Hliva ustricová
Prezradíme vám, čím všetkým je hliva ustricová prospešná pre náš organizmus a tiež vám poradíme, ako ju užívať, aby mala tie správne účinky.


IMUNIT Hliva Jack Hlívák s rakytníkom pre deti 30 tabliet

IMUNIT Hliva ustricová 50 + 20 kapsúl

Hliva ustricová 800 mg s rakytníkom a echinaceou IMUNIT 100 + 100 tabliet

Prípravky s hlivou ustricovou
Odporúčame hlivu TEREZIA s laktobacilmi a šípkou, ktorú môžu na podporu imunity užívať aj dojčiace a matky, deti od 3 rokov, celiatici a diabetici. Hliva ustricová s rakytníkom a echinaceou tvorí veľmi účinnú kombináciu prírodných pomocníkov na podporu obranyschopnosti. Veľmi kvalitný extrakt z hlivy ustricovej obsahujú aj rastlinné vegánske kapsule Mycomedica, ktoré sú zdrojom účinných betaglukánov a vitamínov B.
Čo je hliva ustricová
Hliva ustricová je lupeňovitá jedlá huba, ktorá rastie na mŕtvych stromoch či pňoch. Nachádzame ju v trsoch. Rastie v chladnejších oblastiach po celom svete, a to najviac od teplejších jarných dní do novembra. Klobúky hlivy pripomínajú väčšie ustrice, odtiaľ pochádza jej meno, v angličtine potom znie oyster mushroom.
Ako hlivu ustricovú užívať
Najlepší efekt dosiahnete konzumáciou hlivy ustricovej ako výživového doplnku, obsahuje totiž výrazne viac betaglukánov, vitamínov a ďalších prospešných látok, než hliva v pokrmoch.
- Hliva ustricová s rakytníkovým olejom alebo tiež v kombinácii s echinaceou
- Ako podpora imunity u detí sa hodí sirup z výťažku z hlivy ustricovej v kombinácii s vitamínom C alebo tiež hliva ustricová v podobe cukríkov.
- Hliva ustricová v spojení s laktobacilmi alebo s probiotikami je výborná k prísunu prospešných baktérií do črevnej mikroflóry.
- Hliva ustricová s marhuľovým olejom.
- Tablety s betaglukánmi z hlivy ustricovej a nukleotidmi, vitamínom C a B6 a kyselinou listovou na zniženie miery únavy a vyčerpania.
- Hliva ustricová, reishi a rakytníkový olej
Čo obsahuje hliva ustricová
Okrem prospešných betaglukánov v hlive nájdeme koktail prospešných látok, napríklad vitamíny C, D, K, B, železo, zinok, draslík, sodík, selén, aminokyseliny, proteíny a vlákninu. Jeho pôsobenie je možné ešte posilniť podávaním probiotík. Viac sa dočítate v článku Probiotiká & prebiotiká? Kedy a prečo ich užívať.

Zdravie z prírody
Hliva ustricová sa nazýva tiež elixír večnej mladosti. Hliva je po storočia známa v tradičnej čínskej medicíne, kde je využívaná na riešenie viacerých zdravotných ťažkostí.
Ako pripraviť hlivu ustricovú
Ďalšou možnosťou, ako získať prospech z hlivy ustricovej, je jej konzumácia v bežnej strave, aj keď hodnoty prijímaných betaglukánov a ďalších prospešných látok sa výrazne znižujú. Na druhú stranu je ale hliva ustricová veľmi chutnou zložkou polievok, omáčok alebo je výborná pečená či vyprážaná ako rezeň. Hlivu je možné tiež naložiť do octu alebo sušiť. Vyskúšajte náš recept.
Rizoto s hlivou ustricovou
Pripravte si
- 250 g ryže
- 250 g hlivy ustricovej
- 500 ml zeleninového vývaru
- 100 ml bieleho vína
- 2 stredne veľké cibule
- 2 lyžice masla
- 75 g parmezánu
- soľ a čierne korenie
Postup
V hrnci rozpustite lyžicu masla a osmažte na nej nadrobno nakrájanú cibuľu. Pridajte ryžu a spoločne restujte asi 1 − 2 minúty. Zalejte vínom a za stáleho miešania počkajte, než sa víno vyvarí. Po odparení vína podlievajte ryžu zeleninovým vývarom a kým sa uvarí, nakrájajte si hlivu na kocky. Huby na lyžici masla orestujte na panvici, pridajte soľ a čierne korenie podľa chuti. Zalejte ich vodou alebo zeleninovým vývarom a niekoľko minút nechajte podusiť. Akonáhle hliva zmäkne, zmiešajte ju s rizotom a parmezánom do krémovej konzistencie. Ozdobiť môžete lístkami čerstvej bazalky a posypať hoblinkami parmezánu.
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Kristina Lamperová
a akčných ponukách na MojaLekáreň.sk vždy včas!
Napíšte nám!