Obľúbené položky

Úvodná strana » Trápi ma » Zuby, ústa » Zubný kaz

Zubný kaz

Keď sa máme vydať na návštevu zubného lekára, nadšením väčšinou neskáčeme. Zamerajme sa teda na prevenciu zubného kazu tak, aby nemuselo dôjsť k zapnutiu vŕtačky. So zubným kazom sú totiž spojené len samé nepríjemnosti - hlavne bolesť, ktorá sprevádza vznik aj odstránenie kazu. Najlepšou prevenciou je správna starostlivosť o celú ústnu dutinu.

Ako zubný kaz vzniká?

Zubný kaz je defekt na zube, ktorý sa časom zväčšuje. Spočiatku nemusí byť voľným okom viditeľný, môže ísť o hlboký zubný kaz, ktorý sa na povrchu objaví až po určitej dobe.

Na vzniku kazu sa podieľa mnoho vecí. Jednou z hlavných príčin je zubný plak - povlak, ktorý sa usadzuje na zuboch a na horšie dostupných miestach, napríklad v medzizubných priestoroch, v ryhách a jamkách. Zubný plak vzniká vplyvom baktérií, ktoré pôsobia na zachytené zvyšky potravín v ústach. Pokiaľ nie je dostatočne odstraňovaný, môže stáť pri rozvoji nielen kazu, ale aj paradentózy či zubného kameňa.

Na vzniku zubného kazu sa podieľa aj genetické predispozície, vek alebo kvalita a množstvo slín (znížená tvorba či nevhodné zloženie slín). Tie totiž chránia zuby ako mechanicky - obmývajú a očisťujú povrch zubov, tak aj chemicky - svojím zložením chránia sklovinu pred jej narušením.

Prevencia pred vznikom zubného kazu

Najlepšie obranou je prevencia. Pomerne častým problémom je zubný kaz u detí, pretože mliečne zuby sú náchylnejšie k vzniku rôznych neduhov. Preto je potrebné starostlivosti o detský chrup venovať väčšiu pozornosť.

 • Je nevyhnutné čistiť si zuby kefkou minimálne dvakrát denne. Kefka by mala byť kvalitná, čím menšie hlava, tým ľahšie sa s ňou dostanete do menších priestorov. Samozrejmosťou je jej pravidelné vymieňanie, odporúča sa raz za dva mesiace.
 • Zuby by sme si mali čistiť minimálne jednu hodinu po pití džúsu, a to z toho dôvodu, že vzniknuté kyslé prostredie v ústach napomáha demineralizácii zubnej skloviny, tá je potom náchylná k poškodeniu.
 • Pre dokončenie ústnej hygieny je skvelým pomocníkom ústna voda. Vybrať si môžete z nepreberného množstva - pre posilnenie skloviny, pre citlivé zuby, proti zubnému kazu a ďalšie.
 • Ak trpíte zvýšenou kazivosťou, alebo dbáte na naozaj starostlivú hygienu úst, zaiste vám prídu vhod medzizubné kefky - vďaka malému priemeru sa s nimi dostanete tam, kde bežný kefka zlyháva (každý medzizubný priestor však vyžaduje inú hrúbku kefky). Medzizubné priestory ľahko vyčistíte i pomocou dentálnej nite.
 • Medzi preventívne opatrenia môžeme zaradiť aj úpravu stravy - to znamená nekonzumovať veľké množstvo jednoduchých cukrov (sladkosti) a obmedziť pitie sladkých a príliš kyslých nápojov.
Pokračovať

Najpredávanejšie v kategórii


Načítavam
 • ELMEX Gelée zubný gél 25 mg Registrovaný liečivy prípravok

  7 dní

  Prevencia: Prevencia zubného kazu, predovšetkým u detí a mladistvých, ako aj u pacientov so zubnými strojčekmi, inými ortodontickými aparátmi a čiastočnými protézami. Liečba: Podporná liečba začínajúcich kariéznych lézií; liečba citlivých zubných krčkov. Viac na adcc.sk

  6,26 €

 • ApaCare - remineralizujúca zubná pasta 75 ml

  skladom do 24 hodín

  Zubná pasta ApaCare obsahuje tekutú zubnú sklovinu, lekársky hydroxyapatit (minerál obsiahnutý v sklovine) o veľkosti nanočastíc, ktorý počas čistenia preteká okolo zubov, ukladá sa na zuby a vypĺňa akúkoľvek nerovnosť. Fluorid chráni proti zubnému kazu. Účinné látky Fluorid sodný 1450 ppmf Hydroxyapatit 1% Používame ako zubnú pastu pre bežné denné čistenie zubov. Najmä sa odporúča, ak existuje vysoké riziko zubného kazu, ak je zvýšená citlivosť zubov po konzumácii kyslých potravín a nápojov a alebo pri citlivosti zubov na striedanie extrémnych teplôt. Obsahuje: Tekutú zubnú sklovinu (hydroxiapatit), ktorá vyhladzuje, zaceľuje a rozjasňuje zuby a fluorid sodný (1,450ppm), ktorý chráni pred vznikom zubného kazu. Brúsne látky RDA 50. S použitím zubnej kefky čistite po dobu 3 minút, 2-3 krát denne po jedle. Pre každodenné použitie. Pre deti mladšie ako 6 rokov, pod dohľadom dospelého. Lekársky Hydroxiapatit - tekutá zubná sklovina, hydroxiapatit minerál obsiahnutý v zubnej sklovine. ZloženieObsahuje: Tekutú zubnú sklovinu (hydroxiapatit), ktorá vyhladzuje, zaceľuje a rozjasňuje zuby a fluorid sodný (1,450ppm), ktorý chráni pred vznikom zubného kazu. Brúsne látky RDA 50.

  5,94 €

 • Dentivac plus 30 rozpustných tablet Výživový doplnok

  skladom do 24 hodín

  Účinné látky Streptococcus mutans lysatum cryodessicatum Actinomyces viscosus lysatum cryodessicatum Porphyromonas gingivalis lysatum cryodessicatum Příznaky Oslabení imunity organizmu, vznik paradentózy a tvorba zubního kazu. Fakta Určeno pro dospělé a děti od 3 let, případné užívání mladšími dětmi, těhotnými a kojícími ženami nutno konzultovat s lékařem. Nepřekračovat doporučenou denní dávku. Výrobek není určen k používání jako náhrada pestré stravy. Spotřebovat do data uvedeného na obalu. Ukládat mimo dosah dětí. Složení 1 tableta obsahuje 10 mg aktivní substance, připravené lyofilizací inaktivovaných mikroorganizmů: Streptococcus mutans lysatum cryodessicatum (CCM7533), Actinomyces viscosus lysatum cryodessicatum (CCM 7536), Porphyromonas gingivalis lysatum cryodessicatum (CCM7537), Aggregatíbacter actinomycetemcomítans lysatum cryodessicatum (CCM 7604), Propíonibacterium acnes lysatum cryodessicatum (CCM7083). Přídatné látky: xylitol, manitol, hydroxypropylmetylcelulóza, karboxymetylcelulóza sodná sůl, stearan horečnatý, erythrítol, mentolové aroma Užití Přípravek DENTIVAC PLUS příznivě ovlivňuje imunitní systém, napomáhá zvyšování obranyschopnosti celého organizmu a navození fyziologického stavu imunity dutiny ústní. Dávkování Aplikační forma přípravku jsou tablety rozpustné v ústech. 1 tableta denně, nejlépe ráno po jídle a po vyčištění chrupu po dobu 10 dní, poté 20 dní vynechat a opět užívat 1 tabletu denně podobu 10 dní, následně opět 20 dní vynechat a opět užívat 1 tabletu denně po dobu 10 dní. Tabletu nechat volně rozpustit v ústech (doporučuje se 3-5 min.) a dokonale sliny s rozpuštěným přípravkem několikrát proválet v celé dutině ústní. Asi po dobu 1 hodiny po užití tablety se nedoporučuje výplach úst. Po ukončení tohoto základního cyklu užívání přípravku DENTIVAC PLUS je možno v tomto dávkování po opětovné 20 denní přestávce pokračovat. Pro docílení dlouhodobého efektu doporučujeme využívat nejméně 1 baleni ročně. U osob s dlouholetými potížemi lze kúru aplikovat i několikrát ročně na doporučení lékaře. Kontraindikace Nesmí se používat při přecitlivělosti na některou z použitých složek. Vedlejší příznaky Nejsou známy. Přípravek je vyráběn z přírodních materiálů. Nedoporučuje se současná aplikace s imunobiologickými přípravky. V těchto případech je vždy nutná konzultace s lékařem.

  14,49 €

 • G.U.M Tablety k indikaci zubního plaku 12ks B824

  skladom do 24 hodín

  3,27 €

Najpredávanejšie značky

Akciová ponuka do vašej schránky

Výhodné ponuky nemusíte hľadať, pošleme vám ich e-mailom.

Skúste to, odhlásiť sa prípadne môžete kedykoľvek.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam