Obľúbené položky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Miláčikovia, páničkovia a.... parazity!

Miláčikovia, páničkovia a.... parazity!

Zvieratá

Prichádzajú v mnohých rôznych veľkostiach a tvaroch, jedno ale majú spoločné - dokážu poriadne skomplikovať život nielen vášmu štvornohému priateľovi, ale aj vám! Reč je o parazitoch, respektíve o tom, čo môžu v telách zvierat i ľudí spôsobiť, ako im predchádzať a aké používať antiparazitiká.

Miláčikovia, páničkovia a.... parazity!

Psy a mačky nie sú len domáci maznáčikovia, sú to skutoční členovia našich rodín, a tak by sme k nim mali aj pristupovať. Na mysli teraz máme predovšetkým starostlivosť o ich zdravie, konkrétne ochranu pred parazitmi. Je totiž úplne bežné, že s nimi dennodenne prichádzajú do styku. Či už ide o vmútorné alebo tie, ktoré vidieť zvonka - oba typy parazitov môžu našim psom a mačkám spôsobiť značne nekomfortné situácie, v tých horších prípadoch navyše vedú až k závažným ochoreniam a vôbec nie je výnimkou, že sa prenesú na ľudí.

Ektoparazity - tie, ktoré vidieť zvonka

Riedka alebo dokonca čiastočne vypadaná srsť, odlupovanie kože, začervenané škvrny na nej alebo dokonca vredy, príliš časté škrabanie, okusovanie a olizovanie srsti - to všetko sú varovné signály, ktoré nám hlásia, že s naším štvornohým priateľom je niečo v neporiadku. Príčin môže byť hneď niekoľko - alergie, bakteriálne infekcie, hormonálne zmeny, oveľa častejšie je to ale napadnutie parazitmi či roztočmi!

Cudzopasníci sú všade okolo nás a domáci maznáčik sa s nimi stretáva pokojne aj niekoľkokrát za deň. Medzi tie najbežnejšie patria blchy. Drobné čierne rýchlo sa pohybujúce bodky, ktoré si zvyčajne všimnete, keď hladíte srsť vášho štvornohého člena domácnosti, môžu zvieraťu spôsobiť nielen nepríjemné podráždenie kože, ale často bývajú aj prenášačom pásomnice.

Pri napadnutí blchami sa odporúča ošetriť zviera (dlhodobo účinným obojkom alebo spot-on prípravkom, šampónom či sprejom) a hlavne dôkladne vyčistiť pelechy, deky, koterce i hračky.

Ďalší právom obávaní cudzopasníci, ktorí sa pevne zahryznú do kože vášho domáceho maznáčika, sú kliešte. Okrem toho, že z neho okamžite začnú sať krv, môžu ho tiež nakaziť radom nebezpečných chorôb, ktoré môžu mať fatálne následky - podobne ako u ľudí. Nejde ale len o kliešte a blchy, na psoch a mačkách môžu parazitovať tiež švoly, vlasovce, vši, roztoče, zákožka svrabová, dravčíci alebo kožníci - ktore mnohokrát spôsobujú len ťažko liečiteľné zdravotné problémy, a to nielen u zvierat samotných, ale aj u ľudí.

Aké antiparazitiká vybrať?

  • Antiparazitné obojky - ich výhodou je pozvoľné uvoľňovanie účinných látok a teda aj pomerne dlhá doba účinnosti. Niektoré obojky sú vodeodolné a sú určené na trvalé nosenie, vaše zviera teda chránia nepretržite.
  • Spot-on pipety, čiže kvapky sa aplikujú za krk zvieraťa. Neúčinkujú tak dlho ako obojok, na druhú stranu ale svojho nositeľa neťažia na krku.
  • Šampóny a spreje sa hodia najmä pre zvieratá, ktoré už bojujú s parazitmi na svojom tele, často ale majú aj kratšie preventívne účinky.

Endoparazity - tie, čo žijú vo vnútri

Vnútorné parazity v tele zvierat môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy:

  • Mnoho črevných parazitov, ktoré sídlia v telách zvierat, je prenosných na človeka
  • Parazity u psov a mačiek narušujú ich zdravý vývoj a poškodzujú dôležité orgány
  • Následky dlhodobej prítomnosti cudzopasníkov môžu byť pre zviera fatálne
  • Prítomnosť parazitov často nie je navonok vidieť, zvieratá sa navyše môžu nakaziť opakovane a z rôznych zdrojov. Antiparazitiká pre psov a mačky je preto nutné podávať pravidelne aj bez toho, že by zviera preukazovalo vonkajšie príznaky parazitov.

Spomalený rast, strata hmotnosti, zažívacie ťažkosti, matná srsť, zväčšené brucho - to všetko sú príznaky napadnutia zvieracieho organizmu škrkavkami, najrozšírenejším vnútorným parazitom u zvierat. Obzvlášť nebezpečné sú tieto cudzopasníky u mláďat. Pravdepodobnosť nákazy u nich navyše prekračuje 90%. Je teda nanajvýš vhodné podávať antiparazitiká pre šteňatá či mačiatka už v druhom týždni po narodení. Nepríjemným faktom je, že požitím vajíčok škrkavky sa ľahko nakazí aj človek. Vyliahnuté larvy, ktoré dokážu v ľudskom tele prežiť aj niekoľko rokov, potom môžu krvou preniknúť do pečene, pľúc, svalov, kĺbov alebo i mozgu, kde môžu spôsobiť vážne poškodenie.

Konzumáciou blchy, ktorá je nositeľom larvy alebo napríklad infikovanej myši sa môžu psy a mačky nakaziť pásomnicou. Tento plochý červ potom prežíva, rastie a takpovediac zreje v ich tenkom čreve. Práve zrelé články pásomnice obsahujúce vajíčko sú potom vylučované so stolicou a zostávajú v oblasti konečníka, odkiaľ sa môžu jednoducho preniesť ďalej, trebárs aj na človeka. Hoci prítomnosť pásomnice sprevádzajú len veľmi zriedka zažívacie ťažkosti, tento parazit sa môže u ľudí aj u zvierat usídliť v dôležitých orgánoch, ako sú pečeň, pľúca alebo i mozog, kde vytvára cysty.

Ako odčervovať psy a mačky?

Mláďatá by mali byť počas prvých troch mesiacov odčervované každé dva týždne, do pol roka potom raz za mesiac. Anitparazitiká pre mačky a psy v dospelosti by mali byť podávané raz za tri mesiace.

  • Pre odčervovaciu tabletu platí, že je dobré z času na čas prestriedať účinnú látku. Pri dlhodobom používaní rovnakých účinných látok môže vzniknúť rezistencia.
  • Odčervovacie pasty sú vhodné antiparazitiká hlavne pre mačiatka a šteňatá, väčšina z nich je totiž účinná len proti škrkavkám, čo je u mláďat dostačujúce.
  • Niektoré spot-on pipety účinkujú tak proti vonkajším, ako aj proti vnútorným parazitom.

Nečakajte, kým sa u vášho zvieraťa objaví prvý cudzopasník a radšej myslite na prevenciu. So začínajúcou jarou to platí dvojnásobne. Pamätajte na to, že je oveľa jednoduchšie parazitom predchádzať, ako sa ich následne zbavovať.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam