MojaLekáreň.sk

Aký je rozdiel medzi paracetamolom a ibuprofénom?

Aký je rozdiel medzi paracetamolom a ibuprofénom?

Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková

Bolí vás hlava, chrbát alebo máte teplotu? Väčšinou automaticky siahnete po "Ibalgine", zázračnej pilulke na všetko. Ale nie vždy je liek s obsahom ibuprofénu vhodný. Kedy použiť paracetamol a kedy ibuprofen, aký je medzi nimi rozdiel a na čo si dať pozor?

Paracetamol je liek určený hlavne na bolesť a teplotu, je to analgetikum a antipyretikum. Lieky s obsahom paracetamolu sú veľmi rozšírené, užívajú sa už od roku 1953.

Dospelému odporúčam maximálne 1 gram paracetamolu (2 tablety po 500 mg) po 4-6 hodinách, maximálne 4 g (8 tabliet) za deň. U detí postupujte pri dávkovaní podľa veku alebo váhy (podľa váhy je určenie dávky presnejšie). Jednotlivá dávka paracetamolu je u detí od 3 mesiacov veku 10-15 mg na 1 kg hmotnosti po 6-8 hodinách. Tzn. ak bude dieťa vážiť 10 kg, môže užiť liek, ktorý bude obsahovať 100-150 mg paracetamolu v 1 dávke. Maximálna denná dávka nesmie presiahnuť 60 mg paracetamolu na 1 kg hmotnosti dieťaťa.

Aj keď ide o relatívne bezpečný liek, predávkovanie veľmi rýchlo pocítite. Pri predávkovaní sa zvyčajne do 24 hodín objaví nevoľnosť, vracanie, potenie, chorobná spavosť, môže dôjsť aj k zlyhaniu pečene. Preto pri podozrení na predávkovanie paracetamolom (dospelého i dieťaťa) vyhľadajte čo najskôr lekára.

Paracetamol nie je vhodný pre pacientov s poškodenou funkciou pečene. A v žiadnom prípade ho nekombinujte s alkoholom! Alkohol totiž zvyšuje nežiaduce pôsobenie paracetamolu na pečeň. Na "liečbu" opice teda nie je vhodný.

A ešte jedno varovanie: paracetamol je vysoko toxický hlavne pre mačky, preto ho v žiadnom prípade nedávajte domácim miláčikom.

Ibuprofén znižuje teplotu a bolesť a pôsobí proti zápalom, patrí do skupiny skupiny nesteroidných protizápalových látok. Je vhodnejší všade tam, kde sa popri bolesti a teploty objaví aj zápal.

Rovnako ako paracetamol, je aj ibuprofén obsiahnutý v mnohých (i kombinovaných) liekoch. U dospelého odporúčam 1 tabletu (400 mg) po 4-8 hodinách - maximálne 3 tablety (1200 mg) za deň. U detí urobíte najlepšie, keď dávku tiež prepočítate podľa hmotnosti dieťaťa. U detí od 3 mesiacov veku je jednotlivá dávka ibuprofénu 10 mg na 1 kg hmotnosti dieťaťa po 6-8 hodinách, maximálne však 3x denne. Celková denná dávka u dieťaťa by nemala presiahnuť 30 mg na 1 kg hmotnosti.

Lieky s obsahom ibuprofénu neodporúčam užívať pacientom s vredmi, krvácaním do tráviaceho traktu, problémami s obličkami či srdcom, s ovčími kiahňami, užívajúcim warfarín, iné lieky ovplyvňujúce zrážanlivosť krvi či SSRI a ženám v treťom trimestri tehotenstva.

Ako bezpečne užívať lieky?

  • Neužívajte súčasne lieky, ktoré obsahujú rovnaké účinné látky - vždy si prečítajte zloženie
  • Neprekračujte odporúčanú jednotlivú a dennú dávku - viac neznamená vyšší účinok, ale skôr viac nežiaducich účinkov, až ohrozenia života
  • Zabráňte prístupu detí a zvierat k liekom - mohli by ich ohroziť na živote
  • Ak užívate nejaké lieky či trpíte nejakou chorobou, vždy sa pýtajte lekárnika alebo lekára, či liek môžete užívať a prečítajte si príbalový leták!
  • Pre malé deti odporúčam lieky s obsahom paracetamolu a ibuprofénu vo forme čapíkov alebo sirupov.

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.