MojaLekáreň.sk

Probiotiká, prebiotiká a postbiotiká – čo o nich viete?

Probiotiká, prebiotiká, postbiotiká − všetko znie podobne, takže by sa mohlo zdať, že ide o to isté, ale nenechajte sa mýliť. Probiotiká, prebiotiká a postbiotiká sa od seba zásadne líšia a my vám teraz vysvetlíme, v čom sú dobré.

Probiotiká, prebiotiká a postbiotiká – čo o nich viete?
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Probiotiká

O probiotikách toho už bolo veľa napísané. Ide o živé mikroorganizmy – zvyčajne baktérie, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom tráviacom trakte a pridávajú sa tiež do stravy. Ak sú tieto baktérie konzumované v primeraných množstvách, prispievajú k udržaniu správneho zdravotného stavu užívateľa. Najčastejšie sa stretávate s mliečnymi baktériami rodu Lactobacillus, Bifidobacterium, Streptococcus alebo kvasinkami rodu Saccharomyces.

Prebiotiká

O prebiotikách by sa dalo povedať, že sú potravou a substrátom pre probiotiká. Sú to nestráviteľné oligosacharidy, ktoré stimulujú rast alebo aktivitu určitých baktérií. Z prírodných prebiotík je možné menovať inulín, ale osvedčené sú aj syntetické prebiotické oligosacharidy a ich deriváty, ktoré sú tým prirodzeným veľmi podobné.

Postbiotiká

Postbiotika sú metabolity priateľských baktérií – probiotiká, ktoré tak veľmi blahodarne pôsobia na organizmus spotrebiteľa. Podporujú imunitný systém. Postbiotiká zohrávajú dôležitú úlohu najmä v dojčenskom veku, keď môžu ovplyvniť správny rast a vývoj imunitného a tráviaceho systému, ktoré medzi sebou úzko súvisia. Je to spôsobené tým, že 70 % buniek imunitného systému sa nachádza práve v črevách a majú tak zásadný vplyv na zdravie čriev a trávenie.

Materské mlieko a umelá detská výživa

Prirodzene je vývoj imunitného systému a tráviaceho systému v dojčenskom veku podporovaný bioaktívnymi látkami, ktoré sa spolu s vysokým obsahom živín nachádzajú v materskom mlieku. V prípadoch, keď dojčenie nie je možné, prichádza na rad dojčenská výživa.

Ideálom je, aby sa čo najviac prispôsobili prirodzenej funkcii materského mlieka, čo sa darí práve vďaka postbiotikám a prebiotikám, ktoré obohacujú dojčenskú výživu. Dodaním postbiotík a prebiotík do dojčenskej mliečnej stravy sa zlepšuje funkcia čriev a trávenia a podporuje sa tým imunita.

Probiotiká a prebiotiká spolu súvisia

Na záver je možné povedať, že pre zdravý rast a vývoj imunitného systému a tráviaceho systému sú potrebné postbiotiká, ktoré by však nevznikli bez probiotík a tie by neprospievali bez prebiotík. Skrátka, všetko súvisí so všetkým a zďaleka to neplatí len o postbiotikách, probiotikách a prebiotikách, ktorých sa týka tento článok, ale platí to všeobecne v akejkoľvek rovine nášho života.

Všetky zdravotné, výživové alebo liečebné tvrdenia sú v rámci právnych predpisov EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov môžeme vychádzať len zo schválených tvrdení, ktoré uvádzajú platné právne predpisy.​

Prečítajte si tiež

Betaglukány (niekedy nazývané imunoglukány) sú prirodzene sa vyskytujúce polysacharidy, ktoré sa nachádzajú v hubách, baktériách a rastlinách. Nájdete ich v našom sortimente výživových doplnkov - či…

viac

Hovädzí kolagén ľudia na stránkach MojaLekáraň.sk nakupujú dva a pol násobne viac ako ten morský. Často si myslia, že je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nie je to tak. Odborníčka a lekárnička online…

viac

Ľanové semienko sa pestuje v dvoch odrodách (hnedý ľan a zlatý ľan) a má mnoho zdravotných výhod. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov a rád, prečo by ste ho mali pravidelne zaraďovať do svojho…

viac

Mandle sú komplexným zdrojom živín - preto sú obľúbené nielen u priaznivcov rôznych diét (vegetariánov, nízkosacharidovej, keto či paleo diéty), ale aj u ľudí s potravinovými alergiami - sú…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.