Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Aktívna starostlivosť o prostatu

Aktívna starostlivosť o prostatu
Zdielať

Máte problém so zväčšujúcou sa prostatou? Ak máte po šesťdesiatke, nepatríte veru do ligy výnimočných, pretože vo veku 60-69 rokov trpí diagnózou nezhubného zväčšenia prostaty 43 % mužov, po sedemdesiatke je to už každý druhý a tento pôvodne malý orgán potrápi až 80 % osemdesiatnikov.

Vo vyššom veku sa stáva nočnou morou väčšiny mužov. Prostata. U mladého dospelého muža orgán vážiaci 20 gramov, ktorý sa veľkosťou dá prirovnať ku gaštanu. Predstojná žľaza uložená pod močovým mechúrom, ktorá obklopuje močovú rúru. Vlastne by sa to dalo prirovnať k objatiu, len to objatie je so zvyšujúcim sa vekom čoraz otravnejšie.

Zmeny na prostate už u tridsiatnikov

Mikroskopické zmeny na prostate sa začínajú už okolo tridsiatky. Chlapi však spočiatku nemávajú žiadne subjektívne ťažkosti, ktoré by súviseli s tým, že prostata sa začína pomaly zväčšovať. V staršom veku však robí prostata problém pri močení preto, lebo cez ňu vedie močová rúra a zväčšujúca sa prostata ju začína postupne stláčať.

Včasné štádium zväčšenej prostaty sa prejavuje častým, naliehavým a nepríjemným nutkaním na močenie. Takým naliehavým, že sa muž mnohokrát obáva, že nedobehne na WC včas. Veľmi nepríjemným subjektívnym príznakom je aj časté močenie v noci. Tento príznak obťažuje nielen pacientov, ale aj ich manželky. Neskôr už mužovi dlho trvá, kým začne močiť, musí čakať, alebo tlačiť, močí slabým prúdom. U niektorých dôjde k tomu najnepríjemnejšiemu – napriek naliehavému nutkaniu zo seba nedokážu dostať ani kvapku. Tento problém vyrieši len cievkovanie.

Výživový doplnok v klinicky overenom množstve

Každý muž po dosiahnutí päťdesiatky by mal preventívne navštíviť urológa. Bez ohľadu na vek by mal tohto odborníka (nepotrebuje na to odporúčanie od obvodného lekára) navštíviť každý muž, ktorý na sebe spozoruje zmeny súvisiace s močením.

Niektorí pacienti v úvodných štádiách rozvoja tejto diagnózy, ktorej sa hovorí nezhubné zväčšenie prostaty (benígna hyperplázia prostaty) potrebujú len sledovanie. Najmä takí si môžu pomôcť výživovými doplnkami. Výživové doplnky nie sú lieky, ale potraviny na doplnenie prirodzenej stravy, ktoré sú koncentrovanými zdrojmi živín. Možno ich užívať vo forme kapsúl, tabliet, vrecúšok s práškom a podobne. Na riešenie problémov s prostatou sa používajú rastliny ako extrakt, raž, tekvicové jadrá, pŕhľava dvojdomá, lykopén či extrakt z trpasličej palmy.

14. august 2012
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Možno už ste niekedy skúšali rozmixovať ovocie so smotanou a šupnúť túto zmes do mrazničky s nádejou, že si po pár hodinách pochutnáte na skvelej zmrzline... Lenže namiesto zmrzliny na vás čakala…

viac

Ide o ochorenie, prejavujúce sa zápalom hrtana a trpia na neho ako dospelí, tak deti. Laryngitída nie je väčšinou nebezpečná, ale napriek tomu sa oplatí vedieť, ako sa prejavuje a ako jej predchádzať.

viac

Pre správne fungovanie organizmu je nutné piť dostatočné množstvo tekutín. Napriek tomu miernou dehydratáciou trpí stále veľký počet ľudí. Rizikovejšie skupiny sú deti a seniori, u ktorých by sme na…

viac

Tiež si v lete užívate všetko to ovocie okolo? Jahody, ríbezle, čučoriedky a marhule k letu proste patria. A čarovať so sladkým ovocím sa dá aj bez múky. Niekedy sa ho tiež oplatí dať dohromady s…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.