MojaLekáreň.sk
Hľadať

Zbavte sa plesne na nechtoch

Máme pre vás 10 prípravkov, tipov a rád, vďaka ktorým spoľahlivo odstránite pleseň z nechtov.

Zbavte sa plesne na nechtoch
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza konzultáciu s lekárom alebo lekárnikom.

1. Masti na plesne

Naozaj spoľahlivé lokálne masti na plesne obsahujú antimykotiká, ako je bifonazol, vďaka ktorým vás zbaví infekcií spôsobených plesňou, kvasinkami i inými hubami. Ďalšou dôležitou látkou potom býva močovina, ktorá má za úlohu zmäkčiť necht, aby liečivé zložky mohli ľahko preniknúť do postihnutého miesta. Nám sa najlepšie osvedčil Canespor.

Postup: nechty je nutné na niekoľko minút najprv namočiť do horúcej vody, osušiť, škrabkou odstrániť vrchnú časť nechtu, naniesť krém a následne postihnutý necht na 24 hodín zalepiť. Celková liečba zvyčajne zaberie 1 − 2 týždne.

Pythium oligandrum − múdra huba

Pythie má oproti bežnej antimykotickej liečbe rad výhod − plesne alebo kvasinky si proti nej nevytvárajú odolnosť, a tak ju môžete použiť opakovane. Použitie huby so sebou nenesie žiadne obmedzenia ani riziká.

2. Pythie − múdra huba

Preverená a obľúbená u zákazníkov je v boji proti plesniam tzv. múdra huba, čiže pythie. Okrem samotnej liečby sa produkty z tejto huby hodia aj na prevenciu vzniku nových plesní.

Postup: vatový tampón namočený v roztoku z Pythie priložte na postihnutý necht, prikryte a nechajte pôsobiť cez noc. Rovnaký proces zopakujte druhý deň a následne potom za 2 − 4 týždne.

3. Tea tree olej

Z výzkumu brazílskych lekárov vyplýva, že čistý tea tree olej je vďaka svojim antimykotickým a antiseptickým schopnostiam vysoko účinný proti plesniam na nechtoch.
Postup: postihnutý necht natierajte 2x denne čajovníkovým olejom.

4. Oregánový olej

Olej z oregána čiže pamajoránu obsahuje thymol, ktorý má podľa výskumu z roku 2016 výnimočné antimykotické vlastnosti.
Postup: natierajte postihnutý necht oregánovým olejom dvakrát denne. Pre zvýšenie účinku, môžete čajovníkový a oregánový olej kombinovať − pozor ale na prípadnú alergickú reakciu, v oboch prípadoch sa jedná o veľmi silné prípravky.

5. Ozonizované oleje

Prípravky s obsahom ozonizovaného olivového alebo slnečnicového oleja dokážu podľa odborných výskumov spoľahlivo zneškodniť organizmy, ako sú plesne, kvasinky a baktérie.
Postup: 2x denne vmasírujte olej do postihnutého nechtového lôžka.

6. Cesnak

O antibakteriálnych a antimykotických vlastnostiach cesnaku vedeli už naše babičky a súčasné výskumy ich znalosti len potvrdzujú.

Postup: plátok cesnaku priložte na postihnutý necht, prikryte a nechajte pôsobiť asi pol hodiny. Postup opakujte 2x denne.

7. Zmeňte svoj jedálniček

Súvislosť medzi stravovaním a celkovým zdravím s plne funkčným imunitným systémom podlieha priamej úmernosti: čím zdravšie sa stravujeme, tým lepšie náš organizmus funguje.

Zakomponujte preto do svojho jedálnička:

 • probiotické jogurty − pre podporu imunitného systému, aby bol schopný odolávať atakom plesní a iných infekcií
 • dostatočné množstvo bielkovín − lebo priamo podporujú rast nechtov
 • železo a vitamín D − proti lámavosti nechtov
 • esenciálne mastné kyseliny − pre pevnosť a rast nechtov
 • vápnik − pre lepšiu kvalitu nechtov

8. Vytrvajte

Musíte počítať s tým, že liečba plesne nechtov je dlhodobá (väčšinou 6 − 12 mesiacov). Čím viac je necht postihnutý, tým trvá dlhšie. V liečbe vytrvajte až do tej doby, než vyrastie nový necht úplne bez kazu. Natierajte aj kožu medzi prstami a celú plôšku chodidiel. Pleseň sa väčšinou nachádza aj na koži a opätovne sa prenáša. V prípade zhrubnutých nechtov, je možné nechty obrusovať pre lepší prienik účinnej zložky prípravku.

9. Dodržujte zvýšené hygienické opatrenia

Udržujte nohy čisté a suché. Na brúsenie je vhodné používať jednorazové pilníky. Všetky nástroje, ktorými sa staráte o kožu a nechty, po každom použití vydezinfikujte. Dodržiavanie ďalších zásad pomôže zabrániť roznosu infekcie. Počas liečby denne:

 • dezinfikujte topánky
 • meňte ponožky či pančuchy
 • meňte uteráky
 • a tiež nechoďte nikde naboso

10. Navštívte lekára

Ak žiadny z uvedených procesov nezaberá alebo váš necht vykazuje známky výrazného poškodenia, je lepšie ihneď navštíviť kožného lekára. Ten môže na základe diagnózy predpísať silnejšie lokálne lieky alebo ich skombinovať s celkovou liečbou, kedy zvyčajne dochádza na perorálne podávanie antimykotík.

Prevencia vzniku plesne na nechtoch

 • Všade, kde sa pohybuje veľké množstvo ľudí naboso alebo tam, kde viete, že žije chorý, noste vlastné prezuvky, používajte vlastné podložky na prezliekanie a pravidelne ich dezinfikujte.
 • Ak navštevujete pedikúru, tak je vhodné si overiť, že všetky nástroje, ktoré sa tu používajú, sú dostatočne dezinfikované.
 • Uprednostnite bavlnené ponožky pred silónovými.
 • Neskúšajte cudzie topánky naboso.
 • Topánky je odporúčané dezinfikovať 2x týždenne sprejom.
 • Sprej je potom vhodný aj na dezinfekciu ponožiek, ak ich nie je možné vyvariť.
 • Nezdieľajte uteráky, topánky a bielizeň s inou osobou.
 • Užívajte niektorý z prípravkov na posilnenie imunity.
Príznaky choroby alebo zdravotného problému opísaného v tomto článku sa môžu u každého človeka prejavovať inak. V každom prípade sa o svojich zdravotných problémoch vždy poraďte so svojím lekárom.
Navštívte súvisiace produktové kategórie
Pleseň nehtov Lieky na plesne
% Výhodné ponuky a akcie priamo do e-mailu
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Použili ste BMI kalkulačku a tá vám oznámila, že máte nadváhu a bolo by potrebné niečo zhodiť? Má kalkulačka vždy pravdu? Alebo − ako je to…

viac

Prezradíme vám, aké sú príznaky jačmenného zrna, ako sa dá liečiť, a tiež kedy je nutné s týmto problémom zájsť k lek…

viac

Barbadoská čerešňa alebo acerola je jeden z najlepších zdrojov prírodného vitamínu C na svete. Vznikli tak rozsiahle plantáže, na ktorý…

viac

Ide o ochorenie, prejavujúce sa zápalom hrtana a trpia na neho ako dospelí, tak deti. Laryngitída nie je väčšinou nebezpečná, ale napriek tomu sa oplat…

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.