MojaLekáreň.sk

Spýtajte sa nás

Vaše zdravie je pre nás na prvom mieste. Načúvame vám a rešpektujeme vaše priania týkajúce sa starostlivosti o zdravie.

Či už potrebujete pomoc s výberom vhodného lieku, doplnku stravy či vitamínu, naši lekárnici sú tu pre vás! Poradia vám nielen s klasickými liekmi, ale majú skúsenosti aj s prírodnou liečbou, bylinnou terapiou, Bachovými esenciami či homeopatiou.

Napíšte nám email a naši lekárnici vám v pracovné dni odpovedia do 24 hodín. Môžete nás tiež kontaktovať na tel. 0221 201 380 (možnosť 2) v pracovných dňoch od 9 do 14 hod. Vo všedné dni v časoch 10-14 hodin zastihnete našich lekárnikov aj na online chate.
 

Na všetky vaše dotazy odpovie tým lekárnikov pod vedením Mgr. Pavly Horákovej a PharmDr. Kamily Horníčkovej.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými liečivami

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s prírodnou liečbou alebo bylinnou terapiou

On-line chat

Začať konverzáciu

Práve nie sme online. Využite pre svoj dotaz e-mail.

E-mail

Ak je váš dotaz obsiahly a potrebujete detailnejšiu odpoveď, napíšte nám na lekarnik@mojalekaren.sk a odpoveď získate do 24 hodín.

455 otázok a odpovedí

Najlepším spôsobom, ako uvoľniť upchaté dutiny, je okrem smrkania aj použitie konvičky na výplach nosa. Na výplach prínosových dutín možno použiť Vincentku, fyziologický roztok alebo iný soľný roztok. Upchatie dutín možno zmierniť aj zahrievaním a inhaláciou. Použiť môžete inhalátor, ale postačí aj hrniec alebo lavór. Nalejte doň horúcu vodu, nakloňte sa nad ňu, prikryte si hlavu uterákom a niekoľko minút pomaly vdychujte výpary. Účinok možno zintenzívniť pridaním éterického oleja alebo priamou inhaláciou odvaru z byliniek. Na liečbu zápalu dutín je vhodný eukalyptus, mäta, svetlík lekársky,…

Celá odpověď

Chrbát medzi lopatkami môže bolieť z rôznych dôvodov. Aj v závislosti od príčiny sa tieto bolesti môžu prejavovať rôznymi spôsobmi – niekto opisuje bolesť chrbta pod lopatkami, tlak medzi lopatkami a niekto uvádza bolesť lopatiek pri kašli. Môže ísť o zlé držanie tela, nedostatok pohybu alebo naopak o nadmernú námahu. Zároveň je potrebné vylúčiť závažnejšie príčiny – ochorenia pečene, žlčníka, žalúdka alebo ochorenia srdca a ciev. Ak sa bolesť objaví náhle, sprevádzaná dýchavičnosťou a bolesťou na hrudníku, je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Ak neexistuje vážnejšia príčina,…

Celá odpověď

Čo je to mononukleóza? Infekčná mononukleóza je vírusové ochorenie spôsobené vírusom Epsteina-Barrovej (EBV). Infekcia sa najčastejšie šíri medzi deťmi a dospievajúcimi. U detí mladších ako 2 roky sa primárna infekcia nemusí prejavovať výraznými príznakmi. Po prvotnej infekcii zostáva vírus v ľudskom tele latentný a môže sa znovu objaviť – reinfekcia. Zdrojom infekcie je chorý človek s pretrvávajúcimi príznakmi a najčastejšie sa prenáša slinami s blízkou osobou. Inkubačná doba tohto ochorenia je 4 dni až 4 týždne. Dôležité je skoré odhalenie lekárom. Príznaky mononukleózy u detí a…

Celá odpověď

Čierny kašeľ je vysoko infekčné ochorenie. Inkubačná doba čierneho kašľa je 6–21 dní. Na začiatku má čierny kašeľ príznaky podobné prechladnutiu – nádcha, zvýšená teplota, chrapot, bolesť hrdla, kýchanie. Bohužiaľ, nemizne ako prechladnutie. Približne po 14 dňoch sa začnú objavovať záchvaty dusivého kašľa, ktoré môže sprevádzať vracanie hlienu, bronchospazmus, krvácanie z nosa alebo zmodranie kože. Po záchvate zvyčajne nasleduje hlasný zajakavý kašeľ. Záchvaty kašľa sú veľmi vyčerpávajúce. Komplikácie čierneho kašľa môžu zahŕňať zápal pľúc, dehydratáciu, kŕče, dýchavičnosť, zlomeniny rebier…

Celá odpověď

Na začiatku sa ochorenie prejavuje zvýšenou teplotou, miernym kašľom a nádchou. V tomto štádiu sa čierny kašeľ podobá bežnému prechladnutiu, a preto je ťažké ho rozpoznať. V dôsledku toxínov produkovaných baktériami sa príznaky postupne zhoršujú v priebehu 14 dní. Typickými príznakmi sú dávivý kašeľ, ktorý môže brániť dýchaniu, zvracanie hustého hlienu, únava, horúčka u malých detí, kŕče, poruchy vedomia a krvácanie do kože, očných spojiviek alebo mozgu. Správnu diagnózu môže stanoviť lekár na základe výterov, odberov krvi (krvné testy na čierny kašeľ) a PCR testu. Domáci test na čierny kašeľ…

Celá odpověď

Ak máte podozrenie na zápal močového mechúra, zvýšte príjem tekutín (čistej alebo minerálnej vody) a navštívte lekára. Lekár zhodnotí vaše príznaky a z vyšetrenia moču zistí, či sú prítomné baktérie. Ak sa vo vašom moči nájdu baktérie, lekár vám pravdepodobne predpíše liek s účinnou látkou nitrofurantoín, prípadne fosfomycín alebo trimetoprim. Odporúčaná dĺžka liečby je zvyčajne najmenej 5 dní a túto dĺžku liečby by ste mali dodržať. Jednorazová liečba nie je účinná a existuje riziko rýchleho návratu infekcie. Ak antibiotická liečba nie je potrebná, odporúča sa piť veľa vody a zaradiť doplnky…

Celá odpověď

Prasknutý kútik je nepríjemnou záležitosťou. Mnohokrát bolí, svrbí alebo krváca. Nemôžete sa poriadne napiť, najesť či sa usmiať. Už to vyzerá, že sa zahojí, ale potom viac otvoríte ústa a zase praskne. Praskanie kútikov môže byť spôsobené sychravým či mrazivým počasím, nedostatkom tekutín či vitamínov skupiny B, železa, kyseliny listovej, suchou pokožkou alebo ekzémom v okolí úst, infekciou, ojedinele aj závažnejším ochorením (cukrovka, poruchy imunity, refluxná choroba pažeráka, celiakia, Crohnova choroba,..). U detí môže byť praskanie spôsobené nadmerným slintaním (v noci či pri raste…

Celá odpověď

Pálenie záhy je pomerne častým javom. Je to pocit pálenia, ktorý vychádza z hrude smerom nahor do krku. Nepríjemné pocity vznikajú následkom dráždenia sliznice pažeráka kyslou žalúdočnou šťavou, k čomu dochádza v prípade prílišného uvoľnenia dolného pažerákového zvierača. Okrem pálenia sa môže problém prejavovať ako pocit slanej, kyslej či horkastej tekutinu vzadu v hrdle, ťažkosti pri prehĺtaní, grganie, bolesť na nadbrušku, pocit na vracanie či pocit nadúvania. Spočiatku sa objavuje pálenie záhy len po určitých druhoch jedál. Rizikové jedlá sú sladkosti, vyprážané, mastné, tučné a…

Celá odpověď

Bolí vás hlava, chrbát alebo máte teplotu? Väčšinou automaticky siahnete po "Ibalgine", zázračnej pilulke na všetko. Ale nie vždy je liek s obsahom ibuprofénu vhodný. Kedy použiť paracetamol a kedy ibuprofen, aký je medzi nimi rozdiel a na čo si dať pozor? Paracetamol je liek určený hlavne na bolesť a teplotu, je to analgetikum a antipyretikum. Lieky s obsahom paracetamolu sú veľmi rozšírené, užívajú sa už od roku 1953. Dospelému odporúčam maximálne 1 gram paracetamolu (2 tablety po 500 mg) po 4–6 hodinách, maximálne 4 g (8 tabliet) za deň. U detí postupujte pri dávkovaní podľa veku alebo…

Celá odpověď

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.