MojaLekáreň.sk

Skrytá sila vitamínu E čiže antioxidant tokoferol

Vitamín E môže byť nenápadnou zložkou našej stravy, skrýva v sebe však veľa prospešných látok. V čom nám pomáha a kde ho nájdeme?

Skrytá sila vitamínu E čiže antioxidant tokoferol
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Prečo veveričky nemajú infarkt

Malý balíček arašidov či hrsť mandlí by mala dospelému človeku dodať dostatok vitamínu E jedného z najdôležitejších antioxidantov​, teda látok, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými kyslíkovými radikálmi. Voľné radikály poškodzujú rôzne zlúčeniny, ktoré tvoria stavebné kamene buniek či pracujú ako enzýmy. Vitamín E pomáha v boji proti oxidačnému stresu,​ ktorý môže byť príčinou takých chorôb, ako je napr. Parkinsonova choroba, infarkt myokardu, vitiligo alebo chronický únavový syndróm.

Vlasová maska s vitamínom E

Ak vás trápi vypadávanie alebo rednutie vlasov, pridajte niekoľko kvapiek tekutého vitamínu E do vašej vlasovej masky alebo kondicionéra​ predtým než aplikujete na umyté vlasy a nechajte pôsobiť. Vyskúšať môžete aj revitalizujúcu vlasovú masku: zmiešajte 2 lyžice olivového alebo slnečnicového oleja, 1 lyžicu medu a 10 kvapiek vitamínu E. Dobre rozmiešanú zmes votrite do suchých vlasov a nechajte 20 minút pôsobiť. Potom umyte bežným šampónom na vlasy. 

(PharmDr. Kamila Horníčková)

Kde nájdeme vitamín E

Vitamín E je rozpustný v tukoch a vyskytuje sa

  • v rastlinných olejoch (napr. olivový, slnečnicový, kokosový, konopný,...),

  • orechoch,

  • semenách (slnečnica, sezamové semená), vo vyklíčených semenách,

  • sóji,

  • maku.

Keď je vitamínu E málo

Nedostatok vitamínu E sa prejaví skrátením doby prežívania červených krviniek, poruchou funkcie vaječníkov a semenníkov. Môže dôjsť až k neplodnosti. Ďalej sa môžu objaviť poruchy nervov a svalov, poruchy chôdze a zníženie obranyschopnosti organizmu. Príčinou nedostatku vitamínu E môžu byť tiež poruchy vstrebávania tukov či chronické ochorenia pečene.

Keď je vitamínu E príliš

Ak by ste skonzumovali dávku vyššiu ako tri gramy, môže sa dostaviť nevoľnosť, hnačka, únava a svalová slabosť. Celkovo je ale vitamín E málo toxický. Dlhodobé užívanie vysokých dávok však môže viesť k zhoršenému vstrebávaniu vitamínu K a tým aj k zníženiu zrážanlivosti krvi.

Optimálna dávka vitamínu E

  • Denná odporúčaná dávka pre dospelých = 12 mg pre mužov, 8 mg pre ženy.

  • Denná odporúčaná dávka pre deti vo veku 11 − 14 rokov = 8 mg, 7 − 10 rokov = 7 mg, 4 − 6 rokov = 6 mg, 1 − 3 roky = 5 mg

  • Denná odporúčaná dávka pre tehotné ženy = 10 mg, dojčiace ženy 12 mg

  • Niektorí autori odporúčajú i ďaleko vyššie dávky, až 100 mg na deň. Na liečbu mnohých ochorení sa predpisuje 200 − 800 mg na deň.

Ak sa rozhodnete užívať vitamín E, môžete si vybrať v mnohých výživových doplnkoch. Ťažkosti, ktoré by vás viedli k jeho užívaniu, odporúčame konzultovať s lekárom.

Prečítajte si tiež

Vitamín K sa podieľa na tvorbe zrážacích faktorov, a tým ovplyvňuje správnu zrážanlivosť krvi. Okrem toho pravdepodobne ovplyvňuje tvorbu bielkoviny, ktorá je zodpovedná za viazanie vápnika v…

viac

Klimaktérium, známe aj ako menopauza, je prirodzené a nevyhnutné obdobie v živote ženy, ktoré znamená koniec menštruačného cyklu a plodnej fázy. Zvyčajne sa diagnostikuje, keď žena nemenštruuje 12…

viac

Ak ste sa rozhodli prestať fajčiť, držíme vám palce! Prvé dni odvykania sú rozhodujúce. Máme pre vás celý rad produktov, ktoré zmierňujú chuť na fajčenie a zmierňujú fyzické príznaky odvykania.

viac

Crohnova choroba je autoimunitné chronické ochorenie tráviaceho traktu. Spôsobuje zápalové procesy v rôznych častiach tráviacej sústavy, najčastejšie však v oblasti spojenia tenkého a hrubého čreva.…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.