Moje srdcovky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Zázračný kurkumín v ajurvéde

Zázračný kurkumín v ajurvéde

Trávenie Zdravie z prírody Starostlivosť o telo Detoxikácia

"Existuje rastlina, ktorá má všetky vlastnosti pravého šafránu, rovnako ako farbu, ale naozajstný šafran to nie je. Podlieha veľkej úcte a je súčasťou všetkých ich pokrmov," napísal v 13. storočí vo svojich zápiskoch z cesty do Číny Marco Polo a mal na mysli kurkumu! Poďme si o tomto, v mnohých ohľadoch zázračnom korení povedať trochu viac.

Zázračný kurkumín v ajurvéde

Čo je kurkuma?

Kurkuma čiže indický šafran je korenie, ktoré sa získava zo sušeného podzemku kurkumovníka dlhého. Nezaobíde sa bez neho žiadne dobré karí a tiež je jednou z najznámejších, najpoužívanejších a najviac skúmaných surovín na svete.

Hlavnou biologicky aktívnou zložkou kurkumy je kurkumín. Ten je jednak obľúbeným farbivom, hojne využívaným napríklad pri výrobe rúžov, zároveň je aj obľúbenou surovinou v potravinárskom priemysle, kde veľmi často nahrádza drahší šafran. Je tiež roky overeným prostriedkom ľudovej medicíny, najmä tradičnej indickej ajurvédy.

Kurkumín a jeho účinky

Západná medicína sa skúmaním kurkumínu začala zaoberať pomerne nedávno pre jeho zaujímavé účinky: môže prispievať k normálnej činnosti kĺbov, pečene, prirodzenému stavu pokožky, alebo normálnej funkcii nervového systému. Rovnako je cenený pre svoje antioxidačné účinky.

Tradiční indickí liečitelia o jeho účinkoch nepochybujú po stáročia. Využívajú ho pre jeho vlastnosti pre normálnu funkciu tráviaceho systému alebo, čo je tiež zaujímavé, aj ako účinný repelent proti mravcom.

Nie je teda pochýb o tom, že kurkumín je so svojimi účinkami superpotravinou, ktorá by nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Otázkou však zostáva, či sa vydať skôr smerom západnej medicíny a používať kurkumínové kapsule, tablety alebo prášok, ako doplnok stravy alebo sa radšej držať zásad, ktoré hlása tradičná ajurvéda a využívať kurkumu, či už ako korenie do jedál alebo napríklad vo forme odvarov.

Kurkumín a kĺby

Za špeciálnu zmienku stojí využitie kurkumínu pri kĺbových problémoch, ako je stuhnutosť, opuchy alebo znížená pohyblivosť. V tomto prípade sú jeho účinky určite zaujímavé - jednak kurkumín lieči zápaly, ktoré sú najčastejšou príčinou problémov s kĺbmi a zároveň im dokáže uľaviť od nepríjemných pocitov.

V tomto prípade je celkom jednoznačne odporúčané využívať koncentrované preparáty. Ak by sme chceli ovplyvniť problémy s kĺbovým aparátom (napr. osteoartrózu), museli by sme konzumovať naozaj veľké množstvo kurkumínu. Prírodná kurkuma je však vo vyšších dávkach pre telo veľmi ťažko vstrebateľná, percento vstrebaní sa u jednotlivých ľudí líši, ale môžu to byť len obyčajné 3% látky. Flexofytol vďaka svojej vysokej vstrebateľnosti, ktorá sa blíži 100%, doručí do organizmu plných 42 mg v jednej kapsuli, čo je nesporne jeho prednosť.

Kurkumín a ajurvéda

Kurkuma (a s ňou aj kurkumín) je jedným zo základných pilierov tradičnej ajurvédy. Používa sa pre ňu označenie haldi alebo haridra, je jej pripisovaná sila Božskej matky a takmer zázračné účinky so širokým spektrom využitia. Okrem iného sa využíva na to, aby udržala balans medzi všetkými tromi dóšami, teda energiami Vata, Pitta a Kapha, ktoré tvoria našu fyziologickú konštitúciu a pokiaľ sú v rovnováhe, sme jednoducho povedané zdraví.

Zvlášť priaznivý účinok má ďalej tento prášok na rakta dhatu, čiže krv, krvnú plazmu a celý obehový systém. Ten vďaka svojej horkasto pikantnej chuti rozprúdi a roznieti tým vnútorný oheň agni, ktorý jednak telu zaistí príval novej energie a zároveň spáli všetky jedy v ňom.

Okrem toho sa do celého koreňa kurkumy často vyrezáva podoba boha Ganeshy, ktorá má vyvolávať silu prekonať prekážky, navrátiť blahobyt a priniesť úspech. Kurkumín je tiež populárny v učení jógy, kde sa využíva na čistenie energetických kanálov a čakier a zároveň tiež pre posilnenie väzov.

Antioxidačný čaj z kurkumy a zázvoru

Existuje mnoho receptov na vonkajšie aj vnútorné využitie kurkumínu. My sme zvolili detoxikačný čaj, ktorý telo prečistí a zároveň nabije telo novou energiou.

Na jeho prípravu budete potrebovať:

  • 1 liter čistej vody
  • 15 slabých plátkov čerstvo narezaného zázvoru
  • 5 plátkov čerstvého koreňa kurkumy alebo 1,5 lyžičky práškovej kurkumy

Postup:

Vložte všetky ingrediencie do hrnca a varte 15 minút. Stiahnite z ohňa a nechajte vychladnúť. Po vychladnutí zlejte. Môžete osladiť medom. Čaj uchovávajte v chladničke.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam