Príčiny pigmentových škvŕn
Pigmentové škvrny majú rad príčin. Jednou z častých príčin je znížená funkcia pečene, ktorá nedokáže prekonať látky spôsobujúce nepríjemné sfarbenie kože. Pre podporu pečeňových funkcií je veľmi vhodné užívať vitamíny skupiny B, spolu s horko chutiacimi tonikami typu pestrec mariánsky, púpava list, koreň, artičok, palina a podobne.
Pomoc z prírody
Siahnuť môžete i po niektorom z prípravkov osvedčených kozmetických firiem alebo sa spoľahnite na vedecky overené (1) "domáce" postupy:
Jablčný ocot
Jablčný ocot obsahuje kyselinu octovú, ktorá podľa výskumu (2) zosvetľuje pigmentáciu. Ak chcete, aby bol ocot čo najúčinnejší, dodržujte tento postup:
- zmiešajte 1 diel octu s 1 dielom vody
- naneste na pigmentové škvrny
- nechajte pôsobiť 2 - 3 minúty
- opláchnite vlažnou vodou
- opakujte dvakrát denne, kým nedosiahnete požadovaný výsledok
Aloe vera
Jedinečný výskum (3) indických lekárov dokázal, že látka aloín, ktorá je súčasťou dužiny aloe vera, zosvetľuje pigmentové škvrny. Navyše sa aloe vera hodí ako prevencia vzniku rakoviny kože, pretože podľa brazílskych vedcov (4) spoľahlivo chráni pred UVA žiarením. Na účinné využitie aloe vera proti pigmentovým škvrnám sa držte tohto postupu:
- pred spaním aplikujte na škvrny čistý gél z aloe vera
- ráno opláchnite pokožku teplou vodou
- postup opakujte každý deň, kým vaša pleť nedosiahne jednotný odtieň
Červená cibuľa
Extrakt z červenej cibule má preukázateľné (5) účinky na zosvetlenie pokožky a tiež na liečbu čerstvých i starších jaziev. Pri nákupe krémov na hyperpigmentáciu sa preto zamerajte na to, aby sa práve červená cibuľa čiže allium cepa nachádzala v ich zložení. Nám sa osvedčil napríklad Scar Esthetique, ktorý túto látku obsahuje.
Extrakt zo zeleného čaju
Štúdia (6) kórejských lekárov poukazuje na to, že zelený čaj obsahuje polyfenolické zlúčeniny, ktoré sa podieľajú na eliminácii pigmentových škvŕn z pleti. Pre ich odstránenie dodržujte tento postup:
- zalejte listy zeleného čaju vriacou vodou a nechajte lúhovať minimálne päť minút
- vodu zlejte a listy nechajte vychladnúť
- jednotlivé lístky prikladajte na škvrny a nechajte niekoľko minút pôsobiť
- opakujte dvakrát denne, kým nedosiahnete požadovaný účinok
Sójový extrakt
Americkí vedci preukázali (7), že extrakt zo sóje účinne pomáha proti hyperpigmentácii s tým, že zosvetlenie je zrejmé približne po 12 týždňoch aplikácie dvakrát denne. Buď sa teda pri výbere nového kozmetického prípravku zamerajte na to, aby obsahoval výťažok zo sóje, alebo dodržujte tento postup:
- ráno a večer aplikujte pomocou vatového tampónu neochutené a nesladené sójové mlieko na škvrny
- nechajte zaschnúť a následne pleť ošetrite tak, ako ste zvyknutí
- vydržte aspoň tri mesiace, radšej ale aplikáciu neprerušujte, pigmentové škvrny sa môžu jednoducho vrátiť
Doplnky stravy proti hyperpigmentácii
Priame odstraňovanie pigmentových škvŕn je tiež dobré podporiť doplnkami stravy. Medzi tie najúčinnejšie patrí:
- Vitamín C - je prirodzený antioxidant a v tele redukuje tvorbu melanínu, ktorý je zodpovedný za tvorbu pigmentových škvŕn. Príjem vitamínu C z ovocia a zeleniny je nestabilný, čo má za následok aj nestabilnú ochranu pred vývojom škvŕn. Na základe odborných štúdií (8) teda odporúčame užívať vitamín C vo forme tabliet alebo iných doplnkov stravy.
- Vitamín E - vďaka niekoľkým experimentálnym štúdiám (9) sa ukázalo, že vitamín E čiže tokoferol stojí za depigmentáciou a celkovým zlepšením pleti. Najlepšie je ho podávať vo forme tabliet a v kombinácii s vitamínom C.
- Vitamín B3 - klinické štúdie (10) preukázali, že už po 4 týždňoch liečby výrazne znížil rozsah aj odtieň hyperpigmentácie. Aj vitamín B3 čiže niacín je vhodné dopĺňať do tela vo forme tabliet.
Prírodné látky zosvetľujúce kožu
Lokálne možno ako prírodnú zosvetľujúci látku použiť šťavu z citróna a miesta zvýšenej pigmentácie ňou potierať. Veľmi účinné na tieto ťažkosti sú éterické oleje, napríklad olej z ruže, geránia, levandule, šalvie, rozmarínu, citrónu. Vždy vhodne zriedené v základnom oleji, napríklad mandľovom alebo primiešané do bežného krému.
Zdroje:
(1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3663177/
(2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25811473/
(3) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25811473/
(4) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26815913/
(5) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20635304/
(6) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20635304/
(7) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17941363/
(8) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20465650/
(9) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7027767/
(10) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12100180/