MojaLekáreň.sk

Čo je kreatín a na čo je dobrý

Kreatín je prírodná látka, ktorá sa nachádza v tele a zohráva dôležitú úlohu pri získavaní energie, ktorú vaše svaly využívajú počas cvičenia. Doplnky stravy s kreatínom môžu pomôcť zlepšiť váš fyzický výkon a urýchliť regeneráciu svalov po tréningu. To vám umožní trénovať intenzívnejšie a dlhšie, čo môže viesť k rýchlejšiemu dosiahnutiu vašich športových cieľov.

Čo je kreatín a na čo je dobrý
Zdielať
Navštívte súvisiacu produktovú kategóriu

Pre koho je kreatín vhodný

Doplnky stravy s kreatínom sú jedným z najobľúbenejších a najúčinnejších doplnkov pre športovcov, ktorí chcú zlepšiť svoju fyzickú výkonnosť. Kreatín pomáha telu rýchlejšie regenerovať ATP, čo je molekula, ktorá dodáva energiu svalom počas fyzickej aktivity.

Ak hľadáte spôsob, ako zvýšiť svoj výkon a dosiahnuť svoje športové ciele, kreatín môže byť pre vás tou správnou voľbou. Naše kreatínové doplnky stravy sú ideálne pre ľudí, ktorí sa venujú silovému tréningu, ako sú kulturisti, powerliftéri a šprintéri, ako aj pre ľudí, ktorí sa venujú vytrvalostnému tréningu, ako sú bežci na stredné a dlhé trate, ako aj futbalisti, hokejisti a tenisti.

Aké formy kreatínu u nás nájdete

  • doplnky stravy s etylesterom - kreatín etylester ocenia najmä kulturisti, športovci a hokejisti, pretože poskytuje maximálnu podporu výkonu počas intenzívneho a vyčerpávajúceho fyzického výkonu.
  • doplnky stravy s kreatín monohydrátom - je to najznámejší a najpoužívanejší kreatín, najmä u silových športovcov, ktorí ho používajú na krátkodobé zvýšenie sily až o 10 %

Čo dokáže kreatín

  • kreatín podporuje metabolizmus, rast svalov a vytrvalosť počas tréningu
  • poskytuje telu veľmi rýchlu energiu - najmä pre svalové tkanivo
  • podporuje budovanie svalov, znižuje stratu telesných bielkovín, zlepšuje výkonnosť a regeneráciu športovcov

Denná potreba kreatínu

Denná potreba kreatínu pre dospelého človeka je približne 2 gramy a telo si túto dávku dokáže vytvoriť samo. Ak chcete užívať kreatín vo forme doplnkov stravy obsahujúcich kreatín monohydrát alebo kreatín s inými látkami - určite by ste sa mali pred jeho užívaním poradiť s trénerom, odborníkom na výživu alebo lekárnikom, aby ste zistili, aká dávka je pre vás počas tréningu vhodná.

Prirodzený zdroj kreatínu

Najdôležitejším potravinovým zdrojom kreatínu je mäso. Mäso z rýb a hydiny obsahuje veľké pomerné množstvo. Pol kilogramu mäsa obsahuje približne 2 gramy kreatínu.

Kreatín vs. kreatinín

Kreatín vzniká syntézou troch aminokyselín - glycínu, arginínu a metionínu. Väčšina kreatínu (95 %) sa nachádza vo svalových bunkách, kde sa podieľa na prenose a produkcii energie. Nachádza sa tiež v srdci, mozgu, pečeni a obličkách a potom takmer v každej bunke v tele.

Kreatín sa rýchlo spotrebúva počas zvýšenej fyzickej námahy. Energia sa uvoľňuje a molekula kreatínu sa mení na odpadový produkt - kreatinín. táto látka sa z tela vylučuje len obličkami, a preto sa jej hodnota používa ako ukazovateľ ich činnosti.

Necvičte pred vyšetrením obličiek

Pred vyšetrením hladiny kreatinínu a jeho vylučovania úplne vylúčte zvýšenú fyzickú námahu. Tá vedie k zvýšeniu hladiny kreatinínu v krvi. Hodnoty vyšetrenia by tak falošne poukazovali na zhoršenú funkciu obličiek.

Navštívte súvisiacu produktovú kategóriu
Športová výživa

Prečítajte si tiež

Vitamín K sa podieľa na tvorbe zrážacích faktorov, a tým ovplyvňuje správnu zrážanlivosť krvi. Okrem toho pravdepodobne ovplyvňuje tvorbu bielkoviny, ktorá je zodpovedná za viazanie vápnika v…

viac

Klimaktérium, známe aj ako menopauza, je prirodzené a nevyhnutné obdobie v živote ženy, ktoré znamená koniec menštruačného cyklu a plodnej fázy. Zvyčajne sa diagnostikuje, keď žena nemenštruuje 12…

viac

Ak ste sa rozhodli prestať fajčiť, držíme vám palce! Prvé dni odvykania sú rozhodujúce. Máme pre vás celý rad produktov, ktoré zmierňujú chuť na fajčenie a zmierňujú fyzické príznaky odvykania.

viac

Crohnova choroba je autoimunitné chronické ochorenie tráviaceho traktu. Spôsobuje zápalové procesy v rôznych častiach tráviacej sústavy, najčastejšie však v oblasti spojenia tenkého a hrubého čreva.…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.