Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Pošvové prostredie v rovnováhe

Pošvové prostredie v rovnováhe
Zdielať

Zápaly v intímnych partiách sú častým problémom, ktorý znepríjemňuje život viacerým ženám. Poradíme, ako zápalom predchádzať a prečo je dôležité telo "vyladiť."

Najčastejšie príčiny pošvových zápalov

  • hormonálna nerovnováha,
  • oslabená imunita,
  • antibiotiká,
  • nadmiera cukrov v strave (aj sladké ovocie sa počíta),
  • nákaza pohlavnou cestou.

Vaginálny ekosystém

Ak je telo zdravé, pošvové prostredie je v rovnováhe a tvorí prirodzenú ochranu pred rozšírením infekcie. Ak dôjde k narušeniu prostredia, môže dôjsť k premnoženiu patogénov a je nevyhnutné späť nastoliť rovnováhu.

Kúpele a zmena jedálnička ako prevencia

Ako prevencia alebo liečba miernych ťažkostí sú vhodné sedacie kúpele v morskej vode s niekoľkými kvapkami​ tea tree olejčeka. Tea tree olejček nájdeme aj v rade umývacích gélov či emulzií na intímnu hygienu. Ako prevencia pomôže aj zmena jedálnička − zaraďte do nej cesnak, cibuľu, chren, zelenú listovú zeleninu a kyslé mliečne výrobky.​ Naopak obmedzte kávu, alkohol a sladké potraviny. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Ako zápalom predchádzať

Keď je telo aj psychika v harmónii, nemala by nás rozhodiť ani návšteva bazéna či sauny, čo sú najčastejšie miesta nákazy. Okrem zdravej stravy, dostatku kvalitného spánku a pokoja je možné telo podporiť aj celým radom doplnkov.

Probiotiká

Mykózy a vaginálne infekcie sú dôsledkom oslabeného organizmu. Imunita človeka sídli z veľkej časti v črevách. Aby boli črevá v mikrobionálnej rovnováhe, je vhodné užívať aspoň po dobu troch mesiacov​ probiotiká s čo najväčším počtom kmeňov živých kultúr. Správne osídlené črevá majú významný vplyv pre zdravé pošvové prostredie.

Vaginálne probiotiká

Obnovujú a posilňujú prirodzenú mikroflóru v pošve. Odporúčajú sa používať pre pravidelnú starostlivosť o prostredie pošvy, ale aj po užívaní antibiotík, ktoré môžu pošvové prostredie významne narušiť. Ďalej pri objavení výtoku alebo prvých známok infekcie. Do pošvy sa zavádzajú buď ako čapíky alebo ako probiotické tampóny.

Výplachy pošvy

Uľaviť od svrbenia, pálenia a výtoku môžu aj výplachy pošvy. Použiť ich môžete v akútnom prípade, pred návštevou svojho gynekológa, ale aj ako súčasť bežnej ženskej hygieny, napr. po návšteve bazéna.

Jablčný ocot upraví pošvové pH

"Pri bežných ťažkostiach veľmi účinne upraví pošvové pH nepasterizovaný jablčný ocot. Stačí zmiešať 2 lyžice jablčného octu do pohára vlažnej vody. Na výplach použite irigátor alebo veľkú striekačku (bez ihly) a robte ho 2x denne. Výplach octom rýchlo vyrovnáva pH na správne kyslé, ktoré nedá šancu premnoženým kvasinkám či baktériám." (PharmDr. Kamila Horníčková)

Doplnky pre odstránenie dysbakteriózy

V ľudskom tele veľmi často dochádza k premnoženiu nežiaducich baktérií a vzniká tzv. dysbakterióza. Najčastejšie dochádza k premnoženiu kvasinky candida albicans. Na trhu existuje celý rad doplnkov, ktorý má pozitívny vplyv na opätovné získanie bakteriálnej rovnováhy. Premnoženie kvasinky candida albicans môže byť príčinou zápalu v pošve. Medzi najznámejšie prírodné produkty patria Candistop, doplnky s extraktom grapefruitových jadierok či s výťažkom z cesnaku.

Odkyslenie organizmu

Bakteriálna nerovnováha tak v pošve, ako aj v celom tele, môže byť spôsobená prekyslením organizmu. Správne pH sa udržiava predovšetkým stravou, v ktorej by mali byť zastúpené viac zásadotvorné potraviny pred kyselinotvornými a ďalej dostatok pohybu a správne dýchanie. Niekedy sa nám však nedarí zabezpečiť si kvalitnú stravu a dostatok pohybu a je dobré telo podporiť doplnkami, ktoré pomôžu telu s návratom k správnemu pH. Možné je využiť doplnky k úprave acidobázickej rovnováhy organizmu alebo čajové bylinné zmesi.

Navštívte svojho gynekológa

Ak sa po týždni samoliečenia stretávate stále s ťažkosťami, ktoré sa nelepšia alebo stupňujú, je vhodné radšej navštíviť svojho gynekológa. Po vyšetrení a odobratí steru stanoví presnú príčinu vašich ťažkostí a nasadí účinnú liečbu.

19. december 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Čo je to fenylketonúria? Dá sa s touto poruchou plnohodnotne žiť? A aké potraviny sú pri PKU vhodné? Máme pre vás odpovede nielen na tieto otázky.

viac

Čo je to prostata a ako môže ovplyvniť zdravie muža? Ako môžu byť životný štýl a prevencia nápomocné v predchádzaní problémov s prostatou? Prezradíme v našom článku.

viac

Vysvetlíme vám, čo obnáša dna, poradíme, ako sa vyvarovať hromadeniu kyseliny močovej v organizme a tiež, čo robiť, keď už nás tieto ťažkosti postihli.

viac

Prezradíme vám, aké môžu byť reakcie na očkovanie proti chorobe covid-19 a tiež poradíme, ako postupovať v prípade, že sa objaví práve u vás.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.