Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Probiotiká & prebiotiká: Pevná imunita a zdravá psychika nielen pri koronavíruse

Probiotiká & prebiotiká: Pevná imunita a zdravá psychika nielen pri koronavíruse
Zdielať

Probiotiká a prebiotiká fungujú najlepšie dohromady. Okrem iného pomáhajú imunitnému systému v boji s chorobami a hrajú úlohu v tom, akú máme náladu. V čase koronavírusu sa silná imunita určite hodí.

Prečo sú probiotiká potrebné

Termín "pro-biotika" sa doslova prekladá ako "pre život". Probiotické baktérie žijúce v ľudskom čreve pomáhajú rozkladať jedlo a absorbovať živiny a enzýmy. Tým napomáhajú celkovému zdraviu organizmu. Navyše pôsobia ako prevencia vzniku respiračných ochorení, alergií a rakoviny hrubého čreva. Ak dôjde k narušeniu rovnováhy medzi užitočnými a škodlivými baktériami, dochádza k zažívacím ťažkostiam - plynatosť, zápcha, hnačka, nadúvanie, kŕče, prekyslenie organizmu - ktoré môžu vyústiť v závažné ochorenia, ako je napríklad zápal, alergie, kožné problémy, ulcerózna kolitída alebo aj rakovina. Posilňovanie imunitného systému je ďalšou veľkou výhodou probiotík. Zdravie črevnej flóry chráni telo pred škodlivými baktériami, najmä kvasinkami Candida, hubami a vírusmi.

Aké probiotiká užívať

Probiotiká sa prirodzene nachádzajú napr. v jogurtoch, kefíre, kyslej kapuste, kyslej zelenine, materskom mlieku a v probiotických doplnkoch stravy:

  • Na udržanie imunity u dospelých sa hodia probiotické kapsuly
  • Antibiotickú liečbu, ktorá narúša črevnú mikroflóru, sa hodí kompenzovať podávaním laktobacilov
  • Na odstránenie plynatosti a zažívacích ťažkostí sa hodia probiotiká v kapsuliach
  • Pri špeciálnych diétach, ktoré nedovoľujú konzumovať určité prirodzené zložky potravy, sa hodia probiotické kaše
  • Ženy ocenia probiotické kapsule, ktoré vyrovnávajú narušenú vaginálnu mikroflóru

Probiotiká pre deti

Dojčené deti majú v črevách väčšie množstvo probiotických baktérií než deti nedojčené, a tým aj menšiu pravdepodobnosť vzniku zažívacích ťažkostí - nadúvania, hnačiek, bolestí bruška. Probiotiká hrajú dôležitú úlohu aj u starších detí, pretože významne posilňujú imunitný systém, zlepšujú príjem živín z potravy, vstrebávanie vápnika do kostí, zmierňujú prejavy kožných ochorení aj alergií a samozrejme tiež podporujú správne zažívanie.

Čo sú prebiotiká

Prebiotiká sú na druhej strane potravou pre živé baktérie. Ide o druh vlákniny, ktorá je pre ľudí nestráviteľná a patrí do skupiny látok nazývaných oligosacharidy. To znamená, že prebiotiká prechádzajú vaším tenkým črevom nestrávené a končia v hrubom čreve, kde sú fermentované probiotikami, preto sú považované za ich potravu. Bez procesu kvasenia nebudú probiotiká prosperovať.

Prebiotickú vlákninu obsahuje mnoho potravín, ktoré denne konzumujeme, napríklad cesnak, cibuľa, banány, topinambur, šupka jabĺk, fazuľa a ďalšie strukoviny. Jesť potraviny bohaté na prebiotiká tak často, ako je možné, je skvelým spôsobom, ako môžete ozdraviť svoj zažívací trakt.

Prebiotiká a dobrá nálada

Prebiotiká hrajú úlohu aj v tom, ako myslíme a čo cítime. Črevné baktérie totiž majú vplyv na produkciu a reguláciu hormónov, ako sú inzulín a leptín. Vedci tiež zistili, že baktérie produkujú neurotransmitter, ako sú serotonín, dopamín a GABA, ktoré sú zodpovedné za našu náladu.

Najlepšie sú dohromady

Prebiotiká a probiotiká môžu spoločne znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení a zlepšiť hladinu cholesterolu. Trávenie sa zlepší vďaka lepšiemu rozkladaniu jedla, čo obmedzí problémy s nadúvaním a plynatosťou. Tým, že zo stravy prijmete viac živín, zvýši sa množstvo životnej energie a vitality.

23. marec 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Možno už ste niekedy skúšali rozmixovať ovocie so smotanou a šupnúť túto zmes do mrazničky s nádejou, že si po pár hodinách pochutnáte na skvelej zmrzline... Lenže namiesto zmrzliny na vás čakala…

viac

Ide o ochorenie, prejavujúce sa zápalom hrtana a trpia na neho ako dospelí, tak deti. Laryngitída nie je väčšinou nebezpečná, ale napriek tomu sa oplatí vedieť, ako sa prejavuje a ako jej predchádzať.

viac

Pre správne fungovanie organizmu je nutné piť dostatočné množstvo tekutín. Napriek tomu miernou dehydratáciou trpí stále veľký počet ľudí. Rizikovejšie skupiny sú deti a seniori, u ktorých by sme na…

viac

Tiež si v lete užívate všetko to ovocie okolo? Jahody, ríbezle, čučoriedky a marhule k letu proste patria. A čarovať so sladkým ovocím sa dá aj bez múky. Niekedy sa ho tiež oplatí dať dohromady s…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.