Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Ako zatočiť s kliešťami

Ako zatočiť s kliešťami

Deti Koža

Čo je kliešť, ako ho vytiahnuť a čo radšej nerobiť alebo aké repelenty používať, poradíme v našom článku.

Ako zatočiť s kliešťami

Čo je kliešť

 • je to roztoč, ktorý sa živí krvou svoje obete,
 • prenáša hneď niekoľko vážnych infekčných chorôb

Ako funguje

 • má špeciálny chitínový štít, vďaka ktorému je ťažké ho roztlačiť,
 • na hlave má špeciálne tykadlá a tie mu pomáhajú nájsť to najlepšie miesto na tele hostiteľa (v záhyboch kože, v podpazuší atď.),
 • dokáže trpezlivo čakať hodiny na vrcholku trávy a vyzerať potenciálneho hostiteľa,
 • na tele má špeciálny orgán, ktorý zachytáva všetky vnemy a vyhodnocuje všetky pachy a otrasy okolo. Akonáhle zavetrí príležitosť, snaží sa pomocou trávy dostať sa na telo hostiteľa a prisať sa,
 • dokáže čakať a hladovať aj celý rok, čo je zhruba štvrtina jeho života. Na tele hostiteľa potom zostáva zhruba dva týždne.

Čo to je DEET?

DEET = dietyltoluamid je považovaný za najúčinnejšiu látku proti krv sajúcemu hmyzu - komárom, ovadom a kliešťom. Pre jeho účinok je potrebná minimálna koncentrácia od 20% v prípravku. DEET je však pesticíd, tj. látka, ktorá je nebezpečná pre ryby a ďalšie drobné živočíchy. Bolo zistené, že účinkuje ako neurotoxín, preto nie je vhodné tieto repelenty aplikovať na holú kožu. Tiež u malých detí túto látku v ochrane pred hmyzom radšej nepoužívajte.

Ako vytiahnuť kliešťa

Najlepší spôsob vytiahnutia kliešťa je buď

 • kývať s ním zo strany na stranu, alebo
 • s ním pomaly otáčať

Nezabudnite si vždy umyť ruky, a kliešťa potrieť dezinfekciou.

Akonáhle je kliešť vonku, môžete ho vyhodiť alebo ho zaslať do laboratória, kde zistia, či prenášal lymskú boreliózu alebo kliešťovú encefalitídu. To, že bol prenášačom, ale nutne nemusí znamenať, že vás nakazil.

Po odstránení kliešťa je dobré sa niekoľko týždňov pozorne sledovať.

Časové rozmedzie medzi odstránením kliešťa a prvým príznakom môže byť aj niekoľko týždňov.

Čo NErobiť

 • rozhodne kliešťa nepotierajte olejom alebo iným tukom. Stane sa to, že sa pravdepodobne začne dusiť a počas toho vyvráti obsah svojho tela do rany, kde je prisatý. To isté platí pri pomliaždení kliešťa.
 • nesnažte sa kliešťa odstrániť pomocou pinzety alebo ťahaním, s najväčšou pravdepodobnosťou kliešťa pretrhnete. Ak vám v koži zostanú len hryzadlá, telo sa s nimi vysporiada rovnako, ako s trieskou.

Choroby súvisiace s kliešťom

 • Kliešťová encefalitída sa prejaví príznakmi podobnými chrípke alebo viróze, bolesťami hlavy, kĺbov a únavou. Ak prvá fáza choroby prebehne bez začatia liečby, dôjde k vysokým horúčkam a hrozia poruchy nervového systému.
 • Lymská borelióza sa prejavuje bledou škvrnou s červeným kruhovým začervenaním v mieste prisatia, ktorá sa postupne zväčšuje.

Obe choroby sú vážne a je potrebné ich okamžite liečiť.

Pomoc z prírody

Veľmi účinnou prírodnou látkou s repelentným účinkom je citronelový olej, ktorý je súčasťou série už hotových repelentov. Často sa tiež kombinuje citronela, levanduľa, eukalyptus, tymián alebo levanduľa.

Kliešť v tehotenstve

Pre nastávajúce matky je kliešť nebezpečný aj napriek tomu, že zatiaľ nebol preukázaný prenos choroby z matky na plod. Prisatím môže spôsobiť rôzne infekcie a žena v tehotenstve má veľmi obmedzené možnosti liečby. Sú zdokumentované prípady, keď došlo pri lymskej borelióze k trvalému poškodeniu alebo až k smrti plodu. Tehotné ženy síce môžu užívať niektoré antibiotiká, možnosti sú ale veľmi obmedzené.

Prevencia predovšetkým

Najdôležitejším krokom, nielen pre nastávajúce matky, zostáva prevencia. Do prírody vždy s repelentom, najlepšie po očkovaní na kliešťovú encefalitídu a s dlhými nohavicami. Po každej návšteve prírody sa nezabudnite, hlavne na jar a v lete, poriadne prezrieť.

Vyrobte si domáci repelent

Postačí nám k tomu 100 g sušeného alebo čerstvého tymiánu, ktorý povaríme v 300 ml vody. Necháme lúhovať 2 hodiny. Potom zlejeme a prilejeme 100 ml vínneho octu. Takto pripravený repelent nalejeme do fľaštičky s rozprašovačom. Repelent uchovávajte v chladničke. Pred vychádzkou do prírody je potrebné tento repelent aplikovať dôkladne na odev celého tela a po niekoľkých hodinách sa opakovane prestriekať. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam
Spýtajte sa lekárnika