MojaLekáreň.sk

Probiotiká, prebiotiká a postbiotiká – čo o nich viete?

Probiotiká, prebiotiká, postbiotiká − všetko znie podobne, takže by sa mohlo zdať, že ide o to isté, ale nenechajte sa mýliť. Probiotiká, prebiotiká a postbiotiká sa od seba zásadne líšia a my vám teraz vysvetlíme, v čom sú dobré.

Probiotiká, prebiotiká a postbiotiká – čo o nich viete?
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Probiotiká

O probiotikách toho už bolo veľa napísané. Ide o živé mikroorganizmy – zvyčajne baktérie, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom tráviacom trakte a pridávajú sa tiež do stravy. Ak sú tieto baktérie konzumované v primeraných množstvách, prispievajú k udržaniu správneho zdravotného stavu užívateľa. Najčastejšie sa stretávate s mliečnymi baktériami rodu Lactobacillus, Bifidobacterium, Streptococcus alebo kvasinkami rodu Saccharomyces.

Prebiotiká

O prebiotikách by sa dalo povedať, že sú potravou a substrátom pre probiotiká. Sú to nestráviteľné oligosacharidy, ktoré stimulujú rast alebo aktivitu určitých baktérií. Z prírodných prebiotík je možné menovať inulín, ale osvedčené sú aj syntetické prebiotické oligosacharidy a ich deriváty, ktoré sú tým prirodzeným veľmi podobné.

Postbiotiká

Postbiotika sú metabolity priateľských baktérií – probiotiká, ktoré tak veľmi blahodarne pôsobia na organizmus spotrebiteľa. Podporujú imunitný systém. Postbiotiká zohrávajú dôležitú úlohu najmä v dojčenskom veku, keď môžu ovplyvniť správny rast a vývoj imunitného a tráviaceho systému, ktoré medzi sebou úzko súvisia. Je to spôsobené tým, že 70 % buniek imunitného systému sa nachádza práve v črevách a majú tak zásadný vplyv na zdravie čriev a trávenie.

Materské mlieko a umelá detská výživa

Prirodzene je vývoj imunitného systému a tráviaceho systému v dojčenskom veku podporovaný bioaktívnymi látkami, ktoré sa spolu s vysokým obsahom živín nachádzajú v materskom mlieku. V prípadoch, keď dojčenie nie je možné, prichádza na rad dojčenská výživa.

Ideálom je, aby sa čo najviac prispôsobili prirodzenej funkcii materského mlieka, čo sa darí práve vďaka postbiotikám a prebiotikám, ktoré obohacujú dojčenskú výživu. Dodaním postbiotík a prebiotík do dojčenskej mliečnej stravy sa zlepšuje funkcia čriev a trávenia a podporuje sa tým imunita.

Probiotiká a prebiotiká spolu súvisia

Na záver je možné povedať, že pre zdravý rast a vývoj imunitného systému a tráviaceho systému sú potrebné postbiotiká, ktoré by však nevznikli bez probiotík a tie by neprospievali bez prebiotík. Skrátka, všetko súvisí so všetkým a zďaleka to neplatí len o postbiotikách, probiotikách a prebiotikách, ktorých sa týka tento článok, ale platí to všeobecne v akejkoľvek rovine nášho života.

Všetky zdravotné, výživové alebo liečebné tvrdenia sú v rámci právnych predpisov EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov môžeme vychádzať len zo schválených tvrdení, ktoré uvádzajú platné právne predpisy.​

Prečítajte si tiež

Lymská borelióza je infekčné ochorenie, ktoré do nášho organizmu doručí nakazený kliešť, vo chvíli, keď začne sať krv. Lymskou boreliózou sa na Slovensku ročne nakazí zhruba tri a pol tisíc ľudí. Ide…

viac

Tiež ste sa stretli s názvami prvá, druhá, tretia, štvrtá, piata, šiesta a siedma detská choroba? Číslovanie chorôb pochádza z čias, keď sa ešte veľa nevedelo o tom, čo choroby spôsobuje. Tieto…

viac

Bielkoviny sú základnými stavebnými prvkami nášho tela a telo sa bez nich nezaobíde. Získava ich prostredníctvom stravy a neukladá ich. Proteíny sú veľmi obľúbené u športovcov, pretože pomáhajú…

viac

Všetky granule pre psov nie sú rovnaké. Rovnako ako pri ľudskej strave by sme mali dbať na to, aby váš domáci miláčik dostával všetky zložky, ktoré potrebuje. Ak vám to finančná situácia dovoľuje,…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.