MojaLekáreň.sk

Liek na lásku menom sladké drievko

„Rozhodol som sa liečiť lásku, sllladkým drievkooom...," spieva v jednej slávnej českej piesni Václav Neckář. Určite nepreháňal, pretože korene tejto príjemnej byliny patria k dôležitým prírodným látkam užívaným hojne nielen v našom ľudovom liečiteľstve, ale aj vo východnej medicíne.

Liek na lásku menom sladké drievko
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

História sladkého drievka v liečiteľstve

Sladké drievko je s obľubou využívané už od čias egyptských faraónov. Mattioliho herbár zmieňuje podrobný postup pri pestovaní, zbere aj príprave liečivých prostriedkov zo sladkého drievka. Ani stredoveku sa teda podmanivá vôňa a ľahko štipľavá chuť sladkého drievka nevyhla. V Českých krajinách bolo potom najobľúbenejšie užívanie liečivého odvaru zo sladkého drievka na tlmenie dráždivého kašľa.

Ako vyzerá sladké drievko

Väčšina z nás pozná sladké drievko asi len ako asfaltovo čiernu hmotu z detských cukroviniek. Ako vlastne sladké drievko ako rastlina vyzerá? Sladké drievko je pomerne vysoké s rovnou silnou stonkou a dlhými koreňmi. Dorastá do výšky jedného metra. Kvet sa objavuje v lete usporiadaný do bledo fialových rovných hrozien.

Účinky sladkého drievka

Látky zo sladkého drievka podporujú tvorbu žalúdočných štiav, pôsobí tak priaznivo na zdravie zažívacieho systému. Reflexne potom vyvolávajú nariedenie hustého hlienu z dýchacích ciest. Používa sa tak vo výživových doplnkoch či čajových zmesiach na podporu správnej funkcie dýchacích ciest. Celkovo tiež prospieva zdraviu močovej a pohlavnej sústavy mužov i žien. Z ďalších prospešných účinkov sladkého drievka navodzuje duševný pokoj, rovnováhu a zdravú imunitu.

Všeobecne je možné povedať, že sladké drievko podporuje:

  • normálny stav kĺbov a pokožky,
  • energiu a metabolizmus tela,
  • správnu funkciu zažívacieho, močového a pohlavného systému,
  • dýchací systém a zdravú imunitu,
  • duševnú rovnováhu.

Kde rastie a ako sa zbiera sladké drievko

V Českej republike môžete sladké drievko nájsť napríklad na južnej Morave – oblasť okolo Mikulova, Bzenca a Hustopeče. Pôvodne pochádza sladké drievko zo Stredomoria. V našich krajinách sa začalo pestovať až v 16. storočí. Korene sladkého drievka sa zbierajú na jeseň. Sušenie prebieha pri teplote okolo 30 °C.

Príprava extraktu z koreňa sladkého drievka je pomerne jednoduchá. Koreň sa naseká na malé kúsky a rozomelie. Vzniknutá hmota sa ďalej varí kým nezíska čiernu farbu a potrebnú hustotu. Extrakt má potom podobu dobre známeho pendreku.

Na čo si dať pozor pri užívaní sladkého drievka

Nadmerné dlhodobé užívanie extraktu zo sladkého drievka sa môže prejaviť zvýšením krvného tlaku a potlačením tvorby moču. Pri dlhodobej konzumácii pôsobia látky zo sladkého drievka podobne ako kortikosteroidy (t. j. hormóny produkované kôrou nadobličiek), preto sa dlhodobé užívanie neodporúča. Ak sa výťažky zo sladkého drievka užívajú krátkodobo v primeraných dávkach, nemusíme sa toxických účinkov obávať. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Sladké drievko a lieky

Sladké drievko by sa nemalo konzumovať kvôli riziku interakcií v prípade, že užívate nasledovné lieky: 

  • lieky na vysoký krvný tlak
  • diuretiká
  • liek na srdce digoxín
  • kortikosteroidy

Dlhodobo by sa sladké drievko nemalo užívať u žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu, alebo ľudí, častejšie užívajúcich laxatíva.

Užívanie sladkého drievka

Tradične je sladké drievko súčasťou série bylinných zmesí či výživových doplnkov na uľahčenie vykašliavania (napríklad čaj Pulmoran) a ďalších receptúr. Nájdeme ho hojne tiež v rade indických či čínskych receptúr.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Lieky na trávenie Bio potraviny

Prečítajte si tiež

Zápal pľúc je zápalové ochorenie pľúcneho tkaniva. Môžu ho spôsobiť baktérie, vírusy, plesne, ale aj rôzne chemické látky alebo alergie. Jeho odborný názov je pneumónia.

viac

Probiotiká a prebiotiká sú dôležité pre zdravé fungovanie organizmu nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Aj tie môžu mať problémy so svojím črevným mikrobiómom. Nepatogénne baktérie, ktoré probiotiká…

viac

Probiotiká pomáhajú imunitnému systému v boji proti chorobám tým, že podporujú zdravie črevného mikrobiómu a chránia ho pred škodlivými baktériami, kvasinkami, plesňami a vírusmi. Nájdete ich v…

viac

Crohnova choroba je autoimunitné chronické ochorenie tráviaceho traktu. Spôsobuje zápalové procesy v rôznych častiach tráviacej sústavy, najčastejšie však v oblasti spojenia tenkého a hrubého čreva.…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.