Tento článok má len edukačný charakter, nenahradzuje poradu s lekárom alebo lekárnikom.
Anémia z nedostatku železa – najčastejšie hematologické ochorenie
Len pre zaujímavosť, anémia z nedostatku železa (tzv. sideropenická anémia) je v súčasnej dobe najčastejším hematologickým ochorením a v celosvetovom meradle dokonca najčastejšou chorobou vôbec. V rozvojových krajinách je jej výskyt oveľa vyšší, než u nás. Uvádza sa, že týmto ochorením tam trpí 30 – 70 % populácie. (1)
Prečo k nedostatku železa dochádza?
Odpoveď je pomerne jednoduchá. V našich podmienkach nie je ani tak problém so skladbou stravy a prijímaním železa (Fe) v potrave, ak opomenieme drastické diéty, ale veľký podiel na súčasnej situácii má skôr neznalosť. Čo nadmerné straty železa z organizmu najčastejšie spôsobuje a aké sú príznaky deficitu tohto pre krvotvorbu dôležitého prvku?
Nedostatok železa sa úzko viaže s krvnými stratami, medzi ktoré patrí okrem iného aj pravidelné silné menštruačné krvácanie, a to si dá do súvislostí len málokto. Samozrejme, že príčinou chudokrvnosti môžu byť aj niektoré ochorenia, ktoré sa s chronickým krvácaním spájajú. Medzi časté patria zhubné a nezhubné nádory maternice, zápalové poškodenia obličiek a močových ciest, krvácanie do tráviaceho ústrojenstva vplyvom vredovej choroby, pažerákových varixov, hemoroidov alebo nádorov a pod. Krvácanie do gastrointestinálneho traktu (GIT) však môžu vyvolávať aj niektoré lieky - ako je kyselina acetylsalicylová, glukokortikoidy, nesteroidné antireumatiká, antikoagulanciá, či chlorid draselný.
V neposlednom rade môže byť nedostatok železa spôsobený poruchou jeho vstrebávania.
Zákernosť tkvie v tom, že nedostatok železa človek dlho nijako nepociťuje a príznaky, ktoré na nedostatok železa poukazujú, sú často pričítané iným dôvodom.

Viete, že... existujú 2 typy železa?
Existujú 2 typy železa – hemové a nehemové. Hemové železo sa vyskytuje len v živočíšnych produktoch. Nehemové železo môžeme nájsť ako v rastlinných, tak aj živočíšnych produktoch. Z hemového železa sa vstrebáva približne 10 – 25 %, z nehemového iba 8 – 10 %. Vstrebávanie železa podporuje vitamín C a kyslosť žalúdka. Telo nevie prebytočné železo z tela vylúčiť. Pozor preto na jeho predávkovanie. Nadbytok železa je pre telo škodlivý. Odporúčaná denná dávka je 10 mg pre mužov a 15 mg pre ženy. Vyššiu potrebu železa majú tehotné a dojčiace ženy. (Mgr. Pavla Horáková)
Príznaky nedostatku železa
- Únava až vyčerpanie – ľudia ich zvyčajne pripisujú veľkému množstvu práce a povinností alebo nekvalitnému spánku.
- Bolesti hlavy – dávané do súvislosti so stresom či nekvalitným spánkom.
- Zlá kvalita a vypadávanie vlasov – zvádzanie na nekvalitnú starostlivosť a stres.
- Bledá pokožka – vysvetľovanie nedostatočným pobytom na čerstvom vzduchu a nevyspatím.
- Silná a bolestivá menštruácia – odôvodňovanie genetickými predpokladmi („aj mama to tak mala").
- Problémy s dýchaním či búšenie srdca – pripisované zlej fyzickej kondícii či stresu.
Z odrážok je zrejmé, ako ľahké je príznaky nedostatku železa dlho prehliadať a dopracovať sa až k vážnej, vyššie spomínanej anémii.
Ak teraz začínate premýšľať, či vaše problémy nemôžu súvisieť s nedostatkom železa, splnil tento článok svoje poslanie a vy máte veľkú šancu, že sa vám anémia a s ňou spojené zdravotné komplikáciami vyhnú.
Ako môžete nedostatok železa sami riešiť?
Základom je samozrejme prevencia spočívajúca v pravidelnej konzumácii potravín obsahujúcich železo. Medzi ne patria:
- vnútornosti – napr. pečeň
- červené mäso – najmä hovädzie a zverina
- strukoviny – napr. šošovica a cícer
- špenát
- sója
- mak
- kokos
- mandle
- orechy
Ak však už na sebe pozorujete príznaky, ktoré môžu naznačovať nedostatok železa, je na mieste navštíviť lekára a nechať si urobiť laboratórne vyšetrenie. V prípade, že bude nízka hladina železa v krvi potvrdená, poraďte sa s lekárom o výbere vhodných potravinových doplnkov s obsahom železa.

Ako užívať železo
Mnohé lieky a výživové doplnky s obsahom železa môžu spôsobovať nepríjemnú zápchu, nevoľnosti aj bolesť v žalúdku. Tieto produkty obsahujú prevažne nehemové železo a je potrebné ich užívať nalačno. U hemového železa bývajú tieto nežiaduce účinky minimálne alebo žiadne a jeho vstrebávanie nie je ovplyvnené stravou. Preto ho možno užívať aj počas jedla alebo po ňom. (Mgr. Pavla Horáková)
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.
Symptómy choroby či zdravotného problému popísané v tomto článku sa u každého môžu prejaviť inak. V každom prípade konzultujte svoje zdravotné problémy vždy s lekárom.