Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Vladimír Finsterle: Ľubovník, bylinka dvoch tvárí

Vladimír Finsterle: Ľubovník, bylinka dvoch tvárí
Zdielať

Moja žena sa ma pýtala: Ako je to vlastne s ľubovníkom a ostatnými liekmi? Jednoduchá otázka, ale pomerne obsiahla odpoveď.

Začnime pozitívami ľubovníka: Jeho kvety obsahujú triesloviny, glykozidy, silice a živice. Typické červené farbivo, ktoré vyteká
z kvetov po ich rozdrvení, sa volá hypericín a patrí medzi dve kľúčové látky (tou druhou je hyperformín). Ľubovník obsahuje aj niektoré
organické kyseliny, provitamín A alebo vitamín C. Používa sa ako základ pre rôzne čaje a liečivé prípravky.

Ľubovník možno využiť vo forme nálevu alebo tinktúry:

 • ako prírodné antidepresívum -  pomáha aj pri zmene nálad
 • je účinný na zápaly
 • užíva sa na problémy s pečeňou a žlčníkom
 • má antibiotické aj antivírusové účinky
 • odporúča sa na problémy so žalúdkom a dvanástnikom
 • pre ženy je vhodný v období menštruácie i klimaktéria
 • navodzuje pocity únavy a pomáha pri nespavosti
 • odporúča sa pri nadmernom strese
 • posilňuje cievy a zlepšuje krvný obeh
 • zvonku sa využíva na ošetrenie opuchov, pomliaždenín, drobných rán a ekzému
 • vnútorne i zvonku pomáha na hemoroidy

Ľubovník teda vyzerá ako prívetivá bylinka, ktorá človeku pomáha dostať telo aj myseľ do pohody.
Túto predstavu o ľubovníku ale trochu rušia dôrazné upozornenia, ktoré nájdete takmer na všetkých webových stránkach:

ĽUBOVNÍK SA NESMIE KOMBINOVAŤ S ANTIDEPRESÍVAMI!

NESMIE SA UŽÍVAŤ PRED OPAĽOVANÍM – HROZÍ ŤAŽKÉ SPÁLENIE POKOŽKY!

ĽUBOVNÍK BY SA VNÚTORNE NEMAL UŽÍVAŤ DLHODOBO!

Našiel som aj upozornenie, že ľubovník by nemali užívať ľudia, ktorí trpia cukrovkou, majú veľmi nízky krvný tlak, prejavujú sa u nich
peľové alergie alebo im lekári zistili metastázujúci nádor. Ako to je teda s ľubovníkom naozaj?

Ľubovník a vstrebávanie liekov

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) je jedným z najčastejšie používaných rastlinných preparátov. Dostupné údaje z klinických štúdií a prípadov dokazujú, že práve jedna z vyššie uvedených zložiek extraktu ľubovníka, hyperformín, je tzv. významným induktorom
či aktivátorom
CYP3A4. Zvýšením jeho aktivity sa rýchlejšie odbúravajú určité látky. A CYP3A4 je najrozšírenejšou formou všetkých cytochrómov P450, teda zlúčenín, ktoré sa podieľajú v ľudskom organizme na spracovaní väčšiny známych liečiv.

Medzi liečivá, ktoré s ľubovníkom strácajú účinok, patrí väčšina makrolidových antibiotík (erytromycín, klaritromycín), azolové antimykotiká (itrakonazol, ketokonazol), špecifické blokátory kalciových kanálov (napr. nifedipín) a napr. aj lieky užívané po transplantáciách (cyklosporín). Ľubovník spôsobuje zníženie hladiny cyklosporínu v krvi, čo vedie v niektorých prípadoch až k odmietnutiu transplantátu.

Podobne tomu je u látok znižujúcich cholesterol (napr. simvastatíne), antivirotík (napr. indinavir, nelfinavir, ritonavir, sachinavir, efavirenz, nevirapín), antiepileptiká (karbamazepín, fenobarbital, fenytoín - zníženie ich hladiny môže viesť k vypuknutiu záchvatov). A tipnite si, aká je najčastejšia situácia, pri ktorej ľubovník neguje účinky liečiv ...? Je to užívanie orálnej antikoncepcie, pri čom môže viesť až k jej zlyhaniu. Môže tiež znížiť účinok warfarínu (môže nastať vyššie riziko krvného zrážania), digoxínu (čo môže viesť k strate kontroly srdcového rytmu alebo srdcovému zlyhávanie) alebo teofylínu (strata kontroly astmy a CHOCHP).

Ľubovník môže ohrozovať aj účinky liekov proti migréne tzv. triptánov (sumatriptan, naratriptan, rizatriptan, zolmitriptan, eletriptan) a tzv. SSRI antidepresív (citalopram, fluoxetín, fluvoxamid, paroxetín, sertralín, escitalopram), pričom u oboch týchto skupín môže dôjsť k výskytu vedľajších účinkov (trasenie, úzkosť, strata chuti do jedla, pokles váhy, narušené videnie, problémy so spaním, suchosť v ústach, problém s dosiahnutím orgazmu či dosiahnutím erekcie, bolesť hlavy, časté potenie, hnačka alebo naopak zápcha).

Pamätajte prosím na ľubovník aj pred chirurgickými zákrokmi - vždy je potrebné zistiť možné interakcie s liekmi pre celkovú a lokálnu anestéziu a v prípade nutnosti je potrebné rastlinný liek vysadiť.

Tak neviem, či ste z toho všetkého dnes múdri. Je dôležité si uvedomiť, že ľubovník môže v kombinácii s inými liekmi spôsobiť hneď niekoľko zdravotných komplikácií a preto by sme mali byť pri jeho užívaní opatrní, aby sme sa mohli tešiť z jeho pozitívnych účinkov.

Váš Vladimír


Vladimír Finsterle

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

absolvoval Farmaceutickú fakultu Karlovej Univerzity, v roku 1999 založil spoločnosť Pears Health Cyber a v roku 2003 spustil prvú lekáreň na českom internete, Lékárnu.cz., ktorej slovenskou sestrou je Mojalekáreň.sk. Všetko, čo robí, robí s presvedčením, že pacient by mal vždy mať možnosť voľby, pokiaľ ide o jeho zdravie.

Neúnavný hľadač talentov tiež prednáša a podporuje filantropické projekty zamerané na zlepšenie kvality života chorých. Kade chodí, tade sa inšpiruje, má rád ľudí a život. Je skvelým spoločníkom so zmyslom pre humor, nadšeným bežcom, zberateľom kultúrnych zážitkov, milovníkom dobrodružstiev a veľkým obdivovateľom funkcionalizmu.

 

 

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

19. marec 2016
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Možno už ste niekedy skúšali rozmixovať ovocie so smotanou a šupnúť túto zmes do mrazničky s nádejou, že si po pár hodinách pochutnáte na skvelej zmrzline... Lenže namiesto zmrzliny na vás čakala…

viac

Ide o ochorenie, prejavujúce sa zápalom hrtana a trpia na neho ako dospelí, tak deti. Laryngitída nie je väčšinou nebezpečná, ale napriek tomu sa oplatí vedieť, ako sa prejavuje a ako jej predchádzať.

viac

Pre správne fungovanie organizmu je nutné piť dostatočné množstvo tekutín. Napriek tomu miernou dehydratáciou trpí stále veľký počet ľudí. Rizikovejšie skupiny sú deti a seniori, u ktorých by sme na…

viac

Tiež si v lete užívate všetko to ovocie okolo? Jahody, ríbezle, čučoriedky a marhule k letu proste patria. A čarovať so sladkým ovocím sa dá aj bez múky. Niekedy sa ho tiež oplatí dať dohromady s…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.