MojaLekáreň.sk

Probiotiká & prebiotiká: Pevná imunita a zdravá psychika nielen pri koronavíruse

Probiotiká pomáhajú imunitnému systému v boji proti chorobám tým, že podporujú zdravie črevného mikrobiómu a chránia ho pred škodlivými baktériami, kvasinkami, plesňami a vírusmi. Nájdete ich v bežnej strave, ale aj v probiotických doplnkoch stravy.

Probiotiká & prebiotiká: Pevná imunita a zdravá psychika nielen pri koronavíruse
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Ako užívať probiotiká

Probiotiká sa prirodzene nachádzajú napr. v jogurtoch, kefíre, kyslej kapuste, kyslej zelenine, materskom mlieku a v probiotických doplnkoch stravy:

  • Na udržanie imunity u dospelých sa hodia probiotické kapsuly
  • Antibiotickú liečbu, ktorá narúša črevnú mikroflóru, sa hodí kompenzovať podávaním laktobacilov
  • Na odstránenie plynatosti a zažívacích ťažkostí sa hodia probiotiká v kapsuliach
  • Pri špeciálnych diétach, ktoré nedovoľujú konzumovať určité prirodzené zložky potravy, sa hodia probiotické kaše
  • Ženy ocenia vaginálne probiotiká, ktoré vyrovnávajú narušenú vaginálnu mikroflóru

Probiotiká pre deti

Dojčené deti majú v črevách väčšie množstvo probiotických baktérií než deti nedojčené, a tým aj menšiu pravdepodobnosť vzniku zažívacích ťažkostí - nadúvania, hnačiek, bolestí bruška. Probiotiká hrajú dôležitú úlohu aj u starších detí, pretože významne posilňujú imunitný systém a zlepšujú príjem živín z potravy.
 

  • Pre novorodencov, dojčatá a batoľatá sú vhodné probiotické kvapky
  • Na vyrovnanie nežiaducich účinkov antibiotík sa hodí deťom podávať laktobacílky

Čo sú prebiotiká

Prebiotiká sú na druhej strane potravou pre živé baktérie. Ide o druh vlákniny, ktorá je pre ľudí nestráviteľná a patrí do skupiny látok nazývaných oligosacharidy. To znamená, že prebiotiká prechádzajú vaším tenkým črevom nestrávené a končia v hrubom čreve, kde sú fermentované probiotikami, preto sú považované za ich potravu. Bez procesu kvasenia nebudú probiotiká prosperovať.

Kde nájdeme prebiotiká

Prebiotickú vlákninu obsahuje mnoho potravín, ktoré denne konzumujeme, napríklad cesnak, cibuľa, banány, topinambur, šupka jabĺk, fazuľa a ďalšie strukoviny. Jesť potraviny bohaté na prebiotiká tak často, ako je možné, je skvelým spôsobom, ako môžete ozdraviť svoj zažívací trakt.

Prečítajte si tiež

Lymská borelióza je infekčné ochorenie, ktoré do nášho organizmu doručí nakazený kliešť, vo chvíli, keď začne sať krv. Lymskou boreliózou sa na Slovensku ročne nakazí zhruba tri a pol tisíc ľudí. Ide…

viac

Tiež ste sa stretli s názvami prvá, druhá, tretia, štvrtá, piata, šiesta a siedma detská choroba? Číslovanie chorôb pochádza z čias, keď sa ešte veľa nevedelo o tom, čo choroby spôsobuje. Tieto…

viac

Bielkoviny sú základnými stavebnými prvkami nášho tela a telo sa bez nich nezaobíde. Získava ich prostredníctvom stravy a neukladá ich. Proteíny sú veľmi obľúbené u športovcov, pretože pomáhajú…

viac

Všetky granule pre psov nie sú rovnaké. Rovnako ako pri ľudskej strave by sme mali dbať na to, aby váš domáci miláčik dostával všetky zložky, ktoré potrebuje. Ak vám to finančná situácia dovoľuje,…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.