minimálne alebo žiadne a jeho vstrebávanie nie je ovplyvnené stravou. Preto ho možno užívať aj počas jedla alebo po ňom. (Mgr. Pavla Horáková)

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Snažíte sa schudnúť a nejde vám to? Trápia vás napuchnuté nohy, brucho, nadmerné potenie alebo celulitída? Možno v tele zadržiavate vodu, čo môže viesť k dlhodobým zdravotným ťažkostiam.

viac

Úpal a úžeh má väčšina ľudí úzko spojené s letom, avšak úpal so slniečkom súvisieť priamo nemusí. To je aj hlavný rozdiel medzi týmito dvoma chorobami z prehriatia, ktoré sú inak veľmi podobné a…

viac

Ako spoznať, že máte angínu a ako sa angína lieči? Aké sú druhy angíny a ako sa angíne vyhnúť? Prezradíme v našom článku.

viac

Ľudský papilomavírus alebo HPV (Human papilloma vírus) napáda bunky ľudskej pokožky a slizníc. Je veľmi odolný a stabilný a vo vlhkom prostredí môže vyvolať infekciu aj o niekoľko mesiacov. Až 80 % z…

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.