MojaLekáreň.sk

Zbavte sa plesne na nechtoch

Zbavte sa plesne na nechtoch
Zdielať

Máme pre vás 10 prípravkov, tipov a rád, vďaka ktorým spoľahlivo odstránite pleseň z nechtov.

Oregánový olej

"Oregánový olej je v tradičnej bylinnej medicíne považovaný za jedno z najsilnejších prírodných antibiotík. Účinnou látkou v oregánovom oleji je karvakrol a tymol. Karvakrol je jedným z najsilnejších antioxidantov, ktorý prepožičiava oreganu silné antibakteriálne a antimykotické vlastnosti, napr. v boji proti kvasinkovým infekciám. Oregánový olej môžete užiť aj vnútorne − detoxikuje zažívací trakt a pomáha v boji proti plesniam vnútorne." (PharmDr. Kamila Horníčková)

 

1. Masti na plesne

Naozaj spoľahlivé lokálne masti na plesne obsahujú antimykotiká, ako je bifonazol, vďaka ktorým vás zbaví infekcií spôsobených plesňou, kvasinkami i inými hubami. Ďalšou dôležitou látkou potom býva močovina, ktorá má za úlohu zmäkčiť necht, aby liečivé zložky mohli ľahko preniknúť do postihnutého miesta. Nám sa najlepšie osvedčil Canespor.

Postup: nechty je nutné na niekoľko minút najprv namočiť do horúcej vody, osušiť, škrabkou odstrániť vrchnú časť nechtu, naniesť krém a následne postihnutý necht na 24 hodín zalepiť. Celková liečba zvyčajne zaberie 1 − 2 týždne.

Pythium oligandrum − múdra huba

"Pythie má oproti bežnej antimykotickej liečbe rad výhod plesne alebo kvasinky si proti nej nevytvárajú odolnosť, a tak ju môžete použiť opakovane. Použitie huby so sebou nenesie žiadne obmedzenia ani riziká." (PharmDr. Kamila Horníčková)

 

2. Pythie − múdra huba

Preverená a obľúbená u zákazníkov je v boji proti plesniam tzv. múdra huba, čiže pythie. Okrem samotnej liečby sa produkty z tejto huby hodia aj na prevenciu vzniku nových plesní.

Postup: vatový tampón namočený v roztoku z Pythie priložte na postihnutý necht, prikryte a nechajte pôsobiť cez noc. Rovnaký proces zopakujte druhý deň a následne potom za 2 − 4 týždne.

3. Tea tree olej

Z výzkumu brazílskych lekárov vyplýva, že čistý tea tree olej je vďaka svojim antimykotickým a antiseptickým schopnostiam vysoko účinný proti plesniam na nechtoch.
Postup: postihnutý necht natierajte 2x denne čajovníkovým olejom.

4. Oregánový olej

Olej z oregána čiže pamajoránu obsahuje thymol, ktorý má podľa výskumu z roku 2016 výnimočné antimykotické vlastnosti.
Postup: natierajte postihnutý necht oregánovým olejom dvakrát denne. Pre zvýšenie účinku, môžete čajovníkový a oregánový olej kombinovať − pozor ale na prípadnú alergickú reakciu, v oboch prípadoch sa jedná o veľmi silné prípravky.

5. Ozonizované oleje

Prípravky s obsahom ozonizovaného olivového alebo slnečnicového oleja dokážu podľa odborných výskumov spoľahlivo zneškodniť organizmy, ako sú plesne, kvasinky a baktérie.
Postup: 2x denne vmasírujte olej do postihnutého nechtového lôžka.

6. Cesnak

O antibakteriálnych a antimykotických vlastnostiach cesnaku vedeli už naše babičky a súčasné výskumy ich znalosti len potvrdzujú.

Postup: plátok cesnaku priložte na postihnutý necht, prikryte a nechajte pôsobiť asi pol hodiny. Postup opakujte 2x denne.

Lapacho čaj

"Vnútorne odporúčam podporiť antimykotickú liečbu popíjaním čaju z lapacha, ktorý má silné protiplesňové účinky a čistí lymfatický systém. Tento strom z Amazónie miestni indiáni užívajú nielen pri plesniach, lieči im aké dermatitídu, lupienku atď. U tehotných žien sa odporúča používať iba zvonka na kúpele a oplachy postihnutých miest..." (PharmDr. Kamila Horníčková)

7. Zmeňte svoj jedálniček

Súvislosť medzi stravovaním a celkovým zdravím s plne funkčným imunitným systémom podlieha priamej úmernosti: čím zdravšie sa stravujeme, tým lepšie náš organizmus funguje.

Zakomponujte preto do svojho jedálnička:

 • probiotické jogurty − pre podporu imunitného systému, aby bol schopný odolávať atakom plesní a iných infekcií
 • dostatočné množstvo bielkovín − lebo priamo podporujú rast nechtov
 • železo a vitamín D − proti lámavosti nechtov
 • esenciálne mastné kyseliny − pre pevnosť a rast nechtov
 • vápnik − pre lepšiu kvalitu nechtov

8. Vytrvajte

Musíte počítať s tým, že liečba plesne nechtov je dlhodobá (väčšinou 6 − 12 mesiacov). Čím viac je necht postihnutý, tým trvá dlhšie. V liečbe vytrvajte až do tej doby, než vyrastie nový necht úplne bez kazu. Natierajte aj kožu medzi prstami a celú plôšku chodidiel. Pleseň sa väčšinou nachádza aj na koži a opätovne sa prenáša. V prípade zhrubnutých nechtov, je možné nechty obrusovať pre lepší prienik účinnej zložky prípravku.

9. Dodržujte zvýšené hygienické opatrenia

Udržujte nohy čisté a suché. Na brúsenie je vhodné používať jednorazové pilníky. Všetky nástroje, ktorými sa staráte o kožu a nechty, po každom použití vydezinfikujte. Dodržiavanie ďalších zásad pomôže zabrániť roznosu infekcie. Počas liečby denne:

 • dezinfikujte topánky
 • meňte ponožky či pančuchy
 • meňte uteráky
 • a tiež nechoďte nikde naboso

10. Navštívte lekára

Ak žiadny z uvedených procesov nezaberá alebo váš necht vykazuje známky výrazného poškodenia, je lepšie ihneď navštíviť kožného lekára. Ten môže na základe diagnózy predpísať silnejšie lokálne lieky alebo ich skombinovať s celkovou liečbou, kedy zvyčajne dochádza na perorálne podávanie antimykotík.

Prevencia vzniku plesne na nechtoch

 • Všade, kde sa pohybuje veľké množstvo ľudí naboso alebo tam, kde viete, že žije chorý, noste vlastné prezuvky, používajte vlastné podložky na prezliekanie a pravidelne ich dezinfikujte.
 • Ak navštevujete pedikúru, tak je vhodné si overiť, že všetky nástroje, ktoré sa tu používajú, sú dostatočne dezinfikované.
 • Uprednostnite bavlnené ponožky pred silónovými.
 • Neskúšajte cudzie topánky naboso.
 • Topánky je odporúčané dezinfikovať 2x týždenne sprejom.
 • Sprej je potom vhodný aj na dezinfekciu ponožiek, ak ich nie je možné vyvariť.
 • Nezdieľajte uteráky, topánky a bielizeň s inou osobou.
 • Užívajte niektorý z prípravkov na posilnenie imunity.
14. september 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Bolesť v krížoch je nepríjemná záležitosť, ktorá nás nenechá spať alebo naopak vstať. Čo je príčinou a ako bolesti zmierniť či úplne eliminovať? Dozviete sa v našom článku.

viac

Založiť rodinu je veľké rozhodnutie. S plánovanou zmenou by mali súhlasiť obaja partneri, prijať zodpovednosť a pohovoriť si otvorene o otázkach plodnosti. Prinášame vám základné informácie o ženskom…

viac

Zelený jačmeň patrí medzi obľúbené zelené potraviny, ktoré sa podieľajú na celkovom povzbudení organizmu vďaka obsahu prírodných vitamínov a minerálov. Do skupiny zelených potravín zaraďujeme aj…

viac

V súčasnosti je čím ďalej viac venovaná pozornosť tzv. systémovej enzymoterapii. Jej hlavným predstaviteľom je liek Wobenzym.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac