Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Kurkumín na trávenie, imunitu, zápaly a ďalšie ťažkosti

Kurkumín na trávenie, imunitu, zápaly a ďalšie ťažkosti

Trávenie Zdravie z prírody Starostlivosť o telo

Zázračný kurkumín podporí tráviaci systém a pomôže pri celej rade ďalších ťažkostí. Poradíme vám, ako ho správne používať.

Kurkumín na trávenie, imunitu, zápaly a ďalšie ťažkosti

Kurkumín je zdravé "éčko"

"V mnohých potravinách ho nájdete pod označením E100. Pravidelný príjem kurkumínu chráni pečeň proti akútnemu poškodeniu a proti rozvoju cirhózy pečene. Je veľmi vhodný pri začínajúcej Parkinsonovej alebo Alzheimerovej chorobe vďaka schopnosti znižovať zápal a kumuláciu proteínov v mozgu, ktoré zapríčiňujú vznik tohto ochorenia. Má protizápalový účinok a je vhodné aj pre tých, ktorí sa stretávajú s depresiou. Podľa jednej zo štúdii dokáže bojovať aj s diabetom. Jeho pravidelné užívanie totiž znižuje hladinu cukru v krvi." (PharmDr. Kamila Horníčková)

Zlepšenie trávenia

Pre bezproblémové zažívanie, správnu funkciu pečene, obličiek a žlčníka alebo tiež pre udržanie hladín cukru aj cholesterolu v normálnych hodnotách je vhodné užívať kurkumín v kombinácii s piperínom. Ideálne ako doplnok stravy, napríklad teda v kapsulách. Telu je totiž nutné zaistiť vysoké dávky oboch týchto látok.

Podpora kĺbov

Kurkumín pomáha udržiavať normálny stav kĺbov, pozitívne ovplyvňuje ich pohyblivosť, znižuje opotrebenie chrupaviek a zároveň uľavuje od prípadnej bolesti. Tieto účinky však dokáže zaistiť len dostatočne vysoké množstvo látky podávanej v pravidelných dávkach po dobu niekoľkých týždňov, a tak je vhodné užívať kurkumín ako doplnok stravy. Ideálne sú napríklad kapsule Flexofytol, ktoré sa navyše veľmi dobre vstrebávajú.

Liečba zápalov v tele

Pre odstránenie zápalov z tela sa hodí užívať kurkumín spoločne s kyselinou lipoovou a bioperínom alebo jednoducho komplexné kapsule. Kombináciu týchto látok si telo samo nedokáže vytvoriť, pritom je pre neho ale nesmierne dôležitá, a to hlavne pre posilnenie protizápalových reakcií.

Detoxikácia organizmu

Kapsule obsahujúce kurkumín, resveratrol a kvercetín sú skvelým prostriedkom pre detoxikáciu organizmu, majú totiž výrazné antioxidačné účinky, bojujú proti pôsobeniu voľných radikálov v tele, dokážu zneškodniť bakteriálne i vírusové patogény a navyše pôsobia preventívne proti vzniku rakoviny.

Nervový a kardiovaskulárny systém

Pre udržanie duševnej rovnováhy a zároveň pre správnu funkciu obehového systému a podporu činnosti srdca je vhodné užívať asi 400 − 800 mg kurkumínu denne, čo zvyčajne zodpovedá 1 − 2 kvalitným tabletám.

Podpora imunity

Pre posilnenie imunity je vhodné užívať kurkumu pravidelne. Odporúčaná dávka je asi jedna čajová lyžička na dospelého človeka. K týmto účelom sa preto dobre hodí kurkuma v podobe korenia, ktorú možno pridávať do jedál, polievok i čajov. 

Posilňujúci čaj z kurkumy a zázvoru

  • 1 liter čistej vody
  • 15 slabých plátkov čerstvo narezaného zázvoru
  • 5 plátkov čerstvého koreňa kurkumy alebo 1,5 lyžičky kurkumínu

Vložte všetky ingrediencie do hrnca a varte 15 minút. Stiahnite z ohňa a nechajte vychladnúť. Po vychladnutí zlejte. Môžete osladiť medom. Čaj uchovávajte v chladničke.

Ďalší recept na protizápalové vegánske mlieko s kurkumou pre vás zostavila naša lekárnička, PharmDr. Kamila Horníčková.

Kurkumín je tiež efektný pre:

  • zmiernenie menštruačných a tiež pôrodných bolestí
  • liečbu artritídy
  • liečbu psoriázy
  • liečbu Alzheimerovej choroby
  • liečbu Crohnovej choroby
  • zvonka ako repelent proti mravcom

Kurkumín a ajurvéda

Kurkumín je jedným zo základných pilierov tradičnej ajurvédy. Hovorí sa mu haldi alebo haridra. Využíva sa napríklad na to, aby udržal balans medzi všetkými tromi Dosa, teda energiami Vata, Pitta a Kapha, ktoré sú v rovnováhe, sme jednoducho povedané zdravie. Zvlášť priaznivý účinok má potom na rakta DHATU, čiže krv, krvnú plazmu a celý obehový systém. Dokáže ho totiž vďaka svojej horkasto pikantnej chuti rozprúdiť a roznietiť tým vnútorný oheň agni, ktoré jednak telu zaistia príval novej energie a zároveň spáli všetky jedy v ňom. Napríklad maslo z kurkumy sa využíva na čistenie energetických kanálov či čakier a zároveň pre posilnenie väzov.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam
Spýtajte sa lekárnika