Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Kuperóza a metličkové žilky

Kuperóza a metličkové žilky
Zdielať

Tiež sa červenáte po horúcom kúpeli, saune či alkohole, ale červenanie mizne až po dlhšej dobe alebo vôbec? Môžete trpieť kuperózou. Čo je to kuperóza a metličkové žilky a ako na ne, vám prezradíme v našom článku.

Čo to je kuperóza a čo ružovka

Kuperóza je postihnutie drobných ciev (kapilár, žiliek a arteriol) v pokožke. Cievky strácajú svoju pružnosť a stenčuje sa ich stena. Žilky presvitajú cez kožu a sú viac či menej viditeľné. Môžu sa objaviť kdekoľvek na tele, najčastejšie ich však nájdeme na tvári. Kuperózu charakterizuje suchosť, citlivosť a začervenanie, ktoré vzniká práve v dôsledku rozšírených žiliek. Kuperóza môže byť predzvesťou rosacey (rosacei).

Rosacea je chronické zápalové ochorenie, ktoré patrí rovnako ako kuperóza do skupiny precitlivenosti pleti. Na prvotné príznaky rosacey ako je začervenanie (erytém) a metličkové žilky (telangiectasias) je zameraný krém Couperose. Ten pomáha zmierniť začervenanie pokožky a prejavy rozšírených a popraskaných žiliek. Posilňuje a upokojuje pokožku a zlepšuje mikrocirkuláciu v nej.

U koho sa kuperóza vyskytuje najčastejšie

Kuperóza sa najčastejšie vyskytuje u ľudí, ktorí majú svetlú pokožku fototypu I a II. Objavuje sa viac u žien, ktoré majú svetlú, tenkú a citlivú pokožku a objavuje sa väčšinou po 30. roku života. 

Príčiny kuperózy

Môžu to byť tieto:

 • genetická (dedičná) patológia ciev,
 • hormonálne zmeny (tehotenstvo, menopauza, puberta, hormonálna antikoncepcia),
 • vysoký krvný tlak,
 • nadmerný stres,
 • nevhodné stravovacie návyky alebo
 • iné kožné ochorenia (lupus erythematosus).

Ďalšími faktormi, ktoré spúšťa či zhoršujú kuperózu

 • nadmerné vystavovanie pleti slnečnému žiareniu,
 • teplo,
 • chlad,
 • rýchly prechod z tepla do zimy,
 • znečistené prostredie (napríklad cigaretovým dymom),
 • hnev,
 • intenzívny stres,
 • fajčenie,
 • alkohol,
 • peľ (u alergikov).

V ranných štádiách sa začervenanie objavuje a zase mizne. V pokročilejšom štádiu sú začervenanie a viditeľné žilky stále.

Upravte životný štýl

Súčasťou liečby a prevencie všetkých žilových ochorení je aj úprava životného štýlu. Vyhnite sa dlhému sedeniu či státiu, dostatočne sa hýbte, strážte si váhu. Ženy s výskytom metličiek by mali zvážiť nutnosť užívania hormonálnej antikoncepcie.

Liečba kuperózy

Kuperóza nebolí, avšak prejavy kuperózy majú často negatívny vplyv na psychiku pacientov. Úplne vyliečiť kuperózu nie je možné. Je možné však podráždenú začervenanú pokožku upokojiť a posilniť kožnú bariéru. Základom je snažiť sa vyhýbať spúšťacím faktorom kuperózy, pričom veľmi dôležitá je starostlivosť o pleť s kuperózou.

Pri zanedbaní starostlivosti o pleť a liečby kuperózy môže dôjsť až k rozvoju závažnejšieho ochorenia, ktorým je rosacea.

Dôležitý je výber vhodných prípravkov k starostlivosti o pleť a rovnako tak spôsob nanášania. Prípravky nanášame jemne bez trenia či dreňou pleti. Pri precitlivenosti pleti so sklonom ku kuperóze nie sú vhodné peelingy, zlupovacie pleťové masky, prostriedky s obsahom alkoholu a mentolu. 

Odstránenie kuperózy je čiastočne možné pomocou intenzívneho pulzného svetla, ozónovou terapiou alebo laserom.

Podporte zdravie ciev prírodnými látkami

Ide predovšetkým o prírodné látky s obsahom rutínu a flavonoidov, ktoré spevňujú cievnu stenu. Patrí k ním rutín, ktorý dodáva ovociu, zelenine a kvetom ich typické sfarbenie. Je to silný antioxidant, ktorý nás chráni pred voľnými radikálmi. Jeho zdrojom je pohánka, citrusové šupky, kvalitný zelený čaj, šípky, špargľa. Rutín je látkou veľmi citlivou na teplotu, preto je najúčinnejšia príprava čaju z pohánkových listov alebo šupiek len vylúhovaním vo vlažnej vode. Aescín je ďalšou látkou, ktorá podporuje tonus cievnej steny, jej priepustnosť a pevnosť. Aescín sa nachádza v pagaštane konskom a ide o zmes niekoľkých látok, tzv. saponínov. Napomáha znižovať zápal a spolu s rutínom je súčasťou série mastí, krémov a gélov určených na ošetrenie žíl a metličiek. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Čo sú to metličkové žilky?

Metličkové žilky sa objavujú najmä na nohách, ale môžu sa objaviť aj na krku, dekolte či tvári. Ide o rozšírené cievky, ktoré stratili svoju pružnosť a hromadí sa v nich krv.

Hlavnými príčinami metličkových žiliek sú

 • genetika,
 • nezdravý životný štýl,
 • fajčenie,
 • obezita,
 • nedostatok pohybu,
 • hormonálne zmeny (menopauza, tehotenstvo, hormonálna antikoncepcia) či
 • ochorenie cievneho systému.

Liečba metličkových žiliek

Prvou voľbou môžu byť kozmetické prípravky. Krémy na metličkové žilky znižujú začervenanie precitlivenej pokožky, zlepšujú mikrocirkuláciu a posilňujú kožnú bariéru.

Efektívnejším riešením však je laserové odstránenie metličkových žiliek. Laser sa používa v prípade väčšieho počtu drobných metličkových žiliek. Svetelná energia lasera sa premení na tepelnú energiu, naruší postihnuté cievy a tým dôjde k ich uzavretiu.

Ďalšou metódou je sklerotizácia. Tá je efektívnejšia pri ošetrení väčších metličkových žiliek. Špeciálnou ihličkou sa do žilky aplikuje roztok, ktorý zlikviduje vnútornú výstelku žilky. Po ošetrení je však nutné nosiť 1−2 týždne špeciálne pančuchy. Tie zabránia prietoku krvi ošetrenými žilkami, dôjde k zlepeniu stien žiliek a tie počas 6 týždňov zmiznú.

Všetky metódy ošetrenia metličkových žiliek sú takmer bezbolestné.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

24. júl 2020
Témy článku
Kozmetika Koža
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Prezradíme vám, prečo by echinacea nemala chýbať v žiadnej domácej bylinkovej lekárničke a tiež kde všade môže nájsť uplatnenie.

viac

Čo je to roztrúsená skleróza, aké sú jej najčastejšie prejavy, ako sa dajú mierniť a aké má toto ochorenie prognózy.

viac

Vysvetlíme vám, ako sa prejavuje zápal žalúdka, ako sa dá liečiť a tiež poradíme ako tomuto stavu predchádzať.

viac

Niekedy tušíme, prečo nás hlava rozbolela, zatiaľ čo inokedy sa bolehlav objaví úplne nečakane a zdanlivo bez príčiny. Prezradíme vám, aké sú najčastejšie spúšťače bolestí hlavy a tiež pridáme pár…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.