MojaLekáreň.sk

Hemeroidy alebo hemoroidy?

Stretávame sa s oboma označeniami tohto ochorenia, správne však je hemoroidy. Či tak alebo onak, rozhodne ide o nepríjemnosť fyzickú i psychickú.

Hemeroidy alebo hemoroidy?
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Hemoroid - čo to vlastne je?

Štatistiky udávajú, že hemoroidy môžu postihnúť každého druhého človeka, pričom výskyt u mužov je ďaleko častejší než u žien. Nie každý túto chorobu zaregistruje včas. Ak už dochádza ku krvácaniu z konečníka a pociťujete bolesť, je na prevenciu neskoro. Pritom práve vďaka nej sa dá riziko vzniku hemoroidov podstatne znížiť.

Hemoroidy sú prirodzenou súčasťou ľudského tela a sú to žilové pletence v spodnej oblasti konečníka a okolí ritného otvoru. Ak je všetko v poriadku, nedochádza k žiadnym prejavom a človek o nich ani nevie.

Tieto žilové pletence sú citlivé a namáhané. Prácu im sťažuje aj to, že oproti ostatným žilám nemajú vo vnútri chlopne zabraňujúce spätnému toku krvi. V dôsledku nesprávnej životosprávy a životného štýlu tu môže dochádzať k hromadeniu krvi a tvorbe žilových uzlíkov. Tieto sa prejavujú svrbením, pálením, bolesťou, zápalom, opuchom alebo krvácaním. V tomto prípade už hovoríme o hemoroidálnom ochorení.

Hemoroidy sú dvojakého typu - vnútorné a vonkajšie. Vnútorné sa tvoria vo vnútri konečníka a nemusia sa nutne prejavovať. Zbystriť by sme však mali, ak sa objaví krv na toaletnom papieri alebo v stolici. Vonkajšie sa vyskytujú v okolí konečníka a môžu sa prejavovať svrbením, pálením či bolesťou a spravidla nekrvácajú. Môže sa stať, že sa samovoľne vstrebú a zmiznú.

Prečo vznikajú hemoroidy

O hemoroidoch môžeme povedať, že sa jedná o civilizačnú chorobu, ktorá je zapríčinená najmä sedavým spôsobom života s nedostatkom pohybu, nesprávnou životosprávou, nedostatočným pitným režimom a nevhodnými návykmi na toalete.

Hemoroidy sa môžu objaviť tiež v tehotenstve alebo po pôrode. V tehotenstve v tele koluje viac krvi a vďaka zväčšujúcej sa maternici rastie tlak na panvu a dochádza k hromadeniu krvi v spodnej časti tela. V dôsledku toho sa zvyšuje tlak na cievy v oblasti konečníka.

Ďalšou príčinou je vysoký tlak v oblasti panvového dna pri samotnom prirodzenom pôrode. Svoju úlohu vo vzniku hemoroidov v tehotenstve alebo po pôrode hrá tiež zvýšená hladina hormónov a zápcha.

Medzi ďalšie príčiny vzniku hemoroidov môžeme tiež zahrnúť ochabujúce svalstvo panvového dna v zrelšom veku, nadváhu, vrodené dispozície, žilovú nedostatočnosť, obľubu tučných, korenených, pálivých, sladkých jedál, mnoho kávy, alkoholu a fajčenie.

Aké príznaky majú hemoroidy

Medzi najčastejšie prejavy hemoroidov patrí svrbenie v oblasti konečníka, ale aj pálenie, bolesť, zápal, zdurenie tkaniva, hlienovitý výtok z konečníka a krv na toaletnom papieri alebo v stolici, ktorá má jasne červenú farbu.

Ako liečiť hemoroidy

V prípade tohto ochorenia ide o veľmi citlivú tému. Väčšina postihnutých preto návštevu u lekára odkladá až do poslednej chvíle. Kým ľahšie formy je možné riešiť doma voľnopredajnými prípravkami vo forme mastí, krémov, čapíkov, obrúskov, tak tie ťažšie formy je nutné riešiť u proktológa chirurgickým alebo laserovým zákrokom.

V druhom prípade by sa návšteva u lekára nemala dlho odkladať, pretože hemoroidy môžu byť prejavom iných ochorení a zdravotných komplikácií. Aj po takomto zákroku je vhodné, v súlade s odporúčaním proktológa, použitie mastí, bylinných kúpeľov a pod., a to pre upokojenie a regeneráciu liečeného tkaniva.

Najlepšia je prevencia

 • Dostatočný pitný režim - až 2 l nesladených tekutín denne
 • Zdravý jedálniček s dostatočným množstvo vlákniny v potrave
 • Obmedzenie tučných, korenených, pálivých, sladkých jedál
 • Obmedzenie kofeínu, alkoholu, fajčenie
 • Pravidelný pohyb
 • Dodržiavanie hygieny po toalete

Zdravá strava

 • Dôležitý je vysoký obsah vlákniny v potravinách. Nájdete ju v ovocí, zelenine, strukovinách, celozrnnom pečive. Nedostatok možno nahradiť figami, psylliom, ľanovým semienkom pod.
 • Zdravému tráveniu pomôžu tiež probiotiká a prebiotiká - v kyslých mliečnych výrobkoch (jogurt, jogurtové mlieko, kefír), v kvasenej zelenine (kapusta, uhorky, repa, pickles), v kvasniciach, nepasterizovanom pive, mušte, burčiaku, v doplnkoch stravy.
 • Do stravy zahrňte všetko, čo obsahuje vitamín C a rutín - okrem iných blahodárnych účinkov, prispievajú k posilneniu žilovej steny.
 • Ráno nalačno vypite pohár teplej vody s citrónom - prečistí telo a pomôže vám s vyprázdnením.

Fyzická kondícia

 • Pokúste sa do svojho života vtesnať každý deň akúkoľvek fyzickú aktivitu, čo i len na 20 - 30 minút - lepšie je menej a pravidelne, než nárazovo a na maximum vašich síl. Môže to byť napr. prechádzka alebo jednoduché cvičenie, jazda na bicykli vám nemusí byť práve príjemná.
 • Ak máte sedavé zamestnanie, dajte si každú hodinu pauzu a prejdite sa. Odporúčajú sa tiež cviky zamerané na spevnenie panvového dna.
 • Precvičujte si zvierač - 20 - 30 x stiahnutie a uvoľnenie. Jeden sťah by mal trvať 2 - 3 sekundy.
 • Naučte sa správne dýchať - bráničné dýchanie - je zdraviu veľmi prospešné, upokojuje a má pozitívny vplyv na trávenie a peristaltiku čriev.

Hygiena

 • Noste vzdušnú bielizeň najlepšie z prírodných materiálov.
 • Dbajte na pravidelnú stolicu, nezadržujte ju, zápcha alebo hnačka nie sú žiaduce. Pri zápche neužívajte umelé preháňadlá, dlhodobo poškodzujú čreva a vyprázdňovací návyk.
 • Dodržujte hygienu po toalete.

Najdôležitejšie na záver

Zdravé črevá sú kľúčom k silnej imunite a teda vášmu zdraviu. Všetko, čo zjete a vypijete sa na nich odrazí, aj to, ako budete fyzicky aktívny. Majú vplyv aj na našu náladu a emócie. Keď nebudú správne fungovať, nebudete sa cítiť dobre a podľa toho budete tiež reagovať na svoje okolie a životné okolnosti. Aj stres sa na nich odrazí a môže vás rozbolieť brucho alebo dostanete hnačku, ale správnym hlbokým dýchaním stres ľahko porazíte. Myslite na to, že zdravie je to najcennejšie a je len vo vašich rukách.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Lieky na bolesť Kozmetika a hygiena Voľnopredajné lieky

Prečítajte si tiež

Probiotiká a prebiotiká sú dôležité pre zdravé fungovanie organizmu nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Aj tie môžu mať problémy so svojím črevným mikrobiómom. Nepatogénne baktérie, ktoré probiotiká…

viac

Probiotiká pomáhajú imunitnému systému v boji proti chorobám tým, že podporujú zdravie črevného mikrobiómu a chránia ho pred škodlivými baktériami, kvasinkami, plesňami a vírusmi. Nájdete ich v…

viac

Crohnova choroba je autoimunitné chronické ochorenie tráviaceho traktu. Spôsobuje zápalové procesy v rôznych častiach tráviacej sústavy, najčastejšie však v oblasti spojenia tenkého a hrubého čreva.…

viac

Tiež ste sa stretli s názvami prvá, druhá, tretia, štvrtá, piata, šiesta a siedma detská choroba? Číslovanie pochádza z čias, keď sa ešte veľmi nevedelo, čo choroby spôsobuje. Tieto choroby postihujú…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.