Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Draslík: Pre správnu funkciu nervov, svalov a srdca

Draslík: Pre správnu funkciu nervov, svalov a srdca
Zdielať

Zdravý životný štýl si málokto spája s doplňovaním minerálu draslík. Pritom je hlavnou esenciou, bez ktorej by ľudské telo nemohlo správne fungovať.

Čo dokáže draslík?

Najväčšia časť z celkového množstva draslíka ľudského tela sa skrýva v bunkách – 98 %.

  • podieľa sa na stabilite vnútorného prostredia, nevyhnutné prakticky pre akékoľvek funkcie prebiehajúce v živom organizme,
  • potrebujeme pre správnu funkciu nervového a svalového systému,
  • zohráva tiež zásadnú úlohu v správnej činnosti nášho srdca.

Hladina draslíka v krvi je prísne regulovaná pomocou našich obličiek. Väčšia odchýlka koncentrácie draslíka v krvi od optimálnych hodnôt môže vážne ohroziť naše zdravie. Poruchy srdcového rytmu v dôsledku zvýšenej alebo zníženej hladiny draslíka nie sú bohužiaľ nijako vzácne.

Draslík a cukrovka

Cukrovkári, ktorí diabetes získajú počas života, majú oveľa väčšie problémy s pečeňou ako s pankreasom. A práve draslík ovplyvňuje správne fungovanie pečene. Ak má človek nízku hladinu draslíka, nemôže skladovať cukor tam, kde ho potrebuje − vo svaloch a pečeni. Telo bez draslíka totiž premení cukor na tuk. Po tomto procese hladina cukru znova klesá a telo si žiada ďalší cukor. Organizmus síce túži prijať ďalší cukor, avšak v skutočnosti mu chýba práve draslík. Nízka hladina tohto minerálu totiž znižuje glukózovú toleranciu spojenú s redukciou uvoľňovania inzulínu, čo vedie k výrazným zmenám metabolizmu glukózy.

Draslík v potravinách

Draslík je hojne rozšírený ako v okolitom prostredí, tak aj v potravinách. Je dostupný takmer z každého pokrmu.

Najbohatšími potravinovými zdrojmi draslíka sú

Nedostatok draslíka

Pri nedostatku draslíka na sebe môžeme pozorovať množstvo necharakteristických príznakov. Objavujú sa bolesti hlavy, ospalosť, slabosť alebo svalové kŕče, nepravidelný srdcový rytmus.

Nadbytok draslíka

Nadbytok draslíka môžeme pociťovať ako brnenie v končatinách, pocity slabosti, niekedy sa objavuje aj zvracanie a hnačky. Príčiny týchto ťažkostí sú veľmi pestré, ich určenie a odstránenie patrí do rúk lekára.

Príliš veľa draslíka a srdce stojí

Správna hladina draslíka v krvi je veľmi dôležitá. Pri väčšom poklese alebo zvýšení tejto hladiny sme priamo ohrození náhlym zastavením srdca.

Upozornenie

Preháňadlá a diuretiká (lieky podporujúce močenie) vedú k zvýšeným stratám draslíka z tela. V užívaní týchto liekov by sme sa preto mali riadiť predovšetkým radami svojho lekára.

Ak trpíte ochorením obličiek, môžete byť ohrození zvýšenou hladinou draslíka. Tieto stavy sú závažné a vyžadujú lekárske sledovanie.

Odporúčaná dávka draslíka

Odporúčaná denná dávka je 2 − 4 gramy pre dospelých a asi o 1 gram menej pre deti. Takú dávku bez problémov skonzumujete v bežných potravinách.

Zvýšený príjem draslíka potrebujete najmä pri týchto stavoch:

  • hnačka – hnačkovité ochorenia vedú k zvýšeným stratám tekutín a minerálov – najmä draslíka. Súčasťou liečby každej hnačky musí byť preto predovšetkým doplňovanie tekutín a minerálov. Najčastejšou formou pri domácej liečbe sú najrôznejšie minerálne vody a iontové nápoje.
  • užívanie diuretík – užívanie niektorých diuretík (liekov na odvodnenie) vedie k nebezpečným stratám draslíka močom. Formu doplnenia konzultujte so svojím lekárom. Najčastejšie sú odporúčané tablety alebo sirup pre možnosť presného dávkovania.
  • zvýšené potenie – v pote strácame tekutiny i minerály. O doplnenie tekutín sa telo ľahko prihlási pocitom smädu. Na doplnenie minerálov však musíme myslieť sami. Vhodné sú minerálne vody a iontové nápoje.

Vytrvalostné športy a draslík

Kto sa zaujíma o vytrvalostné športy, iste neprehliadol širokú ponuku iontových nápojov. Pretekár pri maratóne musí dopĺňať nielen tekutiny, ale aj minerály, ktorých straty sú pri výdatnom potení nemenej významné. Jednou z príčin svalových kŕčov pri týchto pretekoch môže byť práve znížená hladina draslíka v krvi.

Ak máte dojem, že trpíte nedostatkom draslíka, kúpte si niektorý z mnohých ponúkaných výživových doplnkov, lekárnik vám iste ochotne poradí s výberom. Zvážte však, či v jednotlivých prípadoch nekonzultovať výber vopred s lekárom.

4. august 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Prezradíme vám, prečo by echinacea nemala chýbať v žiadnej domácej bylinkovej lekárničke a tiež kde všade môže nájsť uplatnenie.

viac

Čo je to roztrúsená skleróza, aké sú jej najčastejšie prejavy, ako sa dajú mierniť a aké má toto ochorenie prognózy.

viac

Vysvetlíme vám, ako sa prejavuje zápal žalúdka, ako sa dá liečiť a tiež poradíme ako tomuto stavu predchádzať.

viac

Niekedy tušíme, prečo nás hlava rozbolela, zatiaľ čo inokedy sa bolehlav objaví úplne nečakane a zdanlivo bez príčiny. Prezradíme vám, aké sú najčastejšie spúšťače bolestí hlavy a tiež pridáme pár…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.