MojaLekáreň.sk

Ako úspešne a rýchlo schudnúť

Ak chcete zhodiť nejaké to kilo, určite by ste radšej celý proces urýchlili. Ale pozrite sa, ako na to idete. Riadna zmena nie je len taká. Dôležitejšie je zdravé chudnutie, ktoré má síce svoje zásady, ale bude vám po ňom oveľa lepšie ako po drastickej diéte.

Ako úspešne a rýchlo schudnúť
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Diéta − áno alebo nie?

Nezabudnite na slovo diéta. Väčšinou to znamená, že odmietnete jednu zo živín a vaše telo reaguje rýchlym úbytkom. To však nemá dlhodobý účinok a väčšinou nie je ani zdravé. Ale po ukončení diéty sa objaví efekt. Aby bolo chudnutie zdravé a neuškodilo by telu, strata by mala byť maximálne 0,5 – 1 % telesného tuku týždenne a mala by ho spôsobovať zdravá strava a pravidelný pohyb, nie hladovanie.

Obezita a zdravotné problémy

O obezite a nadváhe hovoríme väčšinou ako o kozmetickej záležitosti. Veľmi často však ohrozuje naše zdravie.

Medzi riziká patria:

 • vysoký tlak,
 • žilová insuficiencia,
 • problémy tráviaceho traktu,
 • infarkt myokardu alebo
 • diabetes mellitus.

S tým sa spája aj skrátená dĺžka života a jeho znížená kvalita. Preto sa zamyslite nad tým, prečo chcete schudnúť. Príčiny môžu byť nielen padajúce oblečenie, ale aj vaše zdravie. A to už stojí za premyslenie, nemyslíte si?

Aj nadbytočné kilá je možné zhodiť bez námahy. Ako? Stačí múdro odvodniť organizmus.

Ako začať s riadnou zmenou

Prvý krok je vo vašej hlave. Dajte si najprv menší cieľ, straťte asi 5 alebo 8 kg. Nezdá sa vám to také nemožné, ako keby ste chceli zhodiť hneď 20 kg. Odmerajte tiež percento tuku u odborníka, prípadne sa zvážte na váhe, ktorá vám ukáže nielen vašu hmotnosť, ale aj mieru hydratácie, percento tuku alebo BMI. Po niekoľkých týždňoch sa odmeriate a uvidíte, aké výsledky ste dosiahli a ako ste na tom s telesnou kondíciou. Pamätajte na to, že trvalá zmena si vyžaduje trvalé zmeny stravy a celkového myslenia o jedle a pohybe.

Prečo je dôležité jesť pravidelne

Máte pocit, že vždy, keď sa na jedlo len pozriete priberáte, a bojíte sa čokoľvek zjesť, aby vám opäť neboli malé nohavice? Určite ste už počuli o tom, že si telo pri nedostatku živín a pri hlade vytvára zásoby. Ak sa namiesto pravidelného jedenia snažíte oklamať telo malými obedmi, neraňajkujete alebo radšej trpíte hladom, nikdy to nebude ono. Naopak, o problém si koledujete. Môže sa u Vás objaviť závrat hlavy, bolesť brucha alebo iné problémy, pretože telo vám to dá jednoducho pocítiť. Základom každého chudnutia je dodať telu živiny v potrebnom množstve. A hlavne pravidelne.

Náš tip

Každý deň by ste mali zjesť 5 výživovo vyvážených jedál. Raňajky, dopoludňajšia desiata, obed, popoludňajší olovrant a večera. Ideálne je pripraviť si jedlo vopred do krabičky a vziať ho so sebou. Kupujte len jedlo, ktoré potrebujete na varenie. Tak sa vyhnete situáciám, keď útokom zoberiete zásobu sladkostí alebo slaných dobrôt. Jednoducho ich nebudete mať po ruke.

Vezmite si k chudnutiu pomocníkov

Na spestrenie jedálnička môžete siahnuť po prípravkoch a zdravých potravinách, ktoré sa odporúčajú pri dietách a chudnutí. Skúste napríklad kašu s vitamínovou bombou goji, proteínovú kašu alebo smoothie z ovocia s chia semienkami. Pre detoxikáciu organizmu a pre riadnu vzpruhu tiež odporúčají tréneri a výživoví poradcovia matcha tea. Podporuje spaľovanie tukov a prispieva k normálnej hladine glukózy v krvi.

Základné zásady úspešného chudnutia

 • Jedzte viackrát po menších porciách 5 jedál denne, pri fyzickej práci 6.
 • Zjedzte menej energie, ako spálite (ženy cca 5 000 kJ – t. j. 1195 kCal, muži 7 000 kJ – t. j. 1673 kCal).
 • Strava by mala mať dostatok bielkovín, sacharidov a tukov v správnom pomere. Nemali by chýbať ani vitamíny, minerály, vláknina a dostatočný príjem tekutín.
 • Jedlá musia byť vyvážené a pestré v rozmanitosti potravín, ako aj v pomere živín. Dopoludnia by mali prevládať sacharidy, popoludní zase proteíny.
 • Uistite sa, že máte dostatok pohybu. Ak nie ste práve športoví nadšenci, skúste aspoň pravidelné prechádzky, občas si choďte zaplávať alebo vystupujte z MHD o zastávku skôr.

Pozor na skryté cukry v potravinách a nápojoch

Možno si ani neuvedomíte, koľko cukru užijete v nápoji a v iných výrobkoch. Vedeli ste, že v jednom litri Coca-Coly "pijete" 108 g cukru? To je viac ako 27 kociek! Zdravé sa niekedy tvári aj spekané musle alebo ovocné šťavy, ktoré bývajú dosladené. Opatrne aj pri výbere jogurtov. V tégliku sladeného jogurtu sa môže schovávať aj 5 kôstok cukru.

Vzdajte sa sladkých nápojov a nahraďte ich tým, čo je pre telo zdravé. V obchode siahajte po neochutenej vode namiesto limonády. Varte si bylinný čaj alebo si zoberte vodu s citrónom. Ak je to možné, pripravujte si ovocné šťavy doma a neslaďte ich, maximálne medom alebo javorovým sirupom. V obchode namiesto sladkého jogurtu siahajte po bielom a dajte si ho s trochou musli, s ovocím alebo domácim džemom. Všetky tieto návyky vám pomôžu zbaviť sa nadbytočného cukru. Uvidíte, koľko ste ho možno nevedome prijímali každý deň.

Dajte prednosť celozrnnému pečivu

Dávajte pozor aj na pečivo. Keď je tmavé, neznamená to, že je zdravé. Často je zafarbené karamelom. Spoľah je na žitné a celozrnné pečivo alebo knäckebroty.

Typy na zdravšie chudnutie

 • Vždy majte pri sebe zdravú desiatu – jogurt, nakrájanú zeleninu, ovocie.
 • Urobte si v práci čas na riadny obed a nejedzte na počítači. Na jedlo sa budete lepšie sústrediť a viac vás zasýti.
 • Pite. Pre telo je dostatok tekutín dôležitý. Ak nepijete, vaše zažívanie sa spomaľuje. Pitie navyše odplavuje soli, ktoré spomaľujú chudnutie. Denne vypite najmenej 2 – 2,5 l nesladených tekutín.
 • Každý má niekedy chuť sladkého. A keď vás prepadne, skúste ju rozohnať štvorčekom s vysokým percentom čokolády alebo ovocím.
 • Nie sme neomylní. Ak si dáte sušienku alebo príležitostne čipsy alebo koláč, vynahraďte si to pohybovou aktivitou. Za žiadnych okolností však nepreskakujte jedlá.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Prečítajte si tiež

Ako sa omikrón líši od iných variantov choroby covid-19? Je možné ho chytiť v rovnakom čase ako delta? Ako zmierniť priebeh tohto ochorenia a aké sú nové varianty kovidu-19, sa dozviete v našom…

viac

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, ktorý vzniká fermentáciou sladeného čaju pomocou baktérií a kvasiniek. Poskytuje nielen chutné letné osvieženie, ale aj mnohé zdravotné výhody. Ako kombuchu…

viac

Betaglukány (niekedy nazývané imunoglukány) sú prirodzene sa vyskytujúce polysacharidy, ktoré sa nachádzajú v hubách, baktériách a rastlinách. Nájdete ich v našom sortimente výživových doplnkov - či…

viac

Hovädzí kolagén ľudia na stránkach MojaLekáraň.sk nakupujú dva a pol násobne viac ako ten morský. Často si myslia, že je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nie je to tak. Odborníčka a lekárnička online…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.