Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Hemeroidy alebo hemoroidy?

Hemeroidy alebo hemoroidy?
Zdielať

Stretávame sa s oboma označeniami tohto ochorenia, správne však je hemoroidy. Či tak alebo onak, rozhodne ide o nepríjemnosť fyzickú i psychickú.

Hemoroid - čo to vlastne je?

Štatistiky udávajú, že hemoroidy môžu postihnúť každého druhého človeka, pričom výskyt u mužov je ďaleko častejší než u žien. Nie každý túto chorobu zaregistruje včas. Ak už dochádza ku krvácaniu z konečníka a pociťujete bolesť, je na prevenciu neskoro. Pritom práve vďaka nej sa dá riziko vzniku hemoroidov podstatne znížiť.

Hemoroidy sú prirodzenou súčasťou ľudského tela a sú to žilové pletence v spodnej oblasti konečníka a okolí ritného otvoru. Ak je všetko v poriadku, nedochádza k žiadnym prejavom a človek o nich ani nevie.

Tieto žilové pletence sú citlivé a namáhané. Prácu im sťažuje aj to, že oproti ostatným žilám nemajú vo vnútri chlopne zabraňujúce spätnému toku krvi. V dôsledku nesprávnej životosprávy a životného štýlu tu môže dochádzať k hromadeniu krvi a tvorbe žilových uzlíkov. Tieto sa prejavujú svrbením, pálením, bolesťou, zápalom, opuchom alebo krvácaním. V tomto prípade už hovoríme o hemoroidálnom ochorení.

Hemoroidy sú dvojakého typu - vnútorné a vonkajšie. Vnútorné sa tvoria vo vnútri konečníka a nemusia sa nutne prejavovať. Zbystriť by sme však mali, ak sa objaví krv na toaletnom papieri alebo v stolici. Vonkajšie sa vyskytujú v okolí konečníka a môžu sa prejavovať svrbením, pálením či bolesťou a spravidla nekrvácajú. Môže sa stať, že sa samovoľne vstrebú a zmiznú.

Prečo vznikajú hemoroidy

O hemoroidoch môžeme povedať, že sa jedná o civilizačnú chorobu, ktorá je zapríčinená najmä sedavým spôsobom života s nedostatkom pohybu, nesprávnou životosprávou, nedostatočným pitným režimom a nevhodnými návykmi na toalete.

Hemoroidy sa môžu objaviť tiež v tehotenstve alebo po pôrode. V tehotenstve v tele koluje viac krvi a vďaka zväčšujúcej sa maternici rastie tlak na panvu a dochádza k hromadeniu krvi v spodnej časti tela. V dôsledku toho sa zvyšuje tlak na cievy v oblasti konečníka.

Ďalšou príčinou je vysoký tlak v oblasti panvového dna pri samotnom prirodzenom pôrode. Svoju úlohu vo vzniku hemoroidov v tehotenstve alebo po pôrode hrá tiež zvýšená hladina hormónov a zápcha.

Medzi ďalšie príčiny vzniku hemoroidov môžeme tiež zahrnúť ochabujúce svalstvo panvového dna v zrelšom veku, nadváhu, vrodené dispozície, žilovú nedostatočnosť, obľubu tučných, korenených, pálivých, sladkých jedál, mnoho kávy, alkoholu a fajčenie.

Aké príznaky majú hemoroidy

Medzi najčastejšie prejavy hemoroidov patrí svrbenie v oblasti konečníka, ale aj pálenie, bolesť, zápal, zdurenie tkaniva, hlienovitý výtok z konečníka a krv na toaletnom papieri alebo v stolici, ktorá má jasne červenú farbu.

Ako liečiť hemoroidy

V prípade tohto ochorenia ide o veľmi citlivú tému. Väčšina postihnutých preto návštevu u lekára odkladá až do poslednej chvíle. Kým ľahšie formy je možné riešiť doma voľnopredajnými prípravkami vo forme mastí, krémov, čapíkov, obrúskov, tak tie ťažšie formy je nutné riešiť u proktológa chirurgickým alebo laserovým zákrokom.

V druhom prípade by sa návšteva u lekára nemala dlho odkladať, pretože hemoroidy môžu byť prejavom iných ochorení a zdravotných komplikácií. Aj po takomto zákroku je vhodné, v súlade s odporúčaním proktológa, použitie mastí, bylinných kúpeľov a pod., a to pre upokojenie a regeneráciu liečeného tkaniva.

Najlepšia je prevencia

 • Dostatočný pitný režim - až 2 l nesladených tekutín denne
 • Zdravý jedálniček s dostatočným množstvo vlákniny v potrave
 • Obmedzenie tučných, korenených, pálivých, sladkých jedál
 • Obmedzenie kofeínu, alkoholu, fajčenie
 • Pravidelný pohyb
 • Dodržiavanie hygieny po toalete

Zdravá strava

 • Dôležitý je vysoký obsah vlákniny v potravinách. Nájdete ju v ovocí, zelenine, strukovinách, celozrnnom pečive. Nedostatok možno nahradiť figami, psylliom, ľanovým semienkom pod.
 • Zdravému tráveniu pomôžu tiež probiotiká a prebiotiká - v kyslých mliečnych výrobkoch (jogurt, jogurtové mlieko, kefír), v kvasenej zelenine (kapusta, uhorky, repa, pickles), v kvasniciach, nepasterizovanom pive, mušte, burčiaku, v doplnkoch stravy.
 • Do stravy zahrňte všetko, čo obsahuje vitamín C a rutín - okrem iných blahodárnych účinkov, prispievajú k posilneniu žilovej steny.
 • Ráno nalačno vypite pohár teplej vody s citrónom - prečistí telo a pomôže vám s vyprázdnením.

Fyzická kondícia

 • Pokúste sa do svojho života vtesnať každý deň akúkoľvek fyzickú aktivitu, čo i len na 20 - 30 minút - lepšie je menej a pravidelne, než nárazovo a na maximum vašich síl. Môže to byť napr. prechádzka alebo jednoduché cvičenie, jazda na bicykli vám nemusí byť práve príjemná.
 • Ak máte sedavé zamestnanie, dajte si každú hodinu pauzu a prejdite sa. Odporúčajú sa tiež cviky zamerané na spevnenie panvového dna.
 • Precvičujte si zvierač - 20 - 30 x stiahnutie a uvoľnenie. Jeden sťah by mal trvať 2 - 3 sekundy.
 • Naučte sa správne dýchať - bráničné dýchanie - je zdraviu veľmi prospešné, upokojuje a má pozitívny vplyv na trávenie a peristaltiku čriev.

Hygiena

 • Noste vzdušnú bielizeň najlepšie z prírodných materiálov.
 • Dbajte na pravidelnú stolicu, nezadržujte ju, zápcha alebo hnačka nie sú žiaduce. Pri zápche neužívajte umelé preháňadlá, dlhodobo poškodzujú čreva a vyprázdňovací návyk.
 • Dodržujte hygienu po toalete.

Najdôležitejšie na záver

Zdravé črevá sú kľúčom k silnej imunite a teda vášmu zdraviu. Všetko, čo zjete a vypijete sa na nich odrazí, aj to, ako budete fyzicky aktívny. Majú vplyv aj na našu náladu a emócie. Keď nebudú správne fungovať, nebudete sa cítiť dobre a podľa toho budete tiež reagovať na svoje okolie a životné okolnosti. Aj stres sa na nich odrazí a môže vás rozbolieť brucho alebo dostanete hnačku, ale správnym hlbokým dýchaním stres ľahko porazíte. Myslite na to, že zdravie je to najcennejšie a je len vo vašich rukách.

20. február 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Možno už ste niekedy skúšali rozmixovať ovocie so smotanou a šupnúť túto zmes do mrazničky s nádejou, že si po pár hodinách pochutnáte na skvelej zmrzline... Lenže namiesto zmrzliny na vás čakala…

viac

Ide o ochorenie, prejavujúce sa zápalom hrtana a trpia na neho ako dospelí, tak deti. Laryngitída nie je väčšinou nebezpečná, ale napriek tomu sa oplatí vedieť, ako sa prejavuje a ako jej predchádzať.

viac

Pre správne fungovanie organizmu je nutné piť dostatočné množstvo tekutín. Napriek tomu miernou dehydratáciou trpí stále veľký počet ľudí. Rizikovejšie skupiny sú deti a seniori, u ktorých by sme na…

viac

Tiež si v lete užívate všetko to ovocie okolo? Jahody, ríbezle, čučoriedky a marhule k letu proste patria. A čarovať so sladkým ovocím sa dá aj bez múky. Niekedy sa ho tiež oplatí dať dohromady s…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.