Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Ako sa pripraviť na očkovanie proti chorobe covid-19

Ako sa pripraviť na očkovanie proti chorobe covid-19
Zdielať

Registráciu na očkovanie už máte, termín sa blíži a vy vlastne ani netušíte, čo vás čaká? Poradíme vám, na čo všetko sa v súvislosti s vakcínou proti chorobe covid-19 pripraviť.

Odpočinok

Najdôležitejší je pokojový režim. Ten je vhodné dodržiavať najmenej 24 alebo lepšie 48 hodín po vakcinácii. Odložte teda všetky stretnutia a iné pracovné aktivity, vezmite si na zvyšok dňa a deň nasledujúci voľno alebo si dohodnite prácu z domova. Pamätajte na to, že v noci po očkovaní by ste mali spať optimálnych 8 hodín. Myslite tiež na to, že by ste sa mali dobre vyspať aj pred očkovaním.

Bez stresu

Stresové situácie nahrávajú napríklad bolestiam hlavy, zmenám nálad alebo precitlivenosti. V spojitosti s očkovaním by sa tieto nepríjemné stavy mohli ešte prehĺbiť. Ak máte teda z očkovania obavu, spoľahnite sa napríklad na niektoré osvedčené byliny, ktoré priaznivo pôsobia na duševnú pohodu a stres − napr. bacopa, rhodiola (rozchodnica ružová), ženšen alebo cesnak siaty. 

Zistite, akú dostanete vakcínu

Predtým ako pôjdete na očkovanie, zistite, aký druh vakcíny dostanete a prečítajte si, aké môže mať nežiaduce účinky. Ak máte podozrenie, že ste pre daný druh vakcíny riziková skupina, preberte možnosti očkovania najprv so svojím praktickým lekárom. Aktuálne informácie o vakcinácii v SR nájdete na webe MZSR.

Imunitný systém

Silný imunitný systém je dôležitý najmä pred vakcináciou, pretože očkovaniu, a to nielen to proti chorobe covid-19, by ste sa mali vyhnúť vždy, keď máte teplotu alebo u vás prebieha akýkoľvek náznak infekcie. Najlepšie svoju obranyschopnosť podporíte pestrou a vyváženou stravou, ktorá je bohatá na vitamíny a nenasýtené mastné kyseliny, konkrétne na vitamíny CD, selén a zinok. Vhodné je doplniť aj Omega 3 nenasýtené mastné kyseliny.

Vyhnite sa alkoholu

Hoci by to mal byť len jeden pohár vína alebo malé pivo, v deň očkovania a ešte aspoň 24 hodín po ňom sa vyhnite všetkým alkoholickým nápojom.

Nešportujte

Najmenej 24 hodín, ale radšej až dva dni od vakcinácie by ste sa mali vyhnúť nielen športovým, ale aj ostatným fyzicky namáhavým aktivitám. Znížite tak riziko vzniku vedľajších účinkov.

Lieky

Ak užívate pravidelne nejaké lieky, poraďte sa so svojím ošetrujúcim lekárom, či je pre vás vakcinácia vhodná.

Kedy sa obrátiť na lekára

Medzi úplne bežné vedľajšie účinky na vakcíny proti chorobe covid-19 patrí bolesť hlavy a kĺbov, zvýšená teplota, únava, bolesť v mieste vpichu, triaška alebo nevoľnosť. Na tieto príznaky je možné užívať napríklad voľne predajné analgetiká v podobe tabliet či mastí. Ak však tieto symptómy pretrvávajú dlhšie ako 72 hodín a nelepšia sa alebo sú dokonca horšie, prípadne sa k nim pridali iné prejavy, z ktorých máte obavy, neváhajte a ihneď kontaktujte svojho lekára alebo rýchlu lekársku pomoc.

Samotné očkovanie

  • Až pôjdete do očkovacieho centra alebo do ordinácie lekára, pamätajte na to, že dostanete očkovanie do ramena, vezmite si teda na seba oblečenie s krátkym rukávom, aby ste sa nemuseli vyzliekať do pol tela.
  • Pri vyplňovaní potrebného formulára uveďte pravdivé informácie, a to najmä o alergiách a liekoch aj výživových doplnkoch, ktoré užívate. Napriek tomu, že alergické reakcie na vakcíny proti chorobe covid-19 sú pomerne vzácne, ak by k nim došlo, vami uvedené informácie lekárom výrazne uľahčia prípadnú záchranu a následnú starostlivosť.
  • Počítajte s tým, že na očkovanie by ste nemali prísť neskoro, ale ani veľmi skoro. Ihneď po očkovaní je dobré ísť domov a odpočívať. Na zvyšok dňa si rozhodne neplánujte nič fyzicky namáhavé.
  • Na očkovanie si so sebou vezmite občiansky preukaz alebo pas a kartičku poistenca.
  • Po aplikácii očkovacej dávky počkajte v čakárni cca 30 minút. Je to dôležité z toho dôvodu, keby sa u vás objavila alergická reakcia prípadne anafylaktický šok. Toto sa odporúča všeobecne u všetkých typov očkovaní.

Očkovací certifikát

Od 24. mája 2021 je možné požiadať o vydanie Certifikátu o vykonanej vakcinácii. Momentálne ide len o dočasný certifikát pre zaočkovaných ľudí, ktorí potrebujú vycestovať do zahraničia a potrebujú o absolvovanej vakcinácii potvrdenie. Viacej informácií nájdete tu: https://korona.gov.sk/potvrdenie-o-ockovani/.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

20. jún 2021
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Čo je to fenylketonúria? Dá sa s touto poruchou plnohodnotne žiť? A aké potraviny sú pri PKU vhodné? Máme pre vás odpovede nielen na tieto otázky.

viac

Čo je to prostata a ako môže ovplyvniť zdravie muža? Ako môžu byť životný štýl a prevencia nápomocné v predchádzaní problémov s prostatou? Prezradíme v našom článku.

viac

Vysvetlíme vám, čo obnáša dna, poradíme, ako sa vyvarovať hromadeniu kyseliny močovej v organizme a tiež, čo robiť, keď už nás tieto ťažkosti postihli.

viac

Prezradíme vám, aké môžu byť reakcie na očkovanie proti chorobe covid-19 a tiež poradíme, ako postupovať v prípade, že sa objaví práve u vás.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.