Prostredie, v ktorom žijeme, kladie na nosovú sliznicu veľké nároky. Môže ísť nielen o znečistené ovzdušie a alergény, ale aj o zmeny teplôt, rôzne infekcie, stres alebo hormonálne vplyvy.
Nos = vstupná brána do dýchacích ciest
Nos vykonáva tieto funkcie:
- dýchanie a ohrievanie vdychovaného vzduchu
- zvlhčovanie a čistenie vzduchu
- čuchová funkcia
- rezonančnú funkciu vďaka ktorej môžeme vyslovovať nosové hlásky m a n
Ako prospieva nosová hygiena nášmu dýchaniu
Okrem celkového otužovanie, medzi ktoré radíme napr. pobyt v saune a klimatické zmeny, môžeme a mali by sme sa starať o nosovú sliznicu i lokálne. Pojem nosovej hygieny sa stáva v posledných rokoch v rozvinutých krajinách bežným odporúčaním.
Výplach nosa
K jednoduchým metódam tejto hygieny patria výplachy nosa soľnými roztokmi. Tie môžu využiť ľudia nielen s akútnymi či chronickými zdravotnými ťažkosťami, ale aj tí, ktorí sa im chcú preventívne vyhnúť.
Komu je možné výplach nosa odporučiť:
- ľuďom žijúcim v priemyselných oblastiach či pracujúcim v prašnom prostredí − tí by mali výplachy soľným roztokom absolvovať ako pravidelný hygienický návyk,
- pri akútnych či chronických zápaloch nosových dutín i vedľajších nosových dutín − kedy soľný roztok odplaví zápalový sekrét, zvlhčí sliznicu a urýchli jej regeneráciu,
- po operáciách v prínosových dutinách − je možné urýchliť hojenie výplachmi soľným roztokom,
- v čase sezónnej ci celoročnej alergickej nádchy
Výhody výplachu nosa
Výhody nosovej očisty:
- osviežuje nosnú sliznicu,
- posilňuje mukociliárny transport,
- skvapalňuje väzký sekrét,
- odstraňuje chrasty a
- zlepšuje čuch.
Vypláchnite nos slanou vodou
Výplachom nosa dôjde k odplaveniu prachu, baktérií i alergénov. Najvhodnejšou koncentráciou pre výplach slanou vodou je izotonický fyziologický soľný roztok s obsahom 0,9 % soli vo vode. Ide o 9 g soli na 1 l vody. Fyziologický roztok je telu vlastný a v medicíne široko používaný, napríklad na infúzie či výplachy.
Kanvička do nosa
Na výplachy nosa je možné použiť kanvičku na výplach nosa. Kanvička je z recyklovateľného plastu, metóda vyplachovania je jednoduchá a bezpečná. Použiť môžete aj iné kanvičky − keramické alebo kovové, ktoré sa označujú ako Nétí a sú populárne u priaznivcov jogy.
K výplachu nosa môžeme, okrem fyziologického roztoku, použiť tiež Vincentku.
Ako na vyplachovanie nosa
Čo budeme potrebovať:
- Kanvičku na výplach nosa
- Soľ – podľa svojich skúseností odporúčam morskú atlantickú soľ, ktorá je pre tieto účely vhodnejšia ako bežná kuchynská. Množstvo soli zodpovedá 2,7 g kuchynskej soli na 3 dl vody v kanvičke
- Vodu – v teplote zodpovedajúcej ľudskému telu, tzn. okolo 37 stupňov. Ideálne odstatú či prevarenú, t. j. zbavenú chlóru
Ako postupovať pri výplachu nosa:
- do kanvičky odmerajte adekvátne množstvo soli,
- zalejte pripravenou vodou podľa vyššie uvedených parametrov,
- priložte ústie konvičky k nosovej dierke a dýchajte ústami,
- bradu pritlačte čo najviac k hrudníku a ľahko sa predkloňte nad umývadlo,
- hlavu zľahka nakloňte na stranu tej nosnej dierky, u ktorej nedržíte kanvičku,
- voda začne pozvoľna pretekať priestorom nosa a vytekať opačnou nosnou dierkou,
- akonáhle pretečie približne polovica vody, odoberte kanvičku a zľahka vysmrkajte zvyšnú vodu,
- následne opakujte kroky 3 až 7 s druhou nosnou dierkou,
- snažte sa, aby všetka voda opustila nos i dutiny.
Výplach nosa − pri ťažkostiach aj ako prevencia
Výplachy nosa soľnými roztokmi patria k osvedčeným liečebným metódam už po stáročia. Môžeme ich odporučiť jednak ako súčasť každodennej hygieny, ktorá pôsobí preventívne, ale aj v aktuálne prebiehajúcich ťažkostiach ako pomoc k očiste nosových dutín, vrátane pomoci pri alergickej nádche.
Deti a výplach nosa
Je vhodná pre deti od 5 rokov (eventuálne aj o niečo mladšie, ak sú šikovné) a dospelých. V prípade hygieny stačí jeden výplach denne najlepšie ráno, pri akútnych ťažkostiach sa môže výkon vykonať 2 − 4 x za deň.
Zdroj: https://www.jogadnes.cz/joga/detoxikace-nosu-1172/
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.