Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Osýpky

Osýpky

Deti Koža

Osýpky sú vysoko nákazlivé infekčné ochorenie spôsobené vírusom rodu Morbilivirus.

Osýpky

Postihujú predovšetkým deti vo veku 4-5 rokov. Môžu na ne ale ochorieť aj mladšie a staršie deti, ako aj dospelí. Celosvetovo sú osýpky veľmi častým ochorením a jednou z najčastejších príčin úmrtí detí do veku 5 rokov. Jediným prirodzeným hostiteľom tohto vírusu je človek. Vírus sa prenáša od infikovaných osôb kvapôčkami z nosohltana a nosa. Najčastejší výskyt osýpok je koncom zimy a na jar.

Aká je inkubačná doba?

Od nakazenia k prepuknutiu choroby ubehne 10-14 dní. Chorý je však infekčný 2-4 dni pred výskytom vyrážky a 5 dní po jej ústupe. Väčšina chorých sa do 10-14 dní úplne uzdraví. Potom získava chorý celoživotnú imunitu.

Aké majú osýpky príznaky?

Bežnými prejavmi osýpok sú nádcha, suchý, dráždivý kašeľ, horúčka (až 40 ° C) a zápal spojiviek. Na sliznici dutiny ústnej sa objavujú belavé bodky so začervenaným okolím. Väčšinou po 4 dňoch sa objaví typická kožná vyrážka vo forme malých škvŕn, ktoré postupne tmavnú. Vyrážka sa spočiatku objavuje za ušami, potom na tvári a krku a šíri sa smerom nadol na trup a končatiny. Rovnakým smerom potom aj postupne ustupuje. Spozná sa podľa typickej farby, ktorá je červená až červenohnedá. Vyrážka zvyčajne pretrváva 5 dní.

V niektorých prípadoch môžu mať osýpky nebezpečné komplikácie. Tie sú častejšie u detí do 5 rokov a u dospelých. K najčastejším patrí zápal stredného ucha alebo prínosových dutín či zápal pľúc. Najzávažnejším prejavom je encefalitída a sklerozujúca panencefalitída.

Základom diagnózy je lekárske vyšetrenie a laboratórne vyšetrenie. Zisťuje sa výskyt protilátok IgG a IgM v krvi.

Liečba

Neexistuje žiadna špecifická liečba. Cieľom je zabránenie komplikáciám. Základom je podpora imunity, dostatočný pitný režim, pokoj na lôžku, podávanie liekov proti horúčke, dostatok vitamínov, predovšetkým vitamínu A. Kvôli citlivosti na svetlo pri zápale spojiviek je lepšie, aby bol chorý v pološere. Uľaviť môžu aj tampóny namočené do studenej vody a položené na zatvorené viečka.

Prevencia

Najúčinnejším spôsobom prevencie osýpok je očkovanie. Prvú dávku očkuje pediater medzi 14. až 17. mesiacom veku dieťaťa. K preočkovaniu dochádza v 11. roku života. Očkuje sa trojzložkovou vakcínou, ktorá obsahuje oslabené vírusy osýpok, rubeoly a mumpsu.

Toto ochorenie sa prvýkrát objavilo v záznamoch v 7. storočí. Pôvodcu ochorenia osýpok sa podarilo objaviť až v roku 1954. V nasledujúcom desaťročí bola objavená prvá účinná očkovacia vakcína. Očkovanie proti osýpkam v SR začalo v roku 1969. Najskôr jednou dávkou, od roku 1975 sa očkuje dvoma dávkami.

Ďalšími preventívnymi opatreniami sú dôkladné umývanie rúk mydlom a teplou vodou, prípadne použitie antibakteriálnych gélov a nechodiť do väčších kolektívov v uzavretých miestnostiach.

Epidémia osýpok?

V roku 2019 sú osýpky hlásené z Prešovského a Košického kraja. Od začiatku roka do polovice marca 2019 tam epidemiológovia zaznamenali 133 prípadov osýpok. Najvyšší výskyt osýpok je v okrese Trebišov (57 hlásených prípadov). V ostatných krajoch nie je zvýšený výskyt osýpok evidovaný.

Aktuálne informácie o výskyte osýpok na území Slovenskej republiky nájdete na webe Úradu verejného zdravotníctva (http://www.uvzsr.sk).

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam
Spýtajte sa lekárnika