MojaLekáreň.sk

Spýtajte sa nás

Vaše zdravie je pre nás na prvom mieste. Načúvame vám a rešpektujeme vaše priania týkajúce sa starostlivosti o zdravie.

Či už potrebujete pomoc s výberom vhodného lieku, doplnku stravy či vitamínu, naši lekárnici sú tu pre vás! Poradia vám nielen s klasickými liekmi, ale majú skúsenosti aj s prírodnou liečbou, bylinnou terapiou, Bachovými esenciami či homeopatiou.

Napíšte nám email a naši lekárnici vám v pracovné dni odpovedia do 24 hodín. Môžete nás tiež kontaktovať na tel. 0221 201 380 (možnosť 2) v pracovných dňoch od 9 do 14 hod. Vo všedné dni v časoch 10-14 hodin zastihnete našich lekárnikov aj na online chate.
 

Na všetky vaše dotazy odpovie tým lekárnikov pod vedením Mgr. Pavly Horákovej a PharmDr. Kamily Horníčkovej.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými liečivami

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s prírodnou liečbou alebo bylinnou terapiou

On-line chat

Začať konverzáciu

Práve nie sme online. Využite pre svoj dotaz e-mail.

E-mail

Ak je váš dotaz obsiahly a potrebujete detailnejšiu odpoveď, napíšte nám na lekarnik@mojalekaren.sk a odpoveď získate do 24 hodín.

Načítavam filtre...
Filtrovanie
81 otázok a odpovedí

Rozlišujeme zvýšenú teplotu (do 38 °C) a horúčku, o ktorej hovoríme, ak teplota presiahne 38 °C nameraných v podpazuší alebo 38,5 °C nameraných rektálne. Horúčka nie je choroba, je to prejav mnohých ochorení. Zvýšená teplota - subferilita: telesná teplota 37,0 do 38 st.C. Ľahka horúčka je od 38 do 39 st.C Vysoká horúčka je nad 39 st.C. Hypotermia ja stav, pri ktorom je telesná teplota nižšia ako 35 stupňov Celzia. Nastáva pri nadmerných stratách tepla. Pokles telesnej teplotyvedie k spomaleniu metabolických pochodov v organizme a klesá spotreba kyslíka tkanivami. Teplota počas dňa kolíše,…

Celá odpověď

Ako liečiť teplotu či horúčku u bábätka a u detí? Meranie teploty: Deťom do 3 rokov života sa meria teplota v konečníku - rýchlobežkou. Ešte pred vytiahnutím teplomera z konečníka odčítajte od nameranej hodnoty 0,5 stupňa C. U detí v predškolskom veku a starších detí sa meria teplota v podpazuší. Špička teplomera musí byť v strede podpazušia. Liečba - pri subfebrilitách sa nepodávajú lieky na zníženie teploty (tzv. antipyretiká). Treba dbať na dostatočný prísun tekutín a opakovaným meraním teploty, sledovať jej vývoj, teda opakovane premeriavať teplotu každú hodinu- 3 hodiny. - pri ľahkej…

Celá odpověď

Je možné použiť voľnopredajné antipyretiká s obsahom ibuprofénu, kyseliny acetylsalicylovej či paracetamolu, je potrebné sa riadiť príslušným dávkovaním. Ak teplota neustúpi je možné použiť vlažný kúpeľ, či sprchu a dopĺnať tekutiny.

Celá odpověď

Koronavírus je veľká rodina vírusov, ktoré spôsobujú rôzne ochorenia u ľudí a zvierat. V januári 2020 bol identifikovaný nový koronavírus, ktorý sa nazýva SARS-CoV-2, a spôsobuje ochorenie nazývané COVID-19. COVID-19 má široké spektrum príznakov, ktoré môžu byť od miernych až po ťažké. Niektorí ľudia môžu byť infikovaní vírusom, ale nemusia prejaviť žiadne príznaky (asymptomatickí), zatiaľ čo iní môžu vyvinúť závažné príznaky a komplikácie. Najčastejšie príznaky COVID-19 zahŕňajú: Horúčku a zimnicu. Kašeľ a bolesť hrdla. Únava a slabosť. Dýchavičnosť alebo dýchacie ťažkosti. Svalovú…

Celá odpověď

Liečba COVID-19: Samoizolácia: Osoby s miernymi príznakmi alebo pozitívnym testom by mali zostať doma a minimalizovať kontakt s ostatnými, aby sa zabránilo šíreniu vírusu. Symptomatická liečba: Pre liečbu miernych príznakov sa odporúča užívať lieky proti bolesti a horúčke, napríklad paracetamol. Je dôležité dodržiavať odporúčanú dávku a rady lekára. Hydratácia: Dôležité je udržiavať primeranú hydratáciu organizmu a piť dostatok tekutín. Monitorovanie stavu: Pacienti s COVID-19 by mali monitorovať svoj stav a vyhľadať lekársku pomoc, ak sa ich príznaky zhoršia. V závažnejších prípadoch COVID…

Celá odpověď

Crohnova choroba je zápalové ochorenie čreva, ktoré môže postihovať rôzne časti tráviaceho systému od úst po konečník. Medzi najčastejšie prejavy Crohnovej choroby patria: Hnačka: Chronická hnačka je jedným z najbežnejších príznakov Crohnovej choroby. Hnačka môže byť kvapalná alebo s prímesou krvi a často je sprevádzaná nutkaním na stolicu. Bolesť brucha: Pacienti s Crohnovou chorobou často trpia bolesťou brucha. Táto bolesť môže byť lokalizovaná v rôznych častiach brucha a môže sa meniť v závislosti od miesta zápalu. Úbytok hmotnosti: Nedostatok chuti do jedla, zhoršené vstrebávanie…

Celá odpověď

Rýchla pomoc na zápal močového mechúra je zvýšenie príjmu tekutín: Pitie veľkého množstva vody môže pomôcť zriediť moč a zmierniť podráždenie močového mechúra. Užívanie antibiotík: Ak je zápal spôsobený bakteriálnou infekciou, lekár ti môže predpísať vhodné antibiotiká. Vyhnúť sa dráždivým látkam: Znížte konzumáciu kofeínu, alkoholu, kyslého ovocia a korenistých potravín, pretože tieto látky môžu dráždiť močový mechúr. Teplé obklady: Aplikácia teplých obkladov na dolnú časť brucha môže pomôcť uvoľniť svaly a zmierniť bolesť. Vyprázdňovanie močového mechúra minimalizuje hromadenie baktérií.…

Celá odpověď

Medzi bežné príznaky zápalu močového mechúra patria: Časté a nutkanie na močenie: Môžete mať pocit, že musíte často chodiť na záchod, aj keď sa vám močový mechúr nenaplní úplne. Bolesť pri močení: Močenie môže byť bolestivé a nepohodlné. To môže byť sprevádzané pocitom pálenia alebo svrbenia v močovej trubici. Malé množstvo moču: Pri každom močení môžete močiť len malé množstvo moču. Zmenená farba moču: Moč môže byť zakalený, s nepríjemným zápachom alebo môže obsahovať krvavé stopy. Bolesť v dolnej časti brucha alebo panvovej oblasti: Môžete pociťovať nepríjemnú bolesť alebo tlak v…

Celá odpověď

Liečba zápalu močových ciest, vrátane cystitídy, zahŕňa obvykle užívanie antibiotík. Správna voľba antibiotika závisí od druhu baktérií spôsobujúcich infekciu a od citlivosti týchto baktérií voči rôznym antibiotikám. Najbežnejšími antibiotikami používanými na liečbu zápalu močových ciest sú: Trimetoprim/sulfametoxazol: Toto kombinované antibiotikum sa často používa aj na liečbu infekcií močových ciest. Ciprofloxacín: Toto antibiotikum je širokospektrálne a môže byť použité na liečbu závažnejších infekcií močových ciest. Amoxicilín: Niekedy sa používa ako alternatívne antibiotikum, najmä…

Celá odpověď

Zápal močových ciest (ZMČ) u mužov a žien môže mať niektoré odlišnosti kvôli anatomickým rozdielom medzi pohlaviami. Tu sú hlavné rozdiely: Dĺžka močovej trubice: U žien je močová trubica kratšia ako u mužov. To znamená, že baktérie majú u žien kratšiu vzdialenosť k močovému mechúru, čo môže zvýšiť riziko rýchlejšieho šírenia infekcie. U mužov je močová trubica dlhšia, čo môže mať za následok menšiu pravdepodobnosť, že sa baktérie dostanú až do močového mechúra. Anatómia močového traktu: U mužov je močová trubica spojená aj s prostatou, čo môže byť miesto, kde sa baktérie môžu usadiť a…

Celá odpověď

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.