MojaLekáreň.sk

Spýtajte sa nás

Vaše zdravie je pre nás na prvom mieste. Načúvame vám a rešpektujeme vaše priania týkajúce sa starostlivosti o zdravie.

Či už potrebujete pomoc s výberom vhodného lieku, doplnku stravy či vitamínu, naši lekárnici sú tu pre vás! Poradia vám nielen s klasickými liekmi, ale majú skúsenosti aj s prírodnou liečbou, bylinnou terapiou, Bachovými esenciami či homeopatiou.

Napíšte nám email a naši lekárnici vám v pracovné dni odpovedia do 24 hodín. Môžete nás tiež kontaktovať na tel. 0221 201 380 (možnosť 2) v pracovných dňoch od 9 do 14 hod. Vo všedné dni v časoch 10-14 hodin zastihnete našich lekárnikov aj na online chate.
 

Na všetky vaše dotazy odpovie tým lekárnikov pod vedením Mgr. Pavly Horákovej a PharmDr. Kamily Horníčkovej.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými liečivami

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s prírodnou liečbou alebo bylinnou terapiou

On-line chat

Začať konverzáciu

Práve nie sme online. Využite pre svoj dotaz e-mail.

E-mail

Ak je váš dotaz obsiahly a potrebujete detailnejšiu odpoveď, napíšte nám na lekarnik@mojalekaren.sk a odpoveď získate do 24 hodín.

450 otázok a odpovedí

Na meranie hladiny cukru v krvi je potrebný glukomer, prenosné zariadenie špeciálne navrhnuté na domáce meranie glukózy v krvi. Postup merania: Pripravte prístroj: Pred začiatkom merania si pripravte glukomer, testovacie prúžky a lancety (pero so zásobníkom na lancety). Uistite sa, že batéria glukomeru je nabitá, a prístroj je kalibrovaný, ak je to potrebné. Umyte si ruky: Pred meraním si dôkladne umyte ruky mydlom a teplou vodou. Uistite sa, že vaše ruky sú suché, aby sa zabránilo ovplyvneniu merania. Pripravte testovací prúžok: Vložte testovací prúžok do glukomeru podľa pokynov…

Celá odpověď

Príznaky cukrovky môžu byť podobné u mužov aj u žien, no niektoré prejavy sa môžu u jednotlivých pohlaví líšiť. Tu sú niektoré bežné príznaky cukrovky u mužov a u žien: Spoločné príznaky cukrovky u mužov a žien: Nadmerná smäd a sucho v ústach. Časté močenie, najmä v noci. Zvýšená chuť na jedlo, alebo naopak, strata chuti do jedla. Únava a slabosť. Nevoľnosť a zvracanie. Zmeny telesnej hmotnosti - nezmyselné chudnutie (najmä u diabetu typu 1) alebo zvýšenie hmotnosti (u diabetu typu 2). Pomalé hojenie rán a výskyt opuchov. Príznaky cukrovky u mužov, ktoré sa môžu objaviť: Zvýšená…

Celá odpověď

Cukrovka, známa aj ako diabetes mellitus, je chronické metabolické ochorenie, ktoré sa vyznačuje zvýšenou hladinou glukózy (cukru) v krvi. Glukóza je hlavným zdrojom energie pre náš organizmus, a jej hladina v krvi je regulovaná hormónom inzulínom, ktorý produkuje pankreas. Existujú dva hlavné typy cukrovky: Diabetes typu 1: Tento typ cukrovky je spôsobený nedostatočnou produkciou inzulínu v pankrease. Telo imunitným systémom omylom útočí na vlastné pankreatické bunky produkujúce inzulín, čo vedie k nedostatku tohto hormónu. Ľudia s diabetom typu 1 musia pravidelne podávať inzulín, aby…

Celá odpověď

Bolesť v ušiach môže spôsobovať: infekcia prievan nahromadenie ušného mazu mechanické poškodenie niektoré ochorenia, ako je : angína, zápal zuba, infekčná mononukleóza, alergie, problémy s krčnou chrbticou

Celá odpověď

Zápal stredného ucha u dospelých sa objavuje najčastejšie na jar a na jeseň. Typická je bolesť ucha, ktorá sa ešte zintenzívni po zatlačení na výbežok na ušnici. Ak bolesť ucha netrvá dlhšie ako 48 - 72 hodín, ako prvú pomoc doporučujem ušné kvapky Burow každé 2-3 hodiny dať do ucha navlhčenú gázovú vložku, pomôžu zmierniť opuch a bolesť. Zvládnu liečiť neinfekčný zápal stredného ucha. Pri pretrvávajúcich ťažkostiach je potrebné vyšetrenie odborným lekárom ( ORL, ľudovo povedané ušným lekárom), ktorý rozhodne o ďalšej liečbe. Ak pôjde o bakteriálny zápal, lekár predpíše antibiotické …

Celá odpověď

Liečba zápalu stredného ucha u detí patrí do rúk lekára (najlepšie ORL), ktorý na základe vyšetrenia stanoví vhodnú liečbu, ktorá bude pravdepodobne zahŕňať lieky proti bolesti a teplote, antibiotiká, kvapky do nosa na zníženie opuchu sliznice, mukolytiká na zníženie hustoty hlienov a lepšie vykašliavanie,poprípade anestetické kvapky. Aj keď niektoré infekcie zmyznú aj bez antibiotickej liečby, je potrebné riadiť sa pokynmi lekára. Ako prvú pomoc je možné dať do uška gázičku navlhčenú roztokom Burow ušné kvapky a vymieňať každé 2-3 hodiny, pomôžu zmierniť opuch a bolesť . Toto však…

Celá odpověď

Zápal stredného ucha (otitis media) vzniká často v dôsledku nachladenia, chrípky, infekcie horných dýchacích ciest, či alergie. Je spôsobený vírusovou alebo bakteriálnou infekciou v strednom uchu. Liečba zápalu stredného ucha patrí do starostlivosti ORL (krčného) lekára . Častejšie sa vyskytuje v detskom veku (najmä do 5.roku veku , pretože zvuková trubica je u detí kratšia a hrubšia), menej často sa vyskytuje u dospelých. Môže prebiehať akútnou alebo chronickou formou. Akútna forma zápalu stredného ucha má typický rýchly nástup ťažkostí (najčastejšie v noci), nastupuje zvyčajne 4-7 dní…

Celá odpověď

Základná prevencia osteoporózy zahŕňa: pravidelný pohyb v každom veku - pohyb v mladosti navyšuje kostnú hmotu , v dospelosti spomaluje stratu kostnej hmoty a udržuje kosti zdravé, znižuje riziko pádov, tým že posiluje svaly a zlepšuje koordináciu konzumovať vyváženú stravu s dostatkom vápniku, vitamínu D, horčíku, fosforu, minerálov, vitamínu K2, bohatú na ovocie a zeleninu nefajčiť nepiť nadmerné množstvo alkoholu a kávy obmedziť príjem soli vyhnúť sa drastickým, jednostranným diétam

Celá odpověď

Dôležitá je pri osteoporóze rozumná racionálna vyvážená strava, ktorá dodá kostiam dostatok “stavebného mateliálu”. Je potrebné zabezpečiť dostatočný príjem: bielkovín ( rastliných a živočíšnych v pomere 1:1) vápniku (mlieko, zakysané mliečne výrobky,mak) vitamín D ( cholecalciferol vzniká prirodzene v koži pôsobením UV žiarenia(slnka) s vekom však klesá a je potrebné ho dopĺňať), stravou príjmeme denne cca 50-150 IU vitamínu D denne (morské ryby,rybí tuk, vaječný žĺtok, maslo, mlieko) horčíku(magnézia) ( podiela sa pri premene vitamínu D na jeho aktívnu formu- kalcitriol, doporučený…

Celá odpověď

Liečba osteoporózy - základnou úlohou liečby osteoporózy je zabrániť vzniku zlomeniny. K najdôležitejším preventívnym a terapeutickým opatreniam patrí zabezpečenie dostatočného množstva vápnika v dennej strave , a to v množstve 1000 - 1500mg. Ak pacient nedokáže takéto množstvo prijať stravou, doporučuje sa vápnik dopĺňať pomocou prípravkov vápnika. Ďalej je vhodné dopĺňať aj vitamín D , doporučená denná dávka vitamínu D je 800 IU (t.j. 20 ug). Jeho nízka hladina v organizme spôsobuje nedostatočné vstrebávanie vápnika a horčíka zo stravy. Suplementácia vápnika a vitamínu D má byť na…

Celá odpověď

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.