MojaLekáreň.sk
Hľadať

Probiotiká & prebiotiká: Pevná imunita a zdravá psychika nielen pri koronavíruse

Probiotiká & prebiotiká: Pevná imunita a zdravá psychika nielen pri koronavíruse
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Probiotiká a prebiotiká fungujú najlepšie dohromady. Okrem iného pomáhajú imunitnému systému v boji s chorobami a hrajú úlohu v tom, akú máme náladu. V čase koronavírusu sa silná imunita určite hodí.

Prečo sú probiotiká potrebné

Termín "pro-biotika" sa doslova prekladá ako "pre život". Probiotické baktérie žijúce v ľudskom čreve pomáhajú rozkladať jedlo a absorbovať živiny a enzýmy. Tým napomáhajú celkovému zdraviu organizmu. Navyše pôsobia ako prevencia vzniku respiračných ochorení, alergií a rakoviny hrubého čreva. Ak dôjde k narušeniu rovnováhy medzi užitočnými a škodlivými baktériami, dochádza k zažívacím ťažkostiam - plynatosť, zápcha, hnačka, nadúvanie, kŕče, prekyslenie organizmu - ktoré môžu vyústiť v závažné ochorenia, ako je napríklad zápal, alergie, kožné problémy, ulcerózna kolitída alebo aj rakovina. Posilňovanie imunitného systému je ďalšou veľkou výhodou probiotík. Zdravie črevnej flóry chráni telo pred škodlivými baktériami, najmä kvasinkami Candida, hubami a vírusmi.

Aké probiotiká užívať

Probiotiká sa prirodzene nachádzajú napr. v jogurtoch, kefíre, kyslej kapuste, kyslej zelenine, materskom mlieku a v probiotických doplnkoch stravy:

  • Na udržanie imunity u dospelých sa hodia probiotické kapsuly
  • Antibiotickú liečbu, ktorá narúša črevnú mikroflóru, sa hodí kompenzovať podávaním laktobacilov
  • Na odstránenie plynatosti a zažívacích ťažkostí sa hodia probiotiká v kapsuliach
  • Pri špeciálnych diétach, ktoré nedovoľujú konzumovať určité prirodzené zložky potravy, sa hodia probiotické kaše
  • Ženy ocenia probiotické kapsule, ktoré vyrovnávajú narušenú vaginálnu mikroflóru

Probiotiká pre deti

Dojčené deti majú v črevách väčšie množstvo probiotických baktérií než deti nedojčené, a tým aj menšiu pravdepodobnosť vzniku zažívacích ťažkostí - nadúvania, hnačiek, bolestí bruška. Probiotiká hrajú dôležitú úlohu aj u starších detí, pretože významne posilňujú imunitný systém, zlepšujú príjem živín z potravy, vstrebávanie vápnika do kostí, zmierňujú prejavy kožných ochorení aj alergií a samozrejme tiež podporujú správne zažívanie.

Čo sú prebiotiká

Prebiotiká sú na druhej strane potravou pre živé baktérie. Ide o druh vlákniny, ktorá je pre ľudí nestráviteľná a patrí do skupiny látok nazývaných oligosacharidy. To znamená, že prebiotiká prechádzajú vaším tenkým črevom nestrávené a končia v hrubom čreve, kde sú fermentované probiotikami, preto sú považované za ich potravu. Bez procesu kvasenia nebudú probiotiká prosperovať.

Prebiotickú vlákninu obsahuje mnoho potravín, ktoré denne konzumujeme, napríklad cesnak, cibuľa, banány, topinambur, šupka jabĺk, fazuľa a ďalšie strukoviny. Jesť potraviny bohaté na prebiotiká tak často, ako je možné, je skvelým spôsobom, ako môžete ozdraviť svoj zažívací trakt.

Prebiotiká a dobrá nálada

Prebiotiká hrajú úlohu aj v tom, ako myslíme a čo cítime. Črevné baktérie totiž majú vplyv na produkciu a reguláciu hormónov, ako sú inzulín a leptín. Vedci tiež zistili, že baktérie produkujú neurotransmitter, ako sú serotonín, dopamín a GABA, ktoré sú zodpovedné za našu náladu.

Najlepšie sú dohromady

Prebiotiká a probiotiká môžu spoločne znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení a zlepšiť hladinu cholesterolu. Trávenie sa zlepší vďaka lepšiemu rozkladaniu jedla, čo obmedzí problémy s nadúvaním a plynatosťou. Tým, že zo stravy prijmete viac živín, zvýši sa množstvo životnej energie a vitality.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Kozmetika a hygiena Deti a mamičky Lieky na trávenie
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Zázračná kurkuma prospieva nielen normálnej funkcii pokožky a kĺbov, ale dodáva aj peknú žltú farbu a v jedle dobre chutí.

viac

Ako funguje prenos kyslíka krvou, na čo slúži pulzná oxymetria a ako vám môže oxymeter pomôcť, ak ochoriete covid-19? Prezradíme v našom článku.

viac

Konope je dnes dobre známe a používané nielen v medicíne, ale aj v kozmetike, kde je jedným z najčastejšie používaných top látok dnešného trhu.

viac

Býva vaše dieťa často nesústredené a zasnené? Nevníma kvôli tomu to, čo mu hovoríte? Zabúda a stráca svoje veci? Je divoké, neposlušné, pri ničom dlho neposedí? Zo školy nosí jednu poznámku za druhou…

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.