Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Pošvové prostredie v rovnováhe

Pošvové prostredie v rovnováhe

Zdravie z prírody Starostlivosť o telo

Zápaly v intímnych partiách sú stále veľmi častým problémom. Nepríjemné svrbenie a niekedy aj bolesť znepríjemňujú život tisíckam žien. Niekedy ide o jednorazovú záležitosť, oveľa častejšie sa však ťažkosti vracajú alebo je pre ženu skoro nemožné sa ich zbaviť.

Pošvové prostredie v rovnováhe

Nie je žiadnym tajomstvom, že pošvové zápaly nevznikajú iba na základe problému v pošve, ale aj v dôsledku disharmónie celého tela. Najdôležitejšími faktormi sú kvalita stravy a miera stresu. Bohužiaľ obe tieto oblasti tvoria základ celého radu chorôb a bežný človek sa s nimi stretáva veľmi často. Nekvalitné potraviny, polotovary, nadmiera cukru alebo nepravidelná strava - to sú len základné chyby, ktorých sa mnoho ľudí v stravovaní dopúšťa. Keď sa k tomu pridá stres zo zamestnania alebo problémy v medziľudských vzťahoch, telo je natoľko oslabené, že stačí len málo k vzniku infekcie alebo iných zdravotných problémov.

Vaginálny ekosystém

Ak je telo zdravé, pošvové prostredie je v rovnováhe a tvorí prirodzenú ochranu pred rozšírením infekcie. Ak dôjde k narušeniu prostredia, môže dôjsť k premnoženiu patogénov a je nutné nastoliť späť rovnováhu.

Ako zápalom predchádzať

Keď je telo aj psychika v harmónii, nemala by nás rozhodiť ani návšteva bazénu či sauny, čo sú najčastejšie miesta nákazy. Okrem zdravej stravy, dostatku kvalitného spánku a pokoja možno telo podporiť aj celým radom doplnkov. Tie je vhodné podávať ako pre prevenciu, ale aj na doliečenie po aplikácii antimykotík.

Probiotiká

Mykózy a vaginálne infekcie sú dôsledkom oslabeného organizmu. Imunita človeka sídli z veľkej časti v črevách. Aby boli črevá v mikrobionálnej rovnováhe, je vhodné užívať aspoň po dobu troch mesiacov probiotiká s čo najväčším počtom kmeňov živých kultúr. Správne osídlené čreva majú významný vplyv pre zdravé pošvové prostredie.

Vaginálne probiotiká

Obnovujú a posilňujú prirodzenú mikroflóru v pošve. Odporúčajú sa používať pre pravidelnú starostlivosť o prostredie pošvy, ale aj po užívaní antibiotík, ktoré môžu pošvové prostredie významne narušiť. Ďalej pri objavení výtoku alebo prvých známok infekcie. Do pošvy sa zavádzajú buď ako čapíky alebo ako probiotické tampóny.

Doplnky pre odstránenie dysbakteriózy

V ľudskom tele veľmi často dochádza k premnoženiu nežiaducich baktérií a vzniká tzv. dysbakterióza. Najčastejšie dochádza k premnoženiu kvasinky candida albicans. Na trhu existuje celý rad doplnkov, ktoré majú pozitívny vplyv na opätovné získanie bakteriálnej rovnováhy. Premnoženie kvasinky candida albicans môže byť príčinou zápalu v pošve. Medzi najznámejšie prírodné produkty patria Candistop, doplnky s extraktom grapefruitových jadierok či s výťažkom z cesnaku.

Odkyslenie organizmu

Bakteriálna nerovnováha ako v pošve, tak aj v celom tele, môže byť spôsobená prekyslením organizmu. Správne pH sa udržiava predovšetkým stravou, v ktorej by mali byť zastúpené viac zásadotvorné potraviny pred kyselinotvornými a ďalej dostatok pohybu a správne dýchanie. Niekedy sa nám však nedarí zabezpečiť si kvalitnú stravu a dostatok pohybu a je dobré telo podporiť doplnkami, ktoré pomôžu telu s návratom k správnemu pH. Môžeme využiť doplnky na úpravu acidobázickej rovnováhy organizmu alebo čajové bylinné zmesi.

Ak máte problémy s pošvovou infekciou príliš často, alebo je toto ochorenie vo vašom prípade už v chronickom stave, majte na pamäti, že je potrebné zmeniť celý životný štýl. Zamerajte sa na stravovacie návyky - predovšetkým výrazné obmedzenie cukru a všetkého sladkého a na pokojný život a pohyb - najlepšie v prírode. Až v druhotnej fáze podporte svoje zdravie vhodnými doplnkami, ktoré môžu pomôcť vrátiť vášmu telu potrebnú rovnováhu.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam
Spýtajte sa lekárnika