Predmenštruačný syndróm (čiže PMS) je súhrn cyklicky sa opakujúcich psychických a telesných ťažkostí, ktoré sa objavujú po ovulácii. Akonáhle začne krvácanie, symptómy miznú. Postihuje pravidelne 13-26% žien. Raz za čas týmto stavom prejde až 80% žien. Jednoznačné príčiny nie sú doteraz objasnené. S najväčšou pravdepodobnosťou súvisia so zmenou pomeru estrogénov a progesterónu, prudkým hormonálnym spádom po ovulácii a zvýšenou hladinou prolaktínu.
Ako sa PMS prejavuje?
Príznaky predmenštruačného syndrómu môžu byť tak fyzické, ako i psychické. Môžete cítiť zvýšené napätie v prsiach, mať nafúknuté brucho, opuchnuté nohy a kŕče. Objaviť sa môže aj bolesť hlavy, kĺbov, svalov, zvýšenie hmotnosti, zhoršenie stavu pleti, zvýšená chuť do jedla, predovšetkým na sladké. Cítite sa unavená a máte problémy so zaspávaním. K tomu sa často pridajú výkyvy nálad, zlosť, výbuchy hnevu, podráždenosť, precitlivelosť, plačlivosť, úzkosť, depresia, zmena libida, nedostatok energie a neschopnosť sa sústrediť.
Medzi rizikové faktory vzniku PMS patrí obezita a fajčenie.
Zvyčajne sa prvýkrát objavuje okolo 20. roku a môže sa prejavovať až do menopauzy.
Ako sa s PMS vysporiadať?
PMS môže zmierniť úprava životného štýlu. Buďte viac vonku, hýbte sa, nechajte energiu plynúť telom. Zmierniť či potlačiť príznaky môže aj pozitívny prístup k životu :-)
Ako na životosprávu v období PMS?
Máme pre vás tieto odporúčania:
- Jedlo si rozdeľte do viacerých denných dávok - budete sa potom cítiť lepšie a nebudete mať pocit nafúknutého brucha.
- Vyhýbajte sa "prázdnym" kalóriám. Aj keď vás naháňa chuť na sladké, skúste sa vyhnúť všetkým sladkým pokrmom a nápojom. Pri chuti na sladké si radšej doprajte ovocie.
- Doplňte si stopové prvky, predovšetkým chróm a horčík - ten pomáha znížiť zadržiavanie tekutín a zabraňuje vzniku kŕčov.
- Živočíšne tuky nepriamo zvyšujú hladinu estrogénu, ktorý spôsobuje príznaky PMS. V tomto období ich radšej nahraďte rastlinnými tukmi.
- Menej soľte. Znížite tak pravdepodobnosť opuchov.
- Jedzte veľa vlákniny. Do stravy zaraďte zeleninu, celozrnné potraviny či strukoviny.
- Snažte sa čo najviac vynechať nápoje obsahujúce kofeín a alkohol.
- Cvičte - vhodná je joga, spinning alebo aerobik.
- Dostatočne spite.
Z byliniek je veľmi dobrým pomocníkom alchemilka. Tá sa odporúča piť 2 týždne pred začiatkom menštruácie. Alchemilku môžeme doplniť horčíkom, vápnikom, vitamínom E a B6, pupalkovým olejom, borákom, vitexom jahňacím či Gynexom. (Táto kombinácia je vhodná aj pri hormonálnej nerovnováhe, ktorú sprevádza napr. nepravidelná či silná menštruácia, krvácanie mimo menštruácie alebo meškanie menštruácie.)
Ak nedôjde k zlepšeniu úpravou životného štýlu, bylinkami či doplnkami stravy, je vhodné sa poradiť s gynekológom. Rovnako tak, ak dôjde k vynechaniu menštruácie alebo k jej oddialeniu. Gynekológ vám pomôže vybrať vhodnú antikoncepciu, mierniacu príznaky PMS.