Obľúbené položky

Úvodná strana » Trápí ma » Prípravky proti bolestiam zubov a v ústach » Prípravky na zubný kaz

Prípravky na zubný kaz

Keď sa máme vydať na návštevu zubného lekára, nadšením väčšinou neskáčeme. Zamerajme sa teda na prevenciu zubného kazu tak, aby nemuselo dôjsť k zapnutiu vŕtačky. So zubným kazom sú totiž spojené len samé nepríjemnosti - hlavne bolesť, ktorá sprevádza vznik aj odstránenie kazu. Najlepšou prevenciou je správna starostlivosť o celú ústnu dutinu.

Ako zubný kaz vzniká?

Zubný kaz je defekt na zube, ktorý sa časom zväčšuje. Spočiatku nemusí byť voľným okom viditeľný, môže ísť o hlboký zubný kaz, ktorý sa na povrchu objaví až po určitej dobe.

Na vzniku kazu sa podieľa mnoho vecí. Jednou z hlavných príčin je zubný plak - povlak, ktorý sa usadzuje na zuboch a na horšie dostupných miestach, napríklad v medzizubných priestoroch, v ryhách a jamkách. Zubný plak vzniká vplyvom baktérií, ktoré pôsobia na zachytené zvyšky potravín v ústach. Pokiaľ nie je dostatočne odstraňovaný, môže stáť pri rozvoji nielen kazu, ale aj paradentózy či zubného kameňa.

Na vzniku zubného kazu sa podieľa aj genetické predispozície, vek alebo kvalita a množstvo slín (znížená tvorba či nevhodné zloženie slín). Tie totiž chránia zuby ako mechanicky - obmývajú a očisťujú povrch zubov, tak aj chemicky - svojím zložením chránia sklovinu pred jej narušením.

Prevencia pred vznikom zubného kazu

Najlepšie obranou je prevencia. Pomerne častým problémom je zubný kaz u detí, pretože mliečne zuby sú náchylnejšie k vzniku rôznych neduhov. Preto je potrebné starostlivosti o detský chrup venovať väčšiu pozornosť.

  • Je nevyhnutné čistiť si zuby kefkou minimálne dvakrát denne. Kefka by mala byť kvalitná, čím menšie hlava, tým ľahšie sa s ňou dostanete do menších priestorov. Samozrejmosťou je jej pravidelné vymieňanie, odporúča sa raz za dva mesiace.
  • Zuby by sme si mali čistiť minimálne jednu hodinu po pití džúsu, a to z toho dôvodu, že vzniknuté kyslé prostredie v ústach napomáha demineralizácii zubnej skloviny, tá je potom náchylná k poškodeniu.
  • Pre dokončenie ústnej hygieny je skvelým pomocníkom ústna voda. Vybrať si môžete z nepreberného množstva - pre posilnenie skloviny, pre citlivé zuby, proti zubnému kazu a ďalšie.
  • Ak trpíte zvýšenou kazivosťou, alebo dbáte na naozaj starostlivú hygienu úst, zaiste vám prídu vhod medzizubné kefky - vďaka malému priemeru sa s nimi dostanete tam, kde bežný kefka zlyháva (každý medzizubný priestor však vyžaduje inú hrúbku kefky). Medzizubné priestory ľahko vyčistíte i pomocou dentálnej nite.
  • Medzi preventívne opatrenia môžeme zaradiť aj úpravu stravy - to znamená nekonzumovať veľké množstvo jednoduchých cukrov (sladkosti) a obmedziť pitie sladkých a príliš kyslých nápojov.
Pokračovať

Najpredávanejšie v kategórii


Načítavam

Najpredávanejšie značky

Výhodné ponuky už nemusíte hľadať

pošleme vám ich e-mailom :)

Skúste to, odhlásiť sa prípadne môžete kedykoľvek.
Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam