MojaLekáreň.sk

Impetigo - príčiny a liečba

Impetigo je bakteriálne nezávažné kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje ako pľuzgierovitá vyrážka. Je vysoko nákazlivé a môže postihnúť dospelých aj deti. Najčastejšie sa vyskytuje na tvári, ale môže sa objaviť kdekoľvek na tele. Ochorenie spôsobujú baktérie Staphylococcus a Streptococcus. Nepríjemné príznaky tohto ochorenia sa vyskytujú až u 10 % detí vo veku 3 až 7 rokov.

Impetigo - príčiny a liečba
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Tento článok má len edukačný charakter, nenahradzuje poradu s lekárom alebo lekárnikom.

Liečba impetiga

Na impetigo je najúčinnejšie zastavenie nákazy, zmiernenie príznakov, podpora hojenia a zacelenie kože. V ľahších prípadoch stačí rany dezinfikovať, ale vo väčšine prípadov je liečba doplnená o aplikáciu antibiotík. Aby sa mohli antibiotiká správne vstrebávať, odporúča sa odstrániť kôrku a nanášať masť priamo na ranu. Taktiež môžete vykonávať oplachy roztokom hypermangánu a potom naniesť masť.

Pri liečbe dodržujte:

  • Správnu hygienu, kožu si umývajte antibakteriálnym mydlom.
  • Pre utieranie postihnutých miest používajte jednorazové papierové utierky alebo uteráky.
  • Každý deň meňte posteľné obliečky a uterák chorého.
  • Bielizeň a uteráky perte na vysokú teplotu alebo vyvárajte.
  • Pri ošetrení postihnutých miest používajte rukavice, aby ste neprišli do kontaktu s infekciou a nevystavili sa tak nakazeniu.
  • Deťom pilujte a strihajte nechty, aby si infekciu škrabaním neroznášalo ďalej po tele.

Čo môže narušiť povrch kože:

  • pohryzenie zvieraťom alebo hmyzom,
  • trauma na koži,
  • porezanie či poškriabanie (napríklad aj pri holení)
  • a niekedy sa môže impetigo objaviť aj na úplne zdravej pokožke.

Ako impetigo vzniká

Narušeným povrchom kože alebo drobnou rankou sa baktérie stafylokoka a streptokoka dostávajú do hlbších vrstiev kože, kde začínajú rásť, množiť sa a môžu spôsobiť zápaly na povrchu pokožky. Najčastejšie ide o začervenanie, bolesť, zohriatie, svrbenie a opuch. Čo môže narušiť povrch kože:

  • uštipnutie zvieraťom alebo hmyzom,
  • poranenie kože,
  • rezné rany alebo škrabance (napríklad aj pri holení)
  • a niekedy sa impetigo môže objaviť aj na úplne zdravej koži.

Nákazlivosť a vek

Impetigo je vysoko nákazlivé a prenáša sa tekutinou z praskajúcich pľuzgierikov na koži. Rýchlo sa šíri v detských kolektívoch (napríklad v školách) a dospelí ním môžu trpieť po prekonaní chorôb ako je nádcha, prechladnutie alebo chrípka.

Medzi rizikové faktory patrí:

  • Vek − ochorenie sa častejšie rozvíja u malých detí, pretože nemajú toľko vyvinutý imunitný systém, infekciám sa navyše darí v kolektívoch,
  • Kontakt s nakazeným − stačí si napríklad utrieť ruky do rovnakého uteráka ako nakazený, použiť jeho oblečenie a ak máte na koži drobné odreniny, môžete sa ľahko nakaziť.
  • Pobyt vo vlhkých a teplých podmienkach, ktoré sú ideálne pre množenie baktérií.
  • Kontaktné športy a veľké kolektívy.
  • Iné chronické ochorenie kože, napríklad atopický ekzém.
  • Väčšie riziko nakazenia majú osoby s metabolickými problémami (cukrovka) a oslabenou imunitou, pri ktorých je znížená funkcia imunitného systému.

Ako dlho je impetigo nakazlivé

Dĺžka nákazlivosti impetiga závisí od viacerých faktorov:
Typ impetiga:
  • Impetigo spôsobené streptokokmi je nákazlivé počas trvania príznakov, t. j. kým sa nevytvoria pustuly.
  • Impetigo spôsobené zlatými stafylokokmi môže byť nákazlivé aj po vytvorení pustúl.
Liečba:
Ak sa impetigo lieči antibiotickou masťou alebo tabletami, prestáva byť nákazlivé do 24-48 hodín od začiatku liečby.
Bez liečby môže byť impetigo nákazlivé 1-2 týždne.

Starostlivosť o infekciu:
  • Správne zakrytie hnisavých lézií a hygiena rúk môžu výrazne znížiť riziko prenosu.
  • Nezakryté a nechránené impetigo je najnákazlivejšie.
Vo všeobecnosti sa odporúča, aby deti s impetigom zostali doma a nenavštevovali školu ani kolektív, kým sa lézie úplne nezahoja a nehrozí riziko prenosu na iné osoby. Dôkladná liečba a správna starostlivosť tak môžu výrazne skrátiť obdobie nákazlivosti.

Prevencia proti impetigu

  • dodržujte základné hygienické návyky,
  • nepožičiavajte si medzi sebou uteráky, oblečenie a ďalšie hygienické pomôcky − ani v rámci rodiny či priateľov,
  • ak sa ocitnete v prostredí, kde sa impetigo vyskytovalo, dbajte na zvýšenú pozornosť pri ošetrení vlastných raniek na koži a dôkladne si umyte ruky alebo použite antibakteriálne mydlo či gél,
  • ak ste vy alebo niekto z rodiny už infekčný, použite po každom kúpeli čistý uterák a po dotyku s ložiskom dbajte na správnu hygienu rúk, aby ste zamedzili ďalšiemu šíreniu.

Príznaky a prejavy

Prejavy impetiga môžu byť dvojakého charakteru − bulózne a nebulózne

  • Nebulózne (čiže cantagiosa), je veľmi nákazlivé a ide o najčastejšiu formu ochorenia. Prejavuje sa ako vred červenej farby a môže sa vyskytovať kdekoľvek na dlhšie, ale najčastejšie na tvári, nosa alebo pere. Škvrna sa postupne premieňa v pľuzgierik naplnený tekutinou. Ten nakoniec praskne a na jeho mieste sa vytvorí žltohnedá chrasta, tzv. medová kôrka. Chrasty často nepríjemne svrbia, ale nie sú bolestivé.
  • Bulózne, je menej časté a postihuje viac novorodenca alebo menšie deti do 2 rokov. U detí sa často objavuje v mieste zaparenia – na trupe alebo v ohybe končatín. Pľuzgieriky nie sú bolestivé, naplnené vodou s červenými okrajmi.
  • Ďalšou možnosťou prejavu impetiga je tzv. folikulitída. Ide o zápal vlasových vačkov spôsobených stafylokokom. V zasiahnutých miestach je často hnis, svrbí a páli.

Folikulitída vo vlasoch a starostlivosť

Na folikulitídu vo vlasoch je vhodné používať antibiotické alebo protiplesňové krémy a liečebné šampóny. Rovnako sa na postihnuté miesta môžu prikladať teplé obklady z vínneho octu, ktoré znižujú svrbenie. 

Prírodnou cestou na impetigo

Vzhľadom k charakteru tohto infekčného ochorenia nám z prírody pomôžu všetky bylinky či výživové doplnky, ktoré podporujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Nebojte sa teda využiť silu prírody a podporiť hojenie kože i zvnútra. Bylinky na prirodzené fungovanie imunity nájdeme všade okolo nás, či už ide o repík, pamajorán, alebo echinaceu. V kuchyni siahnite po cesnaku a mede.

Domáca starostlivosť s bylinkami

K podpore hojenia bolestivých ložísk je možné použiť obklady z bylín, ako je odvar z repíka lekárskeho alebo nechtíka. Odvar pôsobí zvieravo, čistí a mierne vysušuje. Ošetriť ložiská môžete následne jemnou vrstvičkou nechtíkovej alebo konopnej masti.

Zdroj: Lékárnické kapky - Impetigo

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Tento článok má len edukatívny charakter, nenahrádza poradu s lekárom alebo lekárnikom.

Symptómy choroby či zdravotného problému popísané v tomto článku sa u každého môžu prejaviť inak. V každom prípade konzultujte svoje zdravotné problémy vždy s lekárom.

Prečítajte si tiež

Opičie kiahne (označované aj ako mpox alebo mpx) sú infekčné ochorenie spôsobené vírusom, ktorý je príbuzný vírusu pravých kiahní. Vírus bol prvýkrát izolovaný v roku 1958 na laboratórnych opiciach,…

viac

Ak nechcete hneď začať používať syntetické lieky, máme pre vás prírodné spôsoby liečby a tipy, ktoré deťom uľavia od ochorení dýchacích ciest. Poradíme vám, ako pomôcť dieťaťu pri horúčke, upchatom…

viac

Potničky sú spôsobené zablokovaním potných žliaz, ku ktorému dochádza pri nadmernom potení. Hlavnými spúšťačmi tohto problému sú teploty nad 30 °C, vysoká vlhkosť a intenzívna fyzická aktivita. Keď…

viac

Moluska je vírusové kožné ochorenie, ktoré môže dostať naozaj každý. Najčastejšie sa ochorenie objavuje na tele, rukách a nohách. Šíri sa priamym kontaktom, slinami alebo ak zdieľate časti oblečenia…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.