Obľúbené položky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Aromaterapia na liečbu duše a tela

Aromaterapia na liečbu duše a tela

Trávenie Zdravie z prírody Koža Starostlivosť o telo

Vôňa dokáže zásadne ovplyvňovať našu náladu, myseľ a dokonca aj zdravotný stav. Aromaterapia je druh alternatívnej medicíny, v ktorej sa využívajú esenciálne oleje. Dobrou správou je, že aromaterapia sa môže pripraviť aj doma. A nie je to vôbec nič ťažké.

Aromaterapia na liečbu duše a tela

Záznamy zo starovekého Egypta potvrdzujú, že už vtedy Egypťania poznali účinky esenciálnych alebo éterických olejov. Vonné oleje pôsobia na naše zmysly a vyvolávajú v našom tele rôzne biologické reakcie. Práve tento proces sa volá aromaterapia. Každý vonný olej pôsobí na iný orgán a to ako priaznivo, tak nepriaznivo. Vône teda nemožno brať na ľahkú váhu.

Vyberajte si kvalitné vonné oleje

Éterické alebo esenciálne oleje sa získavajú z rôznych častí alebo lisovaním. Je dôležite rozlišovať prírodné éterické oleje a syntetické oleje. Tie 100% prírodné nielen nádherne voňajú, ale predovšetkým sú účinné. Veľmi slabé účinky majú syntetické éterické oleje. Veľa ľudí sa nechá zlákať ich nízkou cenou.

K správnej aromaterapii budete vždy potrebovať prírodné vonné oleje, tak na to pri výbere myslite. Dobrým ukazovateľom môže byť cena a tiež fľaštička, v ktorej sú uskladnené. Mala by byť vždy tmavá! Medzi najobľúbenejšie éterické oleje patrí levanduľa, citrón a eukalyptus.

Kedy vyskúšať aromaterapiu?

Cítite sa v poslednej dobre v strese? Trápia vás časté angíny, nádcha a virózy? Sťažuje vám pohyb reuma, či artritída? Ako podpornú liečbu vyskúšajte aromaterapiu. Správne vybratý vonný olej vyvoláva v tele biologickú aktivitu, vďaka ktorej sa s problémami rýchlo vyrovnáte. Aromaterapia funguje tiež ako prevencia.

Aplikácia éterických olejov

Medzi najznámejšie metódy aromaterapie patria masáže, kúpele, masti a obklady, to znamená, že olej sa vstrebáva kožou. Zároveň ide o najbezpečnejšie metódy, ktoré pôsobia na telo i na dušu. Navyše si krásne prevoniate bývanie a zároveň vyčistíte vzduch, pretože vonné oleje majú antibakteriálne účinky.

Tým sa dostávame k ďalšej metóde používania vonných olejov - k inhalácii. Olej môžete napríklad nakvapkať na látkovú vreckovku a vdychovať ho alebo ho nakvapkať do misy s horúcou vodou, nakloniť sa nad ňu, hlavu si zakryť uterákom a inhalovať.

Praktické typy pri aromaterapii:

  • Kúpeľ by nemal trvať dlhšie než 20 minút.
  • Nad miskou s horúcou vodou inhalujte olej maximálne 5 minút.
  • Pri masáži musíte éterický olej zmiešať s vhodným nosičom (mandľovým alebo olivovým olejom).
  • K prevoňaniu bytu a prečisteniu vzduchu používajte aromalampu.
  • S aromaterapiou to nepreháňajte.- príliš silné silice môžu spôsobovať bolesti hlavy a nevoľnosť.
  • Dajte tiež pozor v tehotenstve, kedy nie je vhodné používať cedrové, šalviové, rozmarínové a ďalšie druhy vonných olejov. Nebojte sa, varovanie by malo byť vždy uvedené na fľaške s olejom.
  • Pri nachladnutí a nádche vám môže pomôcť cedrové drevo, borovica, mäta, tymián, ylang, yzop a angelika.
  • Pri zlej nálade poslúži vanilka, šalvia, jazmín, graperfruit, citrón a bazalka.
  • Na zlepšenie trávenia odporúčame aníz, bergamont, mätu alebo myrtu.
  • Ako afrodiziakum účinkuje jazmín a rozmarín.

Teraz už je len na vás, aký vonný olej k aromaterapii vyskúšate - vždy však pamätajte na to, aby ste si vybrali len kvalitné esencie.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam