MojaLekáreň.sk

Spýtajte sa nás

Vaše zdravie je pre nás na prvom mieste. Načúvame vám a rešpektujeme vaše priania týkajúce sa starostlivosti o zdravie.

Či už potrebujete pomoc s výberom vhodného lieku, doplnku stravy či vitamínu, naši lekárnici sú tu pre vás! Poradia vám nielen s klasickými liekmi, ale majú skúsenosti aj s prírodnou liečbou, bylinnou terapiou, Bachovými esenciami či homeopatiou.

Napíšte nám email a naši lekárnici vám v pracovné dni odpovedia do 24 hodín. Môžete nás tiež kontaktovať na tel. 0221 201 380 (možnosť 2) v pracovných dňoch od 9 do 14 hod. Vo všedné dni v časoch 10-14 hodin zastihnete našich lekárnikov aj na online chate.
 

Na všetky vaše dotazy odpovie tým lekárnikov pod vedením Mgr. Pavly Horákovej a PharmDr. Kamily Horníčkovej.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými liečivami

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s prírodnou liečbou alebo bylinnou terapiou

On-line chat

Začať konverzáciu

Práve nie sme online. Využite pre svoj dotaz e-mail.

E-mail

Ak je váš dotaz obsiahly a potrebujete detailnejšiu odpoveď, napíšte nám na lekarnik@mojalekaren.sk a odpoveď získate do 24 hodín.

450 otázok a odpovedí

Áno, piata choroba, tiež známa ako exantémová choroba, je infekčné ochorenie, ktoré postihuje prevažne deti. Táto choroba je spôsobená vírusom parvovírus B19. Väčšina prípadov sa vyskytuje u detí vo veku 5 až 15 rokov. Príznaky piatej choroby zahŕňajú: Začiatok s miernou horúčkou, únava a bolesťami hlavy. Vývoj charakteristickej vyrážky na tvári, ktorá môže pripomínať červený plášť. Táto vyrážka sa často nazýva "slapped-cheek" vyrážka kvôli jej vzhľadu. Neskôr sa môže objaviť vyrážka na rukách a nohách, ktorá môže byť svetloružová až červená, a niekedy sprevádzaná svrbením. Piata…

Celá odpověď

Po rozmnožení vírusov sa objaví typická vyrážka. Začína na lícach a má charakteristický tvar motýľa. Vyrážka sa potom šíri na trup, vnútornú stranu končatín a zadok, niekedy aj na chodidlá a dlane. Má charakter červenofialových škvŕn, ktoré splývajú. Vo vnútri fliačika dochádza k vyblednutiu. Typická je zmena intenzity vyrážky v závislosti na teplote okolitého prostredia. Vyrážka po niekoľkých dňoch zmizne a môže sa objaviť na inom mieste na tele. Tento stav môže trvať až 3 – 7 týždňov.  

Celá odpověď

Hoci piata choroba postihuje predovšetkým deti, vírusom sa môžu nakaziť aj dospelí. U dospelých je ale táto choroba pomerne vzácna (väčšina ju totiž už v detstve prekonala). Priebeh ochorenia sa v dospelosti zvykne líšiť. Typické sú najmä bolesti kĺbov. Medzi ďalšie príznaky, ktoré sa niekedy vyskytujú s piatou chorobou, patrí opuch lymfatických uzlín či ojedinele vyrážky pripomínajúce pľuzgieriky alebo modriny.

Celá odpověď

Piata choroba, hovorovo nazývaná aj ako choroba tváre, je vírusové ochorenie vyvolané ľudským parvovírusom HPV B19. Postihuje prevažne deti v školskom veku. Choroba sa zvyčajne začína príznakmi pripomínajúcimi chrípku. Najprv sa objaví teplota, kašeľ, nádcha, pocit na vracanie, bolesť hlavy, únava, bolesť svalov a kĺbov. V mnohých prípadoch však nie sú príznaky žiadne.

Celá odpověď

Zápal priedušiek, známy aj ako bronchitída, môže mať infekčnú alebo neinfekčnú príčinu a sprevádza ho zápal sliznice priedušiek. Liečba zápalu priedušiek závisí od jeho príčiny a závažnosti. Ak máte podozrenie na zápal priedušiek, odporúča sa konzultovať so svojím lekárom, aby sa určila presná príčina a navrhla vhodná liečba. Tu je niekoľko všeobecných krokov, ktoré môžete zvážiť: Dostatok odpočinku: Počas obdobia zápalu priedušiek je dôležité dať svojmu telu dostatok odpočinku, aby sa umožnilo zotavenie. Dostatočná hydratácia: Uistite sa, že pijete dostatok tekutín, pretože hydratácia…

Celá odpověď

Zápal priedušiek, známy aj ako bronchitída, môže mať rôzne príznaky a závažnosť v závislosti od jeho typu (akútna alebo chronická) a príčiny (infekčná alebo neinfekčná). Tu sú niektoré bežné príznaky zápalu priedušiek: Akútna bronchitída: Kašeľ, ktorý môže byť suchý alebo mokrý (s hlienom) Hlien alebo hlieny v spúte (hlien, ktorý sa vykašliava) Bolesť na hrudi alebo nepohodlie v hrudníku Horúčka a zimnica Zvýšená únavnosť a slabosť Ťažkosti s dýchaním alebo dýchavičnosť Podráždený hrdlo Zvýšená tvorba slín Oslabený hlas Chronická bronchitída: Opakujúci sa kašeľ, ktorý trvá…

Celá odpověď

Liečba zápalu priedušiek u detí závisí od závažnosti príznakov, veku dieťaťa a príčiny zápalu. Je dôležité sa poradiť so svojím pediatrom pred začatím akýchkoľvek liečebných opatrení. Tu sú niektoré všeobecné kroky, ktoré môžete zvážiť pri liečbe zápalu priedušiek u detí: Dostatok odpočinku: Dajte dieťaťu dostatok času na odpočinok. Odpočinok pomáha telu zotaviť sa a bojovať proti infekcii. Dostatočná hydratácia: Uistite sa, že dieťa pije dostatok tekutín. Tekutiny pomáhajú riediť hlien a uľahčujú jeho odstraňovanie. Inhalácie a pary: Inhalácie nad horúcou vodou alebo pomocou inhalátora…

Celá odpověď

Voľnopredajné lieky na liečbu zápalu priedušiek sa zvyčajne zameriavajú na zmiernenie príznakov, ako je kašeľ, bolesť v hrudníku a dýchavičnosť. Je však dôležité si uvedomiť, že voľnopredajné lieky môžu pomôcť len pri miernych príznakoch a nie sú určené na liečbu závažných alebo chronických stavov. Pred začatím užívania akýchkoľvek liekov by ste sa mali poradiť so svojím lekárom alebo farmaceutom, aby ste zabezpečili, že sú vhodné pre vašu konkrétnu situáciu. Niektoré z voľnopredajných liekov, ktoré sa môžu použiť na zmiernenie príznakov zápalu priedušiek, zahŕňajú: Paracetamol:…

Celá odpověď

Dostatok odpočinku: Dajte svojmu telu čas na zotavenie a urobte si dostatok odpočinku. Dostatočná hydratácia: Pite dostatok tekutín, pretože to pomáha udržiavať dostatočnú hydratáciu a riediť hlien. Expektoranciá: Expektoranciá sú lieky, ktoré pomáhajú riediť hlien a uľahčovať jeho odstránenie z dýchacích ciest. Teplé nápoje: Bylinkové čaje, teplá voda s medom a citrónom, alebo teplý vývar môžu pomôcť uľahčiť dýchanie a zmierňovať podráždenie hrdla. Inhalácie a pary: Inhalácie nad horúcou vodou alebo pomocou inhalátora môžu pomôcť uvoľniť dýchacie cesty a zmierniť dýchacie ťažkosti. …

Celá odpověď

Bolesť na hrudi môže mať rôzne príčiny a môže byť spojená s rôznymi zdravotnými stavmi. Bolesť na hrudi uprostred je príznak, ktorý by sa nemal ignorovať, pretože niektoré príčiny môžu byť vážne a vyžadovať okamžitú lekársku pozornosť. Tu sú niektoré spôsoby, ako môžete poznať tlak na hrudi: Charakter bolesti: Tlak na hrudi môže byť opísaný ako ťažký, stláčajúci, stiskajúci alebo tlačiaci pocit. Môže to byť pocit, akoby niečo ťažké ležalo na hrudníku. Rozšírenie do iných oblastí: Tlak na hrudi sa niekedy môže šíriť do iných častí tela, ako sú ramená, čeľusť, krk, ruky alebo horná časť…

Celá odpověď

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.