MojaLekáreň.sk

Za únavou a bolesťami hlavy môže stáť nedostatok železa

Za únavou a bolesťami hlavy môže stáť nedostatok železa
Zdielať

V poslednej dobe sa čím ďalej, tým častejšie stretávame s odporúčaním zaraďovať do jedálnička potraviny obsahujúce železo, pretože jeho deficit v populácii nie je zanedbateľný. Dostupné zdroje uvádzajú, že nedostatok železa trápi až 30% populácie. A ak sa tento problém nerieši, dlhodobý nedostatok železa v krvi môže spôsobiť anémiu (chudokrvnosť) a s ňou ďalšie súvisiace zdravotné komplikácie.

Anémia z nedostatku železa – najčastejšie hematologické ochorenie

Len pre zaujímavosť, anémia z nedostatku železa (tzv. sideropenická anémia) je v súčasnej dobe najčastejším hematologickým ochorením a v celosvetovom meradle dokonca najčastejšou chorobou vôbec. V rozvojových krajinách je jej výskyt oveľa vyšší, než u nás. Uvádza sa, že týmto ochorením tam trpí 30 – 70 % populácie. (1)

Prečo k nedostatku železa dochádza?

Odpoveď je pomerne jednoduchá. V našich podmienkach nie je ani tak problém so skladbou stravy a prijímaním železa (Fe) v potrave, ak opomenieme drastické diéty, ale veľký podiel na súčasnej situácii má skôr neznalosť. Čo nadmerné straty železa z organizmu najčastejšie spôsobuje a aké sú príznaky deficitu tohto pre krvotvorbu dôležitého prvku?

Nedostatok železa sa úzko viaže s krvnými stratami, medzi ktoré patrí okrem iného aj pravidelné silné menštruačné krvácanie, a to si dá do súvislostí len málokto. Samozrejme, že príčinou chudokrvnosti môžu byť aj niektoré ochorenia, ktoré sa s chronickým krvácaním spájajú. Medzi časté patria zhubné a nezhubné nádory maternice, zápalové poškodenia obličiek a močových ciest, krvácanie do tráviaceho ústrojenstva vplyvom vredovej choroby, pažerákových varixov, hemoroidov alebo nádorov a pod. Krvácanie do gastrointestinálneho traktu (GIT) však môžu vyvolávať aj niektoré lieky - ako je kyselina acetylsalicylová, glukokortikoidy, nesteroidné antireumatiká, antikoagulanciá, či chlorid draselný.

V neposlednom rade môže byť nedostatok železa spôsobený poruchou jeho vstrebávania.

Zákernosť tkvie v tom, že nedostatok železa človek dlho nijako nepociťuje a príznaky, ktoré na nedostatok železa poukazujú, sú často pričítané iným dôvodom.

Viete, že... existujú 2 typy železa?

Existujú 2 typy železa – hemové a nehemové. Hemové železo sa vyskytuje len v živočíšnych produktoch. Nehemové železo môžeme nájsť ako v rastlinných, tak aj živočíšnych produktoch. Z hemového železa sa vstrebáva približne 10 – 25 %, z nehemového iba 8 – 10 %. Vstrebávanie železa podporuje vitamín C a kyslosť žalúdka. Telo nevie prebytočné železo z tela vylúčiť. Pozor preto na jeho predávkovanie. Nadbytok železa je pre telo škodlivý. Odporúčaná denná dávka je 10 mg pre mužov a 15 mg pre ženy. Vyššiu potrebu železa majú tehotné a dojčiace ženy. (Mgr. Pavla Horáková)

Príznaky nedostatku železa

 • Únava až vyčerpanie – ľudia ich zvyčajne pripisujú veľkému množstvu práce a povinností alebo nekvalitnému spánku.
 • Bolesti hlavy – dávané do súvislosti so stresom či nekvalitným spánkom.
 • Zlá kvalita a vypadávanie vlasov – zvádzanie na nekvalitnú starostlivosť a stres.
 • Bledá pokožka – vysvetľovanie nedostatočným pobytom na čerstvom vzduchu a nevyspatím.
 • Silná a bolestivá menštruácia – odôvodňovanie genetickými predpokladmi („aj mama to tak mala").
 • Problémy s dýchaním či búšenie srdca – pripisované zlej fyzickej kondícii či stresu.

Z odrážok je zrejmé, ako ľahké je príznaky nedostatku železa dlho prehliadať a dopracovať sa až k vážnej, vyššie spomínanej anémii.

Ak teraz začínate premýšľať, či vaše problémy nemôžu súvisieť s nedostatkom železa, splnil tento článok svoje poslanie a vy máte veľkú šancu, že sa vám anémia a s ňou spojené zdravotné komplikáciami vyhnú.

Ako môžete nedostatok železa sami riešiť?

Základom je samozrejme prevencia spočívajúca v pravidelnej konzumácii potravín obsahujúcich železo. Medzi ne patria:

 • vnútornosti – napr. pečeň
 • červené mäso – najmä hovädzie a zverina
 • strukoviny – napr. šošovica a cícer
 • špenát
 • sója
 • mak
 • kokos
 • mandle
 • orechy

Ak však už na sebe pozorujete príznaky, ktoré môžu naznačovať nedostatok železa, je na mieste navštíviť lekára a nechať si urobiť laboratórne vyšetrenie. V prípade, že bude nízka hladina železa v krvi potvrdená, poraďte sa s lekárom o výbere vhodných potravinových doplnkov s obsahom železa.

Ako užívať železo

Mnohé lieky a výživové doplnky s obsahom železa môžu spôsobovať nepríjemnú zápchu, nevoľnosti aj bolesť v žalúdku. Tieto produkty obsahujú prevažne nehemové železo a je potrebné ich užívať nalačno. U hemového železa bývajú tieto nežiaduce účinky minimálne alebo žiadne a jeho vstrebávanie nie je ovplyvnené stravou. Preto ho možno užívať aj počas jedla alebo po ňom. (Mgr. Pavla Horáková)

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

11. marec 2021
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Bolesť v krížoch je nepríjemná záležitosť, ktorá nás nenechá spať alebo naopak vstať. Čo je príčinou a ako bolesti zmierniť či úplne eliminovať? Dozviete sa v našom článku.

viac

Založiť rodinu je veľké rozhodnutie. S plánovanou zmenou by mali súhlasiť obaja partneri, prijať zodpovednosť a pohovoriť si otvorene o otázkach plodnosti. Prinášame vám základné informácie o ženskom…

viac

Zelený jačmeň patrí medzi obľúbené zelené potraviny, ktoré sa podieľajú na celkovom povzbudení organizmu vďaka obsahu prírodných vitamínov a minerálov. Do skupiny zelených potravín zaraďujeme aj…

viac

V súčasnosti je čím ďalej viac venovaná pozornosť tzv. systémovej enzymoterapii. Jej hlavným predstaviteľom je liek Wobenzym.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac