MojaLekáreň.sk
Hľadať

Tea tree oil a jeho účinky

Tea tree oil a jeho účinky
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Čajovník nemá s čajom nič spoločné. Pochádza z Austrálie, kde bol hojne používaný domorodcami pre svoje priaznivé účinky. Ktoré to sú a čo všetko tea tree olej dokáže? Povieme si v našom článku.

Čo je Tea Tree oil

Tea Tree olej je číry alebo svetlo zlatý esenciálny olej, ktorý sa vyznačuje čerstvou a prenikavou vôňou. Získava sa z listov stromu, ktorému sa v angličtine hovorí T-tree, čo je voľne preložené ako "strom v tvare T". Tajomným T-stromom je čajovník austrálsky (melaleuca alternofolia), ktorý rastie na pobreží štátu Nový Južný Wales v Austrálii. Stále zelený ker alebo strom môže byť až 7 metrov vysoký, má tenkú svetlú odlupujúcu sa kôru a drobné ihlicovité lístky.

Olej sa získava destiláciou lístkov. Z jednej tony listov možno získať asi len 10 litrov oleja.

Hlavnými zložkami Tea Tree oleja sú silice: alfa-pinen, beta-pinen, sabinen, myrcen, alpha fellandren terpinen, limonen, cineol, gama terpinen para-cymen, terpinolen, linalool.

Používa sa najčastejšie riedený − v rôznych koncentráciách na ošetrenie celého tela. Ľahko preniká do iných materiálov, preto sa podáva výhradne v sklenených obaloch. Výhodou je, že fľaštička oleja vydrží dlhé roky a jej obsah sa nepokazí.

Čo vie Tea Tree olej

Olej má vynikajúce účinky. Vďaka týmto vlastnostiam sa využíva najmä v liekoch. Podporuje prirodzenú obranyschopnosť a odolnosť pokožky. Ako ho je možné ešte využiť?

 • Antioxidant
 • Pohyblivosť kĺbov
 • (Pred) menštruačný a menopauzálny komfort
 • Prirodzená obranyschopnosť − odolnosť

Ako jeden z mála éterických olejov sa môže použiť bez riedenia priamo na kožu. Zriedkavo môže vyvolať alergickú reakciu.

Použitie a účinky tea tree oleja

Tea tree olej napomáha v starostlivosti o pokožku s rôznymi druhmi poškodenia. Tea tree je možné použiť ako pomoc pri správnej starostlivosti o pokožku, sliznicu aj vo forme inhalácie vône používanej v aromaterapii.

Tea tree napomáha

 • pri hojení a čistení drobných poranení kože (odreniny, popáleniny, škrabance),
 • pri starostlivosti o problematickú pokožku s akné, oparmi, olupujúcu sa pokožku vlasov, lupiny
 • ako úľava a pomoc pri príznakoch napätí pier či kútikov
 • vo forme masážneho oleja alebo ako prídavok do kúpeľa sa hodí k očiste udržania správnej mikroflóry pokožky a slizníc
 • k upokojeniu a úľave miesta po uštipnutí hmyzom,
 • ako repelent proti hmyzu − nemajú ho radi vši ani blchy a využíva sa preto aj v prípravkoch pre našich domácich miláčikov,
 • na upokojenie a ochladenie pokožky po opaľovaní
 • vo forme aromaterapie je možné olej vdychovať z aromalapy či difuzéra alebo rozprášený do miestnosti vdychovať k ľahšiemu dýchaniu v jesennom a zimnom období, hodí sa pre deti i dospelých
 • k osvieženiu dychu, preto je často súčasťou zubných pást a ústnych vôd,
 • k masáži natiahnutých svalov zriedený v nosnom oleji

Na čo si dať pozor a pre koho sa Tea Tree olej nehodí

Tea tree sa NESMIE užívať vnútorne, pretože môže vyvolať otravu. Je jedovatý pre zvieratá. Nesmú ho používať tehotné, dojčiace, epileptici a deti do desať rokov. Nesmie sa používať dlhodobo, inak prestáva pôsobiť.

Koncentrovaného oleja zvyčajne stačí pár kvapiek, ktoré zriedime v nosnom masážnom oleji (mandľovom, olivovom, marhuľovom, kokosovom).

Tea tree oil v kozmetike

Tea Tree olej je súčasťou mnohých prípravkov v kozmetickom priemysle. Jeho použitie je rozmanité od šampónov, krémov až po zubné pasty. Najviac sa však využíva v krémoch na problematickú pleť. Pomáha ľuďom, ktorí majú problémy s nechtami a nechtovými lôžkami. Napomáha znižovať lámavosť nechtov, zlepšuje ich odolnosť, kvalitu i krásu.

Tea tree olej v aromaterapii

Známe je použitie oleja v aromaterapii. Je vhodný na prečistenie vzduchu v domácnosti. Jeho aróma uľaví alergikom a astmatikom. Môžete ho vyskúšať aj ako prírodný deodorant. Pôsobí proti nadmernému poteniu nôh, plesniam a pachom. Olej sa v domácnosti dá využiť ako všeobecný dezinfekčný prostriedok. Zriedený olej môžete aplikovať na WC sedadlá, vodovodné batérie, dverové kľučky a podobne.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Bio potraviny Kozmetika a hygiena Dermokozmetika
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Snažíte sa schudnúť a nejde vám to? Trápia vás napuchnuté nohy, brucho, nadmerné potenie alebo celulitída? Možno v tele zadržiavate vodu, čo môže viesť k dlhodobým zdravotným ťažkostiam.

viac

Úpal a úžeh má väčšina ľudí úzko spojené s letom, avšak úpal so slniečkom súvisieť priamo nemusí. To je aj hlavný rozdiel medzi týmito dvoma chorobami z prehriatia, ktoré sú inak veľmi podobné a…

viac

Ako spoznať, že máte angínu a ako sa angína lieči? Aké sú druhy angíny a ako sa angíne vyhnúť? Prezradíme v našom článku.

viac

Ľudský papilomavírus alebo HPV (Human papilloma vírus) napáda bunky ľudskej pokožky a slizníc. Je veľmi odolný a stabilný a vo vlhkom prostredí môže vyvolať infekciu aj o niekoľko mesiacov. Až 80 % z…

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.