MojaLekáreň.sk

Konopný olej, jeho užívanie a účinky

Nebojte sa, konopný olej nemá žiadne psychotropné účinky, jeho konzumácia neovplyvní vašu myseľ. Ale je možné, že vaše telo bude po výdatnej dávke esenciálnych kyselín, vitamínov a minerálov v rauši :-)

Konopný olej, jeho užívanie a účinky
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Ako je to s THC

Konopný olej sa získava lisovaním semienok rastlín z rodu konope (Cannabis sativa L.) s nízkym obsahom THC. Ide o tzv. technické konope. Len pre zaujímavosť, THC sa nachádza len v zelených častiach rastliny – nie v semienkach. Teoreticky by ste mali získať rovnako „neškodný“ olej z akýchkoľvek konopných semienok. A to až 350 litrov oleja z tony semenienok.

Pozor na kvalitu

Prírodný, teda za studena lisovaný konopný olej je tmavo až svetlo zelený. Vyniká príjemnou orieškovou vôňou a chuťou. Rafinovaný olej, ktorý sa získava za vysokých teplôt je číry, má slabú vôňu aj chuť a predovšetkým mu chýbajú prírodné vitamíny a antioxidanty, na ktoré je nerafinovaný olej tak bohatý.

Čo obsahuje konopný olej

Nerafinovaný konopný olej obsahuje

 • približne 80% esenciálnych mastných kyselín, hlavne omega 3 a omega 6 mastné kyseliny. Tieto kyseliny - v konopnom oleji obsiahnuté v optimálnom pomere 3:1 - sú nevyhnutné pre správne fungovanie metabolizmu a imunitného systému
 • vitamíny - predovšetkým na vitamíny A, D a E. Vitamín E v konopnom oleji je dôležitým antioxidantom chrániacim bunkové membrány pred poškodením voľnými radikálmi.
 • minerály, ako sú vápnik, horčík, draslík a železo. Ich dlhodobý nedostatok pre telo smeruje k vzniku celého radu civilizačných ochorení, medzi ktoré patria poruchy trávenia, ochorenia srdca a ciev, znížená imunita, alergie a ekzémy.
 • vzácny proteín globulín edestín, ktorý je veľmi podobný globulínu v ľudskej plazme.

Konopný olej a DHA

Konopný olej obsahuje omega-3 mastnú kyselinu DHA (dokosahexaénová kyselina), ktorá je potrebná pre správny vývoj mozgu a očí dieťaťa. Je na zvážení každej budúcej mamičky, či ako zdroj týchto olejov zvolí kvalitné ryby v jedálničku aspoň 2x týždenne, rybí olej alebo konopný či ľanový olej.

Účinky konopného oleja

Konopný olej prospieva prirodzenému stavu a zdraviu našej pokožky, môžeme si ho natierať na pokožku a zároveň ho zaradiť do jedálnička, ideálne do studenej kuchyne, nakvapkať si ho na šalát, pridať do nátierky alebo smoothie.

Je tiež prínosom pre:

 • normálnu funkciu a zdravie srdca
 • správne fungovanie imunitného systému
 • prirodzenú a vyváženú hladina cukru v krvi
 • správnu hladinu cholesterolu
 • normálnu funkcia svalov a kĺbov

Všestranné použitie

Pri použití zvonka má konopný olej množstvo výhod:

 • harmonizuje stav kožných buniek, 
 • vyrovnáva pH pokožky,
 • pomáha obnovovať prirodzený ochranný mikrofilm a tým zvyšuje odolnosť pokožky,
 • je hypoalergénny, takže je vhodný aj pre citlivú a ekzematickú pokožku alebo jemnú pokožku detí,
 • v kozmetických prípravkoch pomáha spomaľovať procesy starnutia kože, hydratuje pleť, zvláčňuje a redukuje tvorbu vrások,
 • vlasom dodáva lesk a nechtom tvrdosť,
 • veľmi dobre sa vstrebáva, pokožka po jeho aplikácii nie je mastná. Preto býva obľúbenou zložkou masážnych prípravkov.

Pri vnútornom použití:

 • je ľahko stráviteľný
 • neobsahuje žiadne alergény
 • vyvážený pomer omega 3 a 6 mastných kyselín
 • vďaka svojej príjemne orieškovej chuti sa dá použiť v kuchyni ako dochucovadlo.

Náš tip

Dajte si konopný olej na šalát, pridajte ho do dresingu alebo ho pridajte do rannej kaše - dodá jedlu charakteristickú orechovú chuť. Nemala by sa zohrievať, pretože stráca všetky svoje zdravotné účinky. Môžete ho konzumovať ako doplnok stravy - odporúča sa 1 až 2 polievkové lyžice denne.

Akékoľvek zdravotné, výživové alebo lekárske tvrdenia sú podľa právnych predpisov EÚ prísne obmedzené. Naše články môžeme zakladať len na schválených tvrdeniach, ako je uvedené v platných právnych predpisoch.  

Ak si nie ste istí svojím zdravotným stavom alebo stavom pokožky a vhodnosťou používania konopných doplnkov alebo kozmetiky, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Prečítajte si tiež

Betaglukány (niekedy nazývané imunoglukány) sú prirodzene sa vyskytujúce polysacharidy, ktoré sa nachádzajú v hubách, baktériách a rastlinách. Nájdete ich v našom sortimente výživových doplnkov - či…

viac

Hovädzí kolagén ľudia na stránkach MojaLekáraň.sk nakupujú dva a pol násobne viac ako ten morský. Často si myslia, že je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nie je to tak. Odborníčka a lekárnička online…

viac

Ľanové semienko sa pestuje v dvoch odrodách (hnedý ľan a zlatý ľan) a má mnoho zdravotných výhod. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov a rád, prečo by ste ho mali pravidelne zaraďovať do svojho…

viac

Mandle sú komplexným zdrojom živín - preto sú obľúbené nielen u priaznivcov rôznych diét (vegetariánov, nízkosacharidovej, keto či paleo diéty), ale aj u ľudí s potravinovými alergiami - sú…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.