MojaLekáreň.sk

Kliešťová encefalitída - prevencia, príznaky a liečba

Kliešťová encefalitída je infekčné vírusové ochorenie, ktoré napáda nervový systém. Na človeka sa prenáša najčastejšie infikovaným kliešťom. Zdrojom vírusu sú malé hlodavce a lesné zvieratá, od ktorých sa kliešť nakazí. Výnimočne môže dôjsť k nákaze konzumáciou tepelne neupravených mliečnych potravín (syr, mlieko, jogurt). Ochorenie prenášané potravinami má zvyčajne miernejší priebeh. Okrem kliešťovej encefalitídy je najznámejším ochorením prenášaným kliešťami borelióza.

Kliešťová encefalitída - prevencia, príznaky a liečba
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Tento článok má len edukačný charakter, nenahradzuje poradu s lekárom alebo lekárnikom.

Kde infikované kliešte stretneme

Kliešte sú aktívne už od jari, kedy teplota stúpa nad 5° C. Plná aktivita kliešťov prepuká cca 1-2 týždne po posledných mrazoch a najaktívnejšie bývajú od apríla do októbra. Ani v prípade teplej zimy však nie je výnimkou nájsť kliešťa. Kliešť sa drží v tráve alebo na kríkoch vo výške do 1,5 m. 

Príznaky kliešťovej encefalitídy

K prenosu kliešťovej encefalitídy dochádza už po dvoch hodinách od prisatia infikovaného kliešťa.

Inkubačná doba kliešťovej encefalitídy je väčšinou 7-14 dní (niekedy až 4 týždne). Väčšinou máva ochorenie 2 fázy. Niekedy môže prebehnúť len jedna fáza alebo môže prebiehať bez príznakov.

  • 1. fáza - "chrípková" fáza trvá obvykle 3-5 dní. Prejavuje sa podobne ako chrípka - bolesťou kĺbov, hlavy, svalov, zvýšenou teplotou, nechutenstvom, nevoľnosťou, únavou. U niektorých pacientov prebehne len táto prvá fáza. Potom nastupuje "obdobie pokoja pred búrkou", ktoré trvá 1-20 dní.
  • 2. fáza - väčšinou sa objaví vysoká horúčka, vracanie, svetloplachosť, veľké bolesti hlavy, stuhnutie šije. Môže dochádzať aj k postihnutiu centrálnej nervovej sústavy - tras, závraty, poruchy hybnosti svalov, nervová obrna, dezorientácia, poruchy spánku a pamäti. Táto akútna fáza trvá 2-3 týždne. 2. fáza ochorenia môže mať aj trvalé následky. Objaviť sa môžu chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, sústredenia či rovnováhy, depresia, trasenie, obrny svalov. Fatálne môže skončiť až 1% ochorení. Kliešťová encefalitída u detí do 7 rokov máva väčšinou ľahší priebeh.

Liečba

Diagnostika kliešťovej encefalitídy sa vykonáva z krvi preukazom protilátok. Cielená liečba bohužiaľ neexistuje. Liečia sa len jednotlivé symptómy (bolesť, teplota, doplnenie vitamínov..). Dôležitý je aj pokoj na lôžku, vyvarovať sa stresu a ostrého denného svetla. V opačnom prípade môže dochádzať k zhoršeniu symptómov a predĺženiu rekonvalescencie. Nekomplikované ochorenie rozvinuté do 2. fázy vyžaduje cca 2 týždne hospitalizácie a ďalšie 2-4 týždne rekonvalescencie. Prekonané ochorenie zaručuje dlhodobú imunitu, väčšinou v rozmedzí 20 až 30 rokov.

Prevencia a očkovanie proti klieštovej encefalitíde

Najúčinnejšou prevenciou sa javí očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Očkovať sa je možné začať kedykoľvek v priebehu celého roka. Základné očkovanie sa skladá z 3 dávok. Druhá dávka sa aplikuje 1-3 mesiace po prvej dávke. 3. dávka je aplikovaná 5-12 mesiacov po 2.dávke. Prvé preočkovanie sa odporúča po 3 rokoch. Ďalšie preočkovanie stačí každých 5 rokov.

Nájdite kliešť snadno

Ak sa vyberiete do prírody, je vhodné nosiť svetlé oblečenie (na ňom sú kliešte a iný hmyz lepšie viditeľné), dlhé nohavice a rukávy, pevnú obuv a ponožky, do ktorých sú stiahnuté nohavice. Ak viete, že budete v prírode sedieť alebo ležať, odporúčame pribaliť si nejakú podložku. Opäť svetlejších farieb, aby na nej prípadných kliešťov bolo dobre vidieť.

Repelenty - klasické i prírodné

Na prechádzky prírodou sa vybavte aj repelentom. Ponuka repelentov je naozaj široká. Vybrať môžete repelentné spreje, gély, roll-ony, náramky, gumičky, náplasti či ultrazvukové prívesky. Repelenty sú predovšetkým na báze DEET, IR3535. Existujú aj prírodne repelenty na báze bylinných silíc. Ak budete kombinovať repelent a opaľovacie (či iné) prostriedky, naneste vždy najskôr opaľovací prostriedok. Po príchode z vonka sa vždy dôkladne prezrite. Pri dlhotrvajúcom pobyte v prírode je vhodné prezerať sa aj počas výletu.

Ako správne odstrániť kliešťa

Kliešte je potrebné odstrániť čo najskôr po ich objavení, aby sa znížilo riziko infekcie. Pri odstraňovaní nepoužívajte krémy ani oleje. Kliešťa postriekajte dezinfekčným prostriedkom, najlepšie alkoholom a jódom. Nechajte ho chvíľu pôsobiť (približne 5 minút) - zničíte tak baktérie a vírusy v tele kliešťa. Ak sa kliešť sám neuvoľní, použite na jeho vytiahnutie špeciálne kliešte, pinzetu, jazýčky alebo háčiky.

Uchopte kliešťa čo najbližšie ku koži a vytiahnite ho jemným kývavým pohybom smerom nahor. Po odstránení kliešťa ranu znovu prelejte dezinfekčným prostriedkom. Na odstránenie kliešťa môžete použiť aj špeciálne prípravky (Ixoderm, Atix,...), ktoré uľahčia jeho odstránenie. Po odstránení kliešťa si niekoľko týždňov skontrolujte svoj zdravotný stav a ak sa u vás objavia príznaky niektorej z chorôb prenášaných prenášačmi, navštívte lekára.

Symptómy choroby či zdravotného problému popísané v tomto článku sa u každého môžu prejaviť inak. V každom prípade konzultujte svoje zdravotné problémy vždy s lekárom.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Repelenty Prostriedky proti hmyzu

Prečítajte si tiež

Škorica je jedným z najstarších a najobľúbenejších korenín na svete. Jej charakteristická vôňa a chuť obohacuje nielen sladké, ale aj slané jedlá. Okrem kulinárskeho využitia má škorica aj množstvo…

viac

Kazia sa vám často zuby alebo trpíte zápalmi ďasien? Aj to môžu byť príznaky celiakie u dospelých.

viac

Harmanček je jednou z najznámejších a najpoužívanejších liečivých rastlín v našej krajine. Je vhodný pre každého, okrem alergikov, a vďaka svojej jemnej, ale účinnej povahe je obľúbeným liekom v…

viac

Zápal pľúc je zápalové ochorenie pľúcneho tkaniva. Môžu ho spôsobiť baktérie, vírusy, plesne, ale aj rôzne chemické látky alebo alergie. Jeho odborný názov je pneumónia. Zápal pľúc môže postihnúť…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.