Ako užívať probiotiká
Probiotiká sa prirodzene nachádzajú napr. v jogurtoch, kefíre, kyslej kapuste, kyslej zelenine, materskom mlieku a v probiotických doplnkoch stravy:
- Na udržanie imunity u dospelých sa hodia probiotické kapsuly
- Antibiotickú liečbu, ktorá narúša črevnú mikroflóru, sa hodí kompenzovať podávaním laktobacilov
- Na odstránenie plynatosti a zažívacích ťažkostí sa hodia probiotiká v kapsuliach
- Pri špeciálnych diétach, ktoré nedovoľujú konzumovať určité prirodzené zložky potravy, sa hodia probiotické kaše
- Ženy ocenia vaginálne probiotiká, ktoré vyrovnávajú narušenú vaginálnu mikroflóru

Probiotiká pre deti
Dojčené deti majú v črevách väčšie množstvo probiotických baktérií než deti nedojčené, a tým aj menšiu pravdepodobnosť vzniku zažívacích ťažkostí - nadúvania, hnačiek, bolestí bruška. Probiotiká hrajú dôležitú úlohu aj u starších detí, pretože významne posilňujú imunitný systém a zlepšujú príjem živín z potravy.
- Pre novorodencov, dojčatá a batoľatá sú vhodné probiotické kvapky
- Na vyrovnanie nežiaducich účinkov antibiotík sa hodí deťom podávať laktobacílky
Čo sú prebiotiká
Prebiotiká sú na druhej strane potravou pre živé baktérie. Ide o druh vlákniny, ktorá je pre ľudí nestráviteľná a patrí do skupiny látok nazývaných oligosacharidy. To znamená, že prebiotiká prechádzajú vaším tenkým črevom nestrávené a končia v hrubom čreve, kde sú fermentované probiotikami, preto sú považované za ich potravu. Bez procesu kvasenia nebudú probiotiká prosperovať.

Kde nájdeme prebiotiká
Prebiotickú vlákninu obsahuje mnoho potravín, ktoré denne konzumujeme, napríklad cesnak, cibuľa, banány, topinambur, šupka jabĺk, fazuľa a ďalšie strukoviny. Jesť potraviny bohaté na prebiotiká tak často, ako je možné, je skvelým spôsobom, ako môžete ozdraviť svoj zažívací trakt.