Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Zbavte sa plesne na nechtoch

Zbavte sa plesne na nechtoch

Starostlivosť o telo

Máme pre vás 10 prípravkov, tipov a rád, vďaka ktorým spoľahlivo odstránite pleseň z nechtov.

Zbavte sa plesne na nechtoch

Oregánový olej

"Oregánový olej je v tradičnej bylinnej medicíne považovaný za jedno z najsilnejších prírodných antibiotík. Účinnou látkou v oregánovom oleji je karvakrol a tymol. Karvakrol je jedným z najsilnejších antioxidantov, ktorý prepožičiava oreganu silné antibakteriálne a antimykotické vlastnosti, napr. v boji proti kvasinkovým infekciám. Oregánový olej môžete užiť aj vnútorne − detoxikuje zažívací trakt a pomáha v boji proti plesniam vnútorne." (PharmDr. Kamila Horníčková)

 

1. Masti na plesne

Naozaj spoľahlivé lokálne masti na plesne obsahujú antimykotiká, ako je bifonazol, vďaka ktorým vás zbaví infekcií spôsobených plesňou, kvasinkami i inými hubami. Ďalšou dôležitou látkou potom býva močovina, ktorá má za úlohu zmäkčiť necht, aby liečivé zložky mohli ľahko preniknúť do postihnutého miesta. Nám sa najlepšie osvedčil Canespor.

Postup: nechty je nutné na niekoľko minút najprv namočiť do horúcej vody, osušiť, škrabkou odstrániť vrchnú časť nechtu, naniesť krém a následne postihnutý necht na 24 hodín zalepiť. Celková liečba zvyčajne zaberie 1 − 2 týždne.

Pythium oligandrum − múdra huba

"Pythie má oproti bežnej antimykotickej liečbe rad výhod plesne alebo kvasinky si proti nej nevytvárajú odolnosť, a tak ju môžete použiť opakovane. Použitie huby so sebou nenesie žiadne obmedzenia ani riziká." (PharmDr. Kamila Horníčková)

 

2. Pythie − múdra huba

Preverená a obľúbená u zákazníkov je v boji proti plesniam tzv. múdra huba, čiže pythie. Okrem samotnej liečby sa produkty z tejto huby hodia aj na prevenciu vzniku nových plesní.

Postup: vatový tampón namočený v roztoku z Pythie priložte na postihnutý necht, prikryte a nechajte pôsobiť cez noc. Rovnaký proces zopakujte druhý deň a následne potom za 2 − 4 týždne.

3. Tea tree olej

Z výzkumu brazílskych lekárov vyplýva, že čistý tea tree olej je vďaka svojim antimykotickým a antiseptickým schopnostiam vysoko účinný proti plesniam na nechtoch.
Postup: postihnutý necht natierajte 2x denne čajovníkovým olejom.

4. Oregánový olej

Olej z oregána čiže pamajoránu obsahuje thymol, ktorý má podľa výskumu z roku 2016 výnimočné antimykotické vlastnosti.
Postup: natierajte postihnutý necht oregánovým olejom dvakrát denne. Pre zvýšenie účinku, môžete čajovníkový a oregánový olej kombinovať − pozor ale na prípadnú alergickú reakciu, v oboch prípadoch sa jedná o veľmi silné prípravky.

5. Ozonizované oleje

Prípravky s obsahom ozonizovaného olivového alebo slnečnicového oleja dokážu podľa odborných výskumov spoľahlivo zneškodniť organizmy, ako sú plesne, kvasinky a baktérie.
Postup: 2x denne vmasírujte olej do postihnutého nechtového lôžka.

6. Cesnak

O antibakteriálnych a antimykotických vlastnostiach cesnaku vedeli už naše babičky a súčasné výskumy ich znalosti len potvrdzujú.

Postup: plátok cesnaku priložte na postihnutý necht, prikryte a nechajte pôsobiť asi pol hodiny. Postup opakujte 2x denne.

Lapacho čaj

"Vnútorne odporúčam podporiť antimykotickú liečbu popíjaním čaju z lapacha, ktorý má silné protiplesňové účinky a čistí lymfatický systém. Tento strom z Amazónie miestni indiáni užívajú nielen pri plesniach, lieči im aké dermatitídu, lupienku atď. U tehotných žien sa odporúča používať iba zvonka na kúpele a oplachy postihnutých miest..." (PharmDr. Kamila Horníčková)

7. Zmeňte svoj jedálniček

Súvislosť medzi stravovaním a celkovým zdravím s plne funkčným imunitným systémom podlieha priamej úmernosti: čím zdravšie sa stravujeme, tým lepšie náš organizmus funguje.

Zakomponujte preto do svojho jedálnička:

 • probiotické jogurty − pre podporu imunitného systému, aby bol schopný odolávať atakom plesní a iných infekcií
 • dostatočné množstvo bielkovín − lebo priamo podporujú rast nechtov
 • železo a vitamín D − proti lámavosti nechtov
 • esenciálne mastné kyseliny − pre pevnosť a rast nechtov
 • vápnik − pre lepšiu kvalitu nechtov

8. Vytrvajte

Musíte počítať s tým, že liečba plesne nechtov je dlhodobá (väčšinou 6 − 12 mesiacov). Čím viac je necht postihnutý, tým trvá dlhšie. V liečbe vytrvajte až do tej doby, než vyrastie nový necht úplne bez kazu. Natierajte aj kožu medzi prstami a celú plôšku chodidiel. Pleseň sa väčšinou nachádza aj na koži a opätovne sa prenáša. V prípade zhrubnutých nechtov, je možné nechty obrusovať pre lepší prienik účinnej zložky prípravku.

9. Dodržujte zvýšené hygienické opatrenia

Udržujte nohy čisté a suché. Na brúsenie je vhodné používať jednorazové pilníky. Všetky nástroje, ktorými sa staráte o kožu a nechty, po každom použití vydezinfikujte. Dodržiavanie ďalších zásad pomôže zabrániť roznosu infekcie. Počas liečby denne:

 • dezinfikujte topánky
 • meňte ponožky či pančuchy
 • meňte uteráky
 • a tiež nechoďte nikde naboso

10. Navštívte lekára

Ak žiadny z uvedených procesov nezaberá alebo váš necht vykazuje známky výrazného poškodenia, je lepšie ihneď navštíviť kožného lekára. Ten môže na základe diagnózy predpísať silnejšie lokálne lieky alebo ich skombinovať s celkovou liečbou, kedy zvyčajne dochádza na perorálne podávanie antimykotík.

Prevencia vzniku plesne na nechtoch

 • Všade, kde sa pohybuje veľké množstvo ľudí naboso alebo tam, kde viete, že žije chorý, noste vlastné prezuvky, používajte vlastné podložky na prezliekanie a pravidelne ich dezinfikujte.
 • Ak navštevujete pedikúru, tak je vhodné si overiť, že všetky nástroje, ktoré sa tu používajú, sú dostatočne dezinfikované.
 • Uprednostnite bavlnené ponožky pred silónovými.
 • Neskúšajte cudzie topánky naboso.
 • Topánky je odporúčané dezinfikovať 2x týždenne sprejom.
 • Sprej je potom vhodný aj na dezinfekciu ponožiek, ak ich nie je možné vyvariť.
 • Nezdieľajte uteráky, topánky a bielizeň s inou osobou.
 • Užívajte niektorý z prípravkov na posilnenie imunity.
Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam
Spýtajte sa lekárnika