Čo je aromaterapia
Záznamy zo starovekého Egypta potvrdzujú, že už vtedy Egypťania poznali účinky esenciálnych alebo éterických olejov. Vonné oleje pôsobia na naše zmysly a vyvolávajú v našom tele rôzne biologické reakcie. Práve tento proces sa volá aromaterapia. Každý vonný olej pôsobí na iný orgán a to ako priaznivo, tak nepriaznivo. Vône teda nemožno brať na ľahkú váhu.
Vyberajte dobre a ... kvalitne
Éterické alebo esenciálne oleje sa získavajú z rôznych častí rastlín (listy, drevo, plody) a to buď parnou destiláciou, extrakciou (pri ktorej sa používajú organické rozpúšťadlá) alebo lisovaním. Je dôležite rozlišovať prírodné éterické oleje a syntetické oleje. Tie 100% prírodné nielen nádherne voňajú, ale predovšetkým sú účinné. Syntetické éterické oleje majú účinky len veľmi slabé, avšak mnoho ľudí sa nechá zlákať ich nízkou cenou.
K správnej aromaterapii budete vždy potrebovať prírodné vonné oleje, tak na to pri výbere myslite. Dobrým ukazovateľom môže byť cena a tiež fľaštička, v ktorej sú oleje skladované. Mala by byť vždy tmavá! Medzi najobľúbenejšie éterické oleje patrí levanduľa, citrón a eukalyptus.
Kto môže aromaterapiu vyskúšať
Hodí sa pre tých:
- ktorí sa cítia v strese
- ktorých trápia časté virózy, angíny alebo nádcha
- ktorým sťažuje pohyb reuma či artritída
- ktorí dbajú na prevenciu
Ako aplikovať aromaterapiu
Medzi najznámejšie metódy aromaterapie patria masáže, kúpele, masti a obklady, to znamená, že olej sa vstrebáva kožou. Zároveň ide o najbezpečnejšie metódy, ktoré pôsobia na telo i na dušu. Navyše si krásne prevoniate bývanie a zároveň vyčistíte vzduch, pretože vonné oleje majú antibakteriálne účinky.
Tým sa dostávame k ďalšej metóde používania vonných olejov - k inhalácii. Olej môžete napríklad nakvapkať na látkovú vreckovku a vdychovať ho alebo ho nakvapkať do misy s horúcou vodou, nakloniť sa nad ňu, hlavu si zakryť uterákom a inhalovať.
Praktické typy pri aromaterapii:
- Kúpeľ by nemal trvať dlhšie než 20 minút.
- Nad miskou s horúcou vodou inhalujte olej maximálne 5 minút.
- Pri masáži musíte éterický olej zmiešať s vhodným nosičom (mandľovým alebo olivovým olejom).
- K prevoňaniu bytu a prečisteniu vzduchu používajte aromalampu.
Všetko s mierou
S aromaterapiou to nepreháňajte.- príliš silné silice môžu spôsobovať bolesti hlavy a nevoľnosť. Dajte tiež pozor v tehotenstve, kedy nie je vhodné používať cedrové, šalviové, rozmarínové a ďalšie druhy vonných olejov. Nebojte sa, varovanie by malo byť vždy uvedené na fľaške s olejom.
Niekoľko vonných olejov, ktoré vám pomôžu:
- Pri nachladnutí a nádche vám pomôže cedrové drevo, borovica, mäta, tymián, eukalyptus, yzop.
- Proti zlej nálade poslúži dobre vanilka, šalvia, pačuli, jazmín, graperfruit, citrón a bazalka.
- Na zlepšenie trávenia odporúčame aníz, bergamont, mätu alebo myrtu.
- Hojenie rán podporuje bergamot, myrta, fenikel, eukalyptus a tea-tree.
- Ako afrodiziakum účinkuje jazmín a rozmarín, litsea cubeba, neroli, pačuli, škorica, ylang-ylang.
Teraz už je len na vás, aký vonný olej k aromaterapii vyskúšate - vždy však pamätajte na to, aby ste si vybrali len kvalitné esencie.