Pre koho je kreatín vhodný
Doplnky stravy s kreatínom sú jedným z najobľúbenejších a najúčinnejších doplnkov pre športovcov, ktorí chcú zlepšiť svoju fyzickú výkonnosť. Kreatín pomáha telu rýchlejšie regenerovať ATP, čo je molekula, ktorá dodáva energiu svalom počas fyzickej aktivity.
Ak hľadáte spôsob, ako zvýšiť svoj výkon a dosiahnuť svoje športové ciele, kreatín môže byť pre vás tou správnou voľbou. Naše kreatínové doplnky stravy sú ideálne pre ľudí, ktorí sa venujú silovému tréningu, ako sú kulturisti, powerliftéri a šprintéri, ako aj pre ľudí, ktorí sa venujú vytrvalostnému tréningu, ako sú bežci na stredné a dlhé trate, ako aj futbalisti, hokejisti a tenisti.
Aké formy kreatínu u nás nájdete
- doplnky stravy s etylesterom - kreatín etylester ocenia najmä kulturisti, športovci a hokejisti, pretože poskytuje maximálnu podporu výkonu počas intenzívneho a vyčerpávajúceho fyzického výkonu.
- doplnky stravy s kreatín monohydrátom - je to najznámejší a najpoužívanejší kreatín, najmä u silových športovcov, ktorí ho používajú na krátkodobé zvýšenie sily až o 10 %
Čo dokáže kreatín
- kreatín podporuje metabolizmus, rast svalov a vytrvalosť počas tréningu
- poskytuje telu veľmi rýchlu energiu - najmä pre svalové tkanivo
- podporuje budovanie svalov, znižuje stratu telesných bielkovín, zlepšuje výkonnosť a regeneráciu športovcov
Denná potreba kreatínu
Denná potreba kreatínu pre dospelého človeka je približne 2 gramy a telo si túto dávku dokáže vytvoriť samo. Ak chcete užívať kreatín vo forme doplnkov stravy obsahujúcich kreatín monohydrát alebo kreatín s inými látkami - určite by ste sa mali pred jeho užívaním poradiť s trénerom, odborníkom na výživu alebo lekárnikom, aby ste zistili, aká dávka je pre vás počas tréningu vhodná.
Prirodzený zdroj kreatínu
Najdôležitejším potravinovým zdrojom kreatínu je mäso. Mäso z rýb a hydiny obsahuje veľké pomerné množstvo. Pol kilogramu mäsa obsahuje približne 2 gramy kreatínu.

Kreatín vs. kreatinín
Kreatín vzniká syntézou troch aminokyselín - glycínu, arginínu a metionínu. Väčšina kreatínu (95 %) sa nachádza vo svalových bunkách, kde sa podieľa na prenose a produkcii energie. Nachádza sa tiež v srdci, mozgu, pečeni a obličkách a potom takmer v každej bunke v tele.
Kreatín sa rýchlo spotrebúva počas zvýšenej fyzickej námahy. Energia sa uvoľňuje a molekula kreatínu sa mení na odpadový produkt - kreatinín. táto látka sa z tela vylučuje len obličkami, a preto sa jej hodnota používa ako ukazovateľ ich činnosti.
Necvičte pred vyšetrením obličiek
Pred vyšetrením hladiny kreatinínu a jeho vylučovania úplne vylúčte zvýšenú fyzickú námahu. Tá vedie k zvýšeniu hladiny kreatinínu v krvi. Hodnoty vyšetrenia by tak falošne poukazovali na zhoršenú funkciu obličiek.