MojaLekáreň.sk

Prasknutý kútik. Čo naň pomáha?

Trpím často na popraskané kútiky. Poradíte mi, ako na ne?

Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková

Prasknutý kútik je nepríjemnou záležitosťou. Mnohokrát bolí, svrbí alebo krváca. Nemôžete sa poriadne napiť, najesť či sa usmiať. Už to vyzerá, že sa zahojí, ale potom viac otvoríte ústa a zase praskne.

Praskanie kútikov môže byť spôsobené sychravým či mrazivým počasím, nedostatkom tekutín či vitamínov skupiny B, železa, kyseliny listovej, suchou pokožkou alebo ekzémom v okolí úst, infekciou, ojedinele aj závažnejším ochorením (cukrovka, poruchy imunity, reflexná choroba pažeráka, celiakia, Crohnova choroba,..). U detí môže byť praskanie spôsobené nadmerným slintaním (v noci či pri raste zubov) a olizovaním či okusovaním pier.

Na prasknutý kútik väčšinou funguje doplniť telu vitamíny skupiny B (predovšetkým B2 a B6), kyselinu listovú, zinok a železo. Do stravy preto zaraďte kvasnice (obyčajné alebo pivné kvasnice), lahôdkové droždie, oriešky, semienka (predovšetkým tekvicové, slnečnicové), špenát, brokolicu, strukoviny, marhule, hovädzie mäso, pečeň, ryby, ovsené vločky.

Vysušené pery a prasknutý kútik odporúčam mazať špeciálnymi gélmi. Skvelo sa hodí napríklad Dexilip gel, ktorý sa stará o popraskané kútiky, ošetruje ich, hydratuje, chráni a urýchľuje ich hojenie. Poranený kútik neškriabte ani neolizujte - mohla by sa do neho zaniesť infekcia.

Ak sa kútik dlho nehojí, stále praská, bolí a okolie je začervenalé, je možné, že sa v rane usadila mykotická alebo bakteriálna infekcia alebo sa jedná o nejakú závažnejšiu chorobu. V tomto prípade odporúčam navštíviť lekára.

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.