MojaLekáreň.sk

Vitamín D u detí - ako ho podávať?

Vitamín D je jedna z najdôležitejších súčastí vývoja človeka - niet sa čo čudovať, keďže sa podieľa na raste kostí. A jeho príjem je mimoriadne dôležitý už od narodenia. Práve preto ho pediatri plošne predpisujú bábätkám, keďže ani v materskom mlieku nie je jeho množstvo dostačujúce. Prečo je také dôležité príjem vitamínu D u detí nezanedbať a aké sú prípadné ďalšie možnosti jeho doplnenia?

Vitamín D u detí - ako ho podávať?
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Nie sú to len kosti, na ktoré má vitamín D veľký pozitívny vplyv. Rovnako vplýva na metabolizmus, kardiovaskulárny a gastrointestinálny systém, obličky, pohlavné orgány, krv, zodpovedá aj za hladko fungujúci respiračný systém a imunitu. Nedostatok vitamínu D v dnešnej dobe má na svedomí aj absencia slnka, pred ktorým sa ukrývame v kanceláriách a uzavretých priestoroch.

V ranom veku by však mohol deficit vitamínu D mať oveľa nežiaducejšie účinky, než v dospelosti.

Vitamín D a deti

Deťom sa vitamín D podáva ako doplnok stravy a prevencia proti rachitíde, alebo tiež takzvanej krivici. Ide o mäknutie kostí, ktorého následkom je ich pokrivenie pod ťarchou tela. Výsledkom sú krivé končatiny, chrbtica, či dokonca deformácie panvy a lebky.

V našom prostredí za posledné desaťročia vďaka vysokej úrovni zdravotnej starostlivosti výskyt rachitídy značne poklesol. Dôvodom je aj dôsledné podávanie vitamínu D novorodencom.

Pediatri bábätkám predpisujú kvapky Vigantol, ktoré by sa im mali podávať od 14. dňa života - 1 kvapka denne.

Aké sú ďalšie možnosti dopĺňania „déčka” vo výžive dojčiat a starších detí?

Príjem akýchkoľvek doplnkov výživy je nutné vždy konzultovať s pediatrom. Vybrať si možno z rôznych alternatív, ktoré možno použiť podľa veku diaťaťa:

  • od ukončeného prvého mesiaca možno deťom podávať kvapky Baby-D značky Jamieson, výnimočne čistý vitamín farmaceutickej kvality v takej istej forme, akú naše telo prirodzene produkuje, keď je vystavené slnečnému žiareniu. Existuje však aj mnoho ďalších alternatív tohto druhu,
  • od 6. mesiaca sa môže podávať rybí olej vo forme, ktorú dieťa dokáže akceptovať,
  • staršie deti, ktoré už dokážu tablety hrýzť alebo cmúľať, môžu dostávať vitamín D s príchuťou.

Najznámejším zdrojom vitamínu D je samozrejme slniečko, je však potrebné dodať, že deti nemôžeme vystavovať slnku tak dlho, ako by bolo potrebné pre jeho dostatočný prísun. Prakticky nechránené pred slnečnými UVA a UVB lúčmi by deti na slnku tráviť čas nemali, ale práve opaľovacie prostriedky chrániace ich kožu, významným spôsobom znižujú tvorbu vitamínu D v ich pokožke, kde sa déčko vyrába prostredníctvom slnečného žiarenia. V detstve je teda veľmi dôležité udržiavať príjem vitamínu D pomocou stravy a doplnkov výživy.

A čo dospelí?

Ani samotná strava však nie je, bohužiaľ, schopná zaistiť potrebný prísun vitamínu D. Podľa odborníkov bežný príjem mlieka, mliečnych výrobkov či vajec spolu s občasnou konzumáciou rýb dodáva do tela len veľmi zanedbateľné množstvo déčka.

Keďže vitamín D sa tvorí hlavne v pokožke, sme opäť pri slnku. Nie nadarmo sa hovorí, kam nechodí slnko, tam chodí lekár. Ani dospelý človek sa však v záujme zachovania zdravej pokožky nemôže nechránený "opekať" na slnku viac než 10-15 minút, hrozí mu spálenie a riziko vzniku melanómov.

V lete síce do tela zo slnka dostávame výrazne viac vitamínu D, než počas zimy, v našich geografických podmienkach to však nestačí. Museli by sme sa slnku vystavovať dennodenne počas niekoľkých mesiacov, konzumovať denne ryby a rybí olej, aby sme mali tohto vitamínu dostatok. V tomto smere majú južné prímorské krajiny Európy značnú výhodu.

Ideálnou cestou, ako si udržať dostatok vitamínu D, je dopĺňať si jeho deficit pomocou prírodných doplnkov výživy. Pravidelné dopĺňanie vitamínu D zaručuje u dospelých, ale aj u detí zvýšenú obranyschopnosť organizmu, čo každý z nás potrebuje najmä na jeseň a počas zimy v čase chrípkových epidémií.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Deti a mamičky Dermokozmetika opaľovanie Bio potraviny

Prečítajte si tiež

Ako sa omikrón líši od iných variantov choroby covid-19? Je možné ho chytiť v rovnakom čase ako delta? Ako zmierniť priebeh tohto ochorenia a aké sú nové varianty kovidu-19, sa dozviete v našom…

viac

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, ktorý vzniká fermentáciou sladeného čaju pomocou baktérií a kvasiniek. Poskytuje nielen chutné letné osvieženie, ale aj mnohé zdravotné výhody. Ako kombuchu…

viac

Betaglukány (niekedy nazývané imunoglukány) sú prirodzene sa vyskytujúce polysacharidy, ktoré sa nachádzajú v hubách, baktériách a rastlinách. Nájdete ich v našom sortimente výživových doplnkov - či…

viac

Hovädzí kolagén ľudia na stránkach MojaLekáraň.sk nakupujú dva a pol násobne viac ako ten morský. Často si myslia, že je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nie je to tak. Odborníčka a lekárnička online…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.