MojaLekáreň.sk

Kurkumín pre zdravé trávenie i imunitu

Zázračná kurkuma prospieva nielen normálnej funkcii pokožky a kĺbov, ale dodáva aj peknú žltú farbu a v jedle dobre chutí.

Kurkumín pre zdravé trávenie i imunitu
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Čo je kurkumín?

Kurkumín je žlté farbivo z kurkumy, ktoré má protizápalový účinok. Podieľa sa na účinkoch kurkumy a okrem jeho zdravotných benefitov sa využíva predovšetkým v indickej a ázijskej kuchyni. Pre svoju žltú farbu sa využíva tiež v potravinárstve ako žlté farbivo s označením E100. 

Kurkuma dlhá (Curcuma longa)

Kurkuma je rastlina pochádzajúca z Ázie, ktorú radíme medzi rastliny zázvorovité. Rovnako ako u zázvoru, z kurkumy využívame jej podzemok. Jej zdraviu prospešné účinky sú známe už vyše 2 tisíc rokov a vychádzajú z prastarých textov ayurvédy. Kurkuma sa teší veľkej obľube nielen v Indii, ale aj Číne, Thajsku, Peru a ďalších krajinách. Dnes je známa aj u nás a okrem jej použitia v kuchyni si povieme aj o jej zdraviu prospešných účinkoch.

Vypestujte si kurkumu

Čerstvú kurkumu si môžete vypestovať aj u nás. Stačí kúsok čerstvej kurkumy vsadiť do hliny na chránené miesto záhrady alebo do kvetináča a občas zalievať. Až sa kurkuma rozrastie, namiesto sušenej môžete využívať vlastnú. 

Kurkuma v kuchyni

V kuchyni sa kurkuma využíva nielen v ázijských pokrmoch. Kurkumu pridávajú tiež Španieli do svojej obľúbenej paely. Používa sa na dofarbovanie syrov, omáčok i ako prídavok sladkých dezertov. Kurkuma je výborná tiež v zahrievacom čaji s ďalším korením, ktorý chutí na jeseň a hlavne v zime. 

Účinky kurkumy

Zdravé trávenie

Pre správnu funkciu tráviaceho systému, pečene, žlčníka alebo krvných lipidov teda cholesterolu je možné užívať kurkumu spolu s čiernym korením (piperínom). Kurkuma podporuje tvorbu žlče a tým uľahčuje trávenie. 

Zdravie kĺbov

Kurkuma pomáha udržiavať normálny stav kĺbov, pozitívne ovplyvňuje ich pohyblivosť, pevnosť chrupaviek a tkanív. Kurkuma prospieva aj zdraviu našich kostí. Tieto a ďalšie účinky však môže zabezpečiť len dostatočne vysoké množstvo kurkumy podávané v pravidelných dávkach počas niekoľkých týždňov. Možnosťou je používať kvalitné doplnky stravy, ktoré sa veľmi dobre vstrebávajú.

Antioxidant

Kapsule obsahujúce kurkumín, resveratrol a kvercetín sú skvelým prostriedkom s vysokou dávkou antioxidantov. Sú silnými bojovníkmi proti pôsobeniu voľných radikálov v tele a navyše preventívne chránia silu našej imunity.

Nervový a kardiovaskulárny systém

Pre udržanie duševnej rovnováhy a zároveň pre správnu funkciu obehového systému a zdravej činnosti srdca je vhodné užívať kurkumu denne. Môžeme zaraďovať kurkumu do jedla, surovú, sušenú alebo vo forme kvalitných tabliet.

Imunitný systém

Pre zdravé fungovanie našej imunity je vhodné užívať kurkumu pravidelne. Odporúčaná dávka je asi jedna čajová lyžička na dospelého človeka. Na tieto účely sa preto dobre hodí kurkuma v podobe korenia, ktorú možno pridávať do jedál, polievok i piť vo forme čajov. 

Podpora správnej funkcie dýchacieho systému a stavu našej pokožky

Pravidelní užívanie kurkumy napríklad vo forme kurkumového mlieka prečistí našu pleť zvnútra aj zvonku. Kurkuma sa v Indii používa tiež pri príprave domácej pleťové masky na mastnú aknóznu pleť. 

Posilňujúci čaj z kurkumy a zázvoru

  • 1 liter čistej vody
  • 15 slabých plátkov čerstvo narezaného zázvoru
  • 5 plátkov čerstvého koreňa kurkumy alebo 1,5 lyžičky sušenej kurkumy

Vložte všetky ingrediencie do hrnca a varte 15 minút. Stiahnite z ohňa a nechajte vychladnúť. Po vychladnutí zlejte. Môžete dosladiť medom. 

Ďalší recept na protizápalové vegánske mlieko s kurkumou pre vás zostavila naša lekárnička, PharmDr. Kamila Horníčková.

Kurkuma a ajurvéda

Kurkuma je jedným zo základných korení Indie a tradičnej lekárskej vedy ajurvédy. Hovorí sa mu haldi alebo haridra. Využíva sa napríklad na to, aby udržala balans medzi všetkými tromi dóšami, teda energiami Vata, Pitta a Kapha, ktoré ak sú v rovnováhe, sme jednoducho povedané zdraví.

Obzvlášť priaznivý účinok má potom na rakta dhatu, čiže krv, krvnú plazmu a celý obehový systém. Dokáže ho totiž vďaka svojej horkasto pikantnej chuti rozprúdiť a roznietiť tým vnútorný oheň agni, ktorý jednak telu zabezpečí príval novej energie a zároveň spáli všetky jedy v ňom. Napríklad maslo z kurkumy sa využíva na čistenie energetických kanálov či čakier a zároveň pre posilnenie väzov.

Pozor na nadmerné a dlhodobé užívanie kurkumy

Kurkuma by sa nemala používať dlhodobo a v nadmernom množstve. Ak užívate lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi, alebo ak máte ochorenie žlčových ciest, určite sa poraďte s lekárom.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Lieky na trávenie Bio potraviny

Prečítajte si tiež

Ako sa omikrón líši od iných variantov choroby covid-19? Je možné ho chytiť v rovnakom čase ako delta? Ako zmierniť priebeh tohto ochorenia a aké sú nové varianty kovidu-19, sa dozviete v našom…

viac

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, ktorý vzniká fermentáciou sladeného čaju pomocou baktérií a kvasiniek. Poskytuje nielen chutné letné osvieženie, ale aj mnohé zdravotné výhody. Ako kombuchu…

viac

Betaglukány (niekedy nazývané imunoglukány) sú prirodzene sa vyskytujúce polysacharidy, ktoré sa nachádzajú v hubách, baktériách a rastlinách. Nájdete ich v našom sortimente výživových doplnkov - či…

viac

Hovädzí kolagén ľudia na stránkach MojaLekáraň.sk nakupujú dva a pol násobne viac ako ten morský. Často si myslia, že je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nie je to tak. Odborníčka a lekárnička online…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.