Moje srdcovky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Bradavice - prečo vznikajú a ako sa ich zbaviť ?

Bradavice - prečo vznikajú a ako sa ich zbaviť ?

Koža

Takmer každého z nás pár- krát potrápili bradavice. Ako ich, čo najúčinnejšie odstrániť ? Môžete si pomôcť samy, alebo je vždy nutné vyhľadať kožného lekára ?

Bradavice - prečo vznikajú a ako sa ich zbaviť ?

Čo sú vlastne bradavice ? Bradavice sú vírusové nezhubné výrastky na koži, ktoré sú spôsobené ľudským papilomavírusom  HPV. Najčastejšie sa vyskytujú na nohách a na prstoch rúk, menej často na iných častiach tela, či na slizniciach. Niektoré vymiznú samy, zato iné nás dokážu pekne potrápiť a my sa ich ťažko zbavujeme.

Bradavice sa prenášajú priamym dotykom. Do podkožia môže vírus preniknúť napr. malým poranením, rozmočenou pokožkou od vody  a potu, miestom s ekzémom, či inak oslabenou pokožkou Medzi časté miesta prenosu patria verejné bazény, kúpaliská, sauny, sprchy a iné miesta, kde sa chodí naboso (šatne, koberce). Inkubačná doba je individuálna. Môže sa pohybovať od niekoľkých týždňov po niekoľko mesiacov. Občas sa môžu objaviť aj po niekoľkých rokoch.

Druhy bradavíc

Jednotlivé typy bradavíc sa líšia tvarom, farbou, veľkosťou a polohou. Vyskytujú sa jednotlivo alebo v zhlukoch, a niektoré môžu byť bolestivé. Poznáme tieto druhy :

  • pravé bradavice- sú najčastejším typom, ktorý sa vyskytuje hlavne u malých detí a dospievajúcich do 20-30 rokov. Ide o vyvýšený, jemne popolavý a na pohmat tvrdý vyvýšený pupenec, ktorý sa postupne zväčšuje. Vyskytuje sa najčastejšie na rukách (na dlaniach a pod nechtami). K prenosu dochádza škrabaním. Vo väčšine prípadov do 2 rokov samy vymiznú.
  • ploché bradavice- postihujú predovšetkým deti, ktoré si ich škrabaním môžu rozniesť po tele. Ide o svetlo ružové pupence s hladkým povrchom vyskytujúce sa vo väčšom množstve najčastejšie na hlave, krku, členkoch, či zápästí.
  • plantárne bradavice- vyskytujú sa na ploskách chodidiel u dospelých mužov a žien tam, kde je vyvíjaný pri chôdzi najväčší tlak. Výrastok je najprv malý s hladkým povrchom, postupne rohovatie a tvorí sa okolo neho prstenec podobný mozoľu. Tento typ bradavíc je veľmi bolestivý a prekáža v normálnej chôdzi. Tiež je veľmi odolný voči liečbe a rád sa „vracia na miesto činu.“
  • nitkovité bradavice- vyskytujú sa u dospelých hlavne tam, kde je tenká koža, tj. na tvári v okolí očí, pier a na krku. Majú úzky pretiahnutý tvar a vystupujú nad úroveň kože. Často dochádza k ich odtrhnutiu a následnému krvácaniu. Tým sa veľmi dobre a rýchlo šíria aj do ďalších oblastí tela.
  • genitálne bradavice (kondylómy)- prenášajú sa pohlavným stykom (vaginálnym, rektálnym i orálnym). Postihujú vlhké prostredie pohlavných slizníc.  Na začiatku sú to malé ružové útvary, ktoré postupom času splývajú do väčších zhlukov. V SR patria k najčastejším pohlavne prenosným ochoreniam.

Prevencia bradavíc

Vzhľadom k spôsobu prenosu odporúčame používať sandále vo verejných sprchách, kúpaliskách, bazénoch, šatniach a saunách. Každú obuv pravidelne vydezinfikujte a bazény tiež, aby sa vírus ďalej nešíril. Výskyt bradavíc je čiastočne spojený s imunitným systémom. Správne aktívny imunitný systém pomáha udržať napr. imunoglukán,  echinacea, rakytník, dostatok vitamínov a minerálov.

Liečba- ako na bradavice ?

Veľa z nás sa najprv pokúša zbaviť bradavíc svojpomocne. Pokiaľ sa nedarí, bradavíc je viac, začínajú sa objavovať na ďalších miestach, je na rade vyhľadať lekára.

Pri liečbe bradavíc sa používa veľa postupov- od chirurgických zákrokov po laser, kryoterapiu (zmrazenie) tekutým dusíkom alebo „leptanie“. Bohužiaľ nie vždy dôjde k očakávanému výsledku a bradavice vymiznú. Liečba býva niekedy zdĺhavá a občas sa bradavice znova objavia.  Dôležité je však v liečbe zotrvať.  Liečba kondylómov  patrí vždy do rúk lekára.

Na liečbu sa obyčajne používajú prípravky s kyselinou salycilovou a mliečnou, napr. Kolodium forte. Tieto produkty pomáhajú odstrániť zrohovatenú vrstvu bradavice a poleptajú ju. Na báze kryoterapie fungujú napr. Wartner alebo Urgo.  „Zmrazená bradavica“ väčšinou po 10-14 dňoch sama vymizne alebo odpadne a pod ňou sa vytvorí zdravá koža.

Naše babičky používali na bradavice napr. lastovičník, cesnak alebo propolis.  Používa sa tea tree oil alebo tzv. Čertov kamienok alebo lapis. JE však dôležité všetky produkty nanášať len na bradavicu, aby nedošlo k poškodeniu a spáleniu okolia zdravej pokožky.

Pokiaľ budete dodržovať niektoré z vyššie  uvedených postupov a vydržíte, bradavice vás trápiť isto nebudú.

 

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam