Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Liek na lásku menom sladké drievko

Liek na lásku menom sladké drievko
Zdielať

„Rozhodol som sa liečiť lásku, sllladkým drievkooom...," spieva v jednej slávnej českej piesni Václav Neckář. Určite nepreháňal, pretože korene tejto príjemnej byliny patria k dôležitým prírodným látkam užívaným hojne nielen v našom ľudovom liečiteľstve, ale aj vo východnej medicíne.

História sladkého drievka v liečiteľstve

Sladké drievko je s obľubou využívané už od čias egyptských faraónov. Mattioliho herbár zmieňuje podrobný postup pri pestovaní, zbere aj príprave liečivých prostriedkov zo sladkého drievka. Ani stredoveku sa teda podmanivá vôňa a ľahko štipľavá chuť sladkého drievka nevyhla. V Českých krajinách bolo potom najobľúbenejšie užívanie liečivého odvaru zo sladkého drievka na tlmenie dráždivého kašľa.

Ako vyzerá sladké drievko

Väčšina z nás pozná sladké drievko asi len ako asfaltovo čiernu hmotu z detských cukroviniek. Ako vlastne sladké drievko ako rastlina vyzerá? Sladké drievko je pomerne vysoké s rovnou silnou stonkou a dlhými koreňmi. Dorastá do výšky jedného metra. Kvet sa objavuje v lete usporiadaný do bledo fialových rovných hrozien.

Účinky sladkého drievka

Látky zo sladkého drievka podporujú tvorbu žalúdočných štiav, pôsobí tak priaznivo na zdravie zažívacieho systému. Reflexne potom vyvolávajú nariedenie hustého hlienu z dýchacích ciest. Používa sa tak vo výživových doplnkoch či čajových zmesiach na podporu správnej funkcie dýchacích ciest. Celkovo tiež prospieva zdraviu močovej a pohlavnej sústavy mužov i žien. Z ďalších prospešných účinkov sladkého drievka navodzuje duševný pokoj, rovnováhu a zdravú imunitu.

Všeobecne je možné povedať, že sladké drievko podporuje:

  • normálny stav kĺbov a pokožky,
  • energiu a metabolizmus tela,
  • správnu funkciu zažívacieho, močového a pohlavného systému,
  • dýchací systém a zdravú imunitu,
  • duševnú rovnováhu.

Kde rastie a ako sa zbiera sladké drievko

V Českej republike môžete sladké drievko nájsť napríklad na južnej Morave – oblasť okolo Mikulova, Bzenca a Hustopeče. Pôvodne pochádza sladké drievko zo Stredomoria. V našich krajinách sa začalo pestovať až v 16. storočí. Korene sladkého drievka sa zbierajú na jeseň. Sušenie prebieha pri teplote okolo 30 °C.

Príprava extraktu z koreňa sladkého drievka je pomerne jednoduchá. Koreň sa naseká na malé kúsky a rozomelie. Vzniknutá hmota sa ďalej varí kým nezíska čiernu farbu a potrebnú hustotu. Extrakt má potom podobu dobre známeho pendreku.

Na čo si dať pozor pri užívaní sladkého drievka

Nadmerné dlhodobé užívanie extraktu zo sladkého drievka sa môže prejaviť zvýšením krvného tlaku a potlačením tvorby moču. Pri dlhodobej konzumácii pôsobia látky zo sladkého drievka podobne ako kortikosteroidy (t. j. hormóny produkované kôrou nadobličiek), preto sa dlhodobé užívanie neodporúča. Ak sa výťažky zo sladkého drievka užívajú krátkodobo v primeraných dávkach, nemusíme sa toxických účinkov obávať. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Sladké drievko a lieky

Sladké drievko by sa nemalo konzumovať kvôli riziku interakcií v prípade, že užívate nasledovné lieky: 

  • lieky na vysoký krvný tlak
  • diuretiká
  • liek na srdce digoxín
  • kortikosteroidy

Dlhodobo by sa sladké drievko nemalo užívať u žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu, alebo ľudí, častejšie užívajúcich laxatíva.

Užívanie sladkého drievka

Tradične je sladké drievko súčasťou série bylinných zmesí či výživových doplnkov na uľahčenie vykašliavania (napríklad čaj Pulmoran) a ďalších receptúr. Nájdeme ho hojne tiež v rade indických či čínskych receptúr.

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

23. november 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Možno už ste niekedy skúšali rozmixovať ovocie so smotanou a šupnúť túto zmes do mrazničky s nádejou, že si po pár hodinách pochutnáte na skvelej zmrzline... Lenže namiesto zmrzliny na vás čakala…

viac

Ide o ochorenie, prejavujúce sa zápalom hrtana a trpia na neho ako dospelí, tak deti. Laryngitída nie je väčšinou nebezpečná, ale napriek tomu sa oplatí vedieť, ako sa prejavuje a ako jej predchádzať.

viac

Pre správne fungovanie organizmu je nutné piť dostatočné množstvo tekutín. Napriek tomu miernou dehydratáciou trpí stále veľký počet ľudí. Rizikovejšie skupiny sú deti a seniori, u ktorých by sme na…

viac

Tiež si v lete užívate všetko to ovocie okolo? Jahody, ríbezle, čučoriedky a marhule k letu proste patria. A čarovať so sladkým ovocím sa dá aj bez múky. Niekedy sa ho tiež oplatí dať dohromady s…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.